Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mitől lesz sci-fi vagy fantasy...

Mitől lesz sci-fi vagy fantasy egy könyv?

Figyelt kérdés

Írtam egy könyvet, vagyis inkább egy trilógiát. Végig abban hitben voltam, hogy fantasy-t írok, a keményebb fajtából; elolvastattam mással, és ő azt mondta, hogy szerinte inkább sci-fi. Én azt hittem, hogy ahhoz nagyobb mértékben kell alapozni a tudományra, és alátámasztani ezzel-azzal. Fel tudna valaki homályosítani?

Köszönöm szépen! :)



2015. júl. 2. 15:31
 1/10 anonim ***** válasza:

En ugy hataroznam meg, hogy a sci-fire az jellemzo, hogy futurisztikus, fejlett technologia van benne, de ez logikusan magyarazhato, nincs benne termeszetfeletti. Altalaban a jovoben jatszodik.


A fantasyban ezzel ellenben termeszetfeletti, spiritualis dolgok vannak, varazslat meg egyebek, melyek nem magyarazhatoak logikusan. Altalaban egy kozepkori hatasu vilagban jatszodik.


Vannak konyvek, filmek, melyek mindket zsanerbe beleillenek. Pl. a Shadowrun sorozat, vagy Anne McCaffrey Pern-sorozata. Vagy a jatekok kozul az Unreal 1 (ha ismered).

2015. júl. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Artur Conan Clarke olyasmit mondott, hogy "a sci-fi olyan elméletileg lehetséges helyzetet vázol fel, amit nem szeretnénk ha bekövetkezne; a fantasy olyan lehetetlen dolgot, amiről viszont szeretnénk ha valós lenne" :D Vagy hasonló. Még jöhetnek a gondolatok :)
2015. júl. 2. 16:10
 3/10 A kérdező kommentje:
Amúgy persze, ismerem az Unreal-t, játszom is vele, mondjuk inkább a Tournament-sorozattal :) Én azt a fantasy kategóriába tenném, ha megkérdeznének.
2015. júl. 2. 16:12
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Arthur Conan Doyle - Holmes történetek, Az elveszett világ


Arthur C(harles) Clarke - sci fi szerző.

2015. júl. 2. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Maradjunk Vera Graaf definíciójánál.

"Azt a spekulatív formát tekintjük science fictionnek, amely (a jelenben megvalósíthatatlannak tartott) tudományos vagy pszeudotudományos (tudományosnak tűnő, de valójában nem létező) eszközökkel a lehetséges látszatát adja. Emellett spekulációit a modern tudományos világkép felismerhető vonatkozásaival s annak alapján kell megvalósítania."


És még így is ott a lehetőség a határterületekre. Science fantasyt hová sorolod? (Attól függ, melyik elem van többségben.) Állandó vita, hogy a steampunk minek az alzsánere (és az ehhez hasonló történelmi ihletettségű írások). Néha nem egyszerű, ezt hagyjuk az irodalmárokra. A kiadók vagy a könyvesboltok úgyis oda sorolnak, ahová jólesik. :)


Én amondó vagyok, ha van benne mágikus elem (még ha nem is mondják ki, de olyan... mágikus, megmagyarázhatatlan, különleges, meg sem próbálják tudományos alapossággal kifejteni), tegyük a fantasyba, maximum határterületre sodródik.

2015. júl. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Uhh, bocsi, összekavarodott a két név a fejemben :S Természetesen Artur C Clarke-ra gondoltam.
2015. júl. 2. 17:21
 7/10 A kérdező kommentje:

Úgy vettem észre, szeretik az egyértelmű kategóriákat. A science fantasy megnevezés besorolási gondokat okozhat. Steampunk, dieselpunk, cyberpunk, clockpunk - úgy tudom ezeket a sci-fi alá szokták sorolni, bár szerintem mindegyik egyedülálló műfaj is lehetne.

Az utolsóban megjegyzésben nem vagyok biztos. Sok olyan könyvet olvastam, ami mellőzi a mágiát, mégis egyértelműen fantasy a besorolás.

2015. júl. 2. 17:27
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Szeretnék az egyértelmű kategóriákat, de nincsenek. Pl. a steampunk, dieselpunk elvileg a fantasy alzsánere, bár a sci-fi alá is besorolják, máshol mindkettőtől elkülönítenék. (Cyberpunk egyértelműen SF.) Arcanepunk egyértelműen fantasy (elvileg ez is a teljes neve). A science fantasy meg létezik, és senki nem tudja hová tenni. (Általában amúgy a sci-fi alá sorolják. Lásd Star Wars.)


A "mágia" nem feltétlenül mágia a szó szoros értelmében, lehet bármiféle csodás elem. Elvileg ez a fantasy egyik fontos jellemzője. Persze ezt annyira nehéz meghatározni... a mágikus realizmus vagy a slipstream például magasról tesz rá, hogy az ember definíciókat akar ráaggatni.


[Egyébként az, hogy valamire azt mondják, hogy egyértelműen ez vagy az... Az említett Star Warsot is mindenki sci-finek mondaná, de elvileg science fantasy. Ugyanígy a Dűne is. De ez már vihar a biliben.]

2015. júl. 2. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon leegyszerűsítve: a fantasyben van létező, működő, a világra közvetlen hatással lévő természetfeletti, a sci-fi viszont általában tudományos (leginkább természet- és/vagy társadalomtudományos) alapra épít.
2015. júl. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Az enyémben nincs természetfeletti, mindent racionálisan igyekeztem magyarázni. Talán mégis marad a science fantasy elnevezés. Nem tudnám egy kategóriába sorolni pl a Kiberiádával :)
2015. júl. 3. 11:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!