Ha ismeretlen emberként írnék egy könyvet, krimit, ami viszonylag jól fogyna, akkor azzal mennyit lehetne keresni?
Azt, hogy "viszonylag jól fogyna", úgy érted, hogy első könyves, ismeretlen szerzőhöz képest jól? Ha feltételezzük, hogy tényleg jó az írás, és sikerül kiadatni egy valódi kiadóval, akkor szerencsés esetben elfogyhat úgy 2000 példányban. Ebből 7-10 százalék a te részesedésed, tehát keresel vele úgy 400 ezer forintot. (De a legtöbb első könyves szerző írása nem fogy ilyen jól.)
Ha a kiadók nem fogadják el, és magánkiadásba mész, akkor bukni fogsz rajta pár százezer forintot, attól függően, mekkora példányszámban adattad ki. Az emberek nem nagyon vesznek magánkiadást, így a bukás oka az lesz, hogy több száz példány marad a nyakadon.
Ha a POD-ot választod ("print on demand"), vagyis csak annyit nyomtatnak belőle, amennyit az olvasók megrendelnek, akkor néhány tízezer forintból ki tudod adatni, így biztosan nem buksz vele túl nagyot. Ennek viszont nagyon drága a nyomdai költsége, így nem tehetsz rá sokkal több hasznot, mint amennyit a hagyományos kiadók fizetnének, hiszen úgy már eladhatatlanul drága lenne. A különbség az, hogy sokkal kevesebb fog fogyni belőle, mint hagyományos kiadásnál, mivel a boltokban, a könyvterjesztőknél nem lesz kapható a könyved. Ha tényleg jól sikerült a regény, de valamiért nem jött össze a hagyományos kiadás, akkor POD-ként akár elfogyhat belőle úgy két-háromszáz példány, ha elég sok ismerősöd van, és ők is reklámozzák az ismerőseiknek, vagy jó értékeléseket kap a moly.hu oldalon. Ebben az esetben a könyv nullszaldós lehet számodra, vagy akár 10-20 ezer forintot még kereshetsz is vele.
(Megjegyzés: ez az eset is nagyon ritka. Jellemzően a POD kiadványok a magánkiadáshoz hasonlóan gyenge minőségűek, és nem fogynak. A ritka kivételektől eltekintve az a kézirat kerül ilyen módon kiadásra, ami nem elég jó ahhoz, hogy átmenjen a hagyományos kiadók szűrőjén, de a szerzője meg van róla győződve, hogy zseniálisat alkotott, és mindenképp ki akarja adatni.)
Ahhoz tízezernél több példányban kellene eladni, ami még egy jól ismert írótól is komoly siker. Egy első könyv esetében ez nagyon-nagyon messze van a realitásoktól, sajnos a tízmilliós magyar piac ehhez túl kicsi. A magyar szerzőkre általában az a jellemző, hogy csak mellékest keresnek az írásaikkal (kivéve, ha valakit nagyon felkap a piac, mint pl. Leiner Laurát).
Ha az átlagos íróember kiszámolja, hogy mennyi pénze jött be egy adott regényből, majd elosztja a regényre fordított órák számával (írás, szerkesztés, egyebek), akkor arra jut, hogy órabérben számolva az írás igen-igen rosszul fizető tevékenység. Ez inkább egyfajta hobbi, az ember nem a pénz miatt csinálja.
Persze az ember nekiindulhat úgy az írásnak, hogy ő lesz a következő Leiner Laura vagy Leslie L. Lawrence. Jó dolog az önbizalom, és kell is az írói pályához, egy egészséges mértékben.
De nézzük a tényeket: ma Magyarországon csaknem százezer ember próbálkozik az írással amatőr szinten. Ebből néhány száz jut el odáig, hogy valaha kiadják akár egyetlen könyvét is (valódi kiadónál, az önköltségen való kiadatást nem számolva). Hogy ezen belül hányan vannak, akik milliomosok lettek az írásaikból, azt az ember a fél kezén meg tudja számolni. Szóval matematikailag nézve a kérdést, nagyságrendileg annyi esély van a dologra, mint arra, hogy valaki egyetlen lottószelvényt vesz életében, és azzal legalább négyes találata lesz. (Azért mondom, hogy nagyságrendileg, mert négyes találat százezerből egy van, szóval annál valamivel több az esély.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!