Mi a véleményetek az ingyenes novella pályázatokról?
Nem mindegy, hogy ki hirdeti meg a pályázatot, én találkoztam már olyannal amikor még csak nem is szakmai zsűri volt,illetve maga a pályázat ingyenes volt, de a győzteseknek fizetniük kellett.
Alapból a pályázatokat jó dolognak tartom, mivel tapasztalat szerzés céljából nagyon jó, de sajnos sok esetben az eredményen kívül mást nem küldenek, így a pályázó nem tanulhat a hibáiból.
Pályáztatótól függ. Ahol a győztesnek fizetnie kell, az fizetős pályázat, akármit is mondjanak előtte. Ha ez nem derül ki a pályázati kiírásból, az meg kifejezett átverés.
Olyan nincs, hogy kötelező fizetni. Visszavonom a pályaművet, csókolom. Mit tehetnek? Aláírtam bármit, amivel megfoghatnak? Ha igen (mert volt egy pályázati feltételek dokumentum, amit aláírva be kellett küldeni), és abban leírták, hogy fizetnem kell, ha nyerek, én voltam a hülye. Akkor ez fizetős pályázat volt. De amíg ez nincs, a pályamunka visszavonható.
Én vettem részt ingyenes pályázaton, küldtem be művet, olvastam a "végeredményt" is (nem csak ennél), zsűriztem is párat. Még fizetőset is (mondjuk ott a beküldés feltétele volt a fizetés, így nem átverésre épült). Általános szabály nincs. Ha tisztességes a pályáztató, nem lehet gond, de a feltételeket mindig alaposan el kell olvasni. Javaslatok, ha fejlődni is szeretnél a pályázással:
- lehetőleg ismerd a szervezetet, akik hirdetnek. Legalább a honlapot nézd át, vagy tudj róluk valamit. Ezzel kivéded a problémák 90%-át. Sok probléma akadhat, a legnagyobb úgyis az, hogy a "csókosok" kapnak minden díjat, de ha tudod, hogy nem ilyenek, nem kell félni ettől sem. Plusz látod, mire számíthatsz, osztanak-e különdíjat, volt-e már pályázatuk stb.
- én nem hiszek a "fizetős" pályázatokban, de ez az én dolgom. Ha valahol pénz merül fel, akkor hagyd a fenébe.
- túl alacsony látogatottságú honlap pályázata nekem komolytalan, nem pazarolnék erre időt. Bár itt nagyobb esély van arra, hogy később kapsz visszajelzést.
- ha nem írják ki a zsűrit, én nem páyláznék. A "szakmai zsűri" nem jelent semmit, főleg nem az irodalomban. Szakmai zsűri vagyok én, ismeretlen senki, de bíráltam már el pályázatot, és szakmai zsűri Kertész Imre is. Kivétel meglepetés zsűritag, különösen, ha a pályázat többkörös és az utolsó körbe bekerülteket élőben értékelik és osztják ki a díjakat.
- a pályázati feltételek a legfontosabbak. A pályaművek 60%-a alapból kiesik, mert ezeknek nem felel meg (és nem arról van szó, hogy romantikus művet vártak, de sci-fit küldött be, hanem .doc formátumban vártam maximum 4 oldalt, csatolva, erre bemásol a levél szövegtörzsébe vagy harmincat). A maradék 40% fele meg olvashatatlan.
- jeligés pályázatnál jelgiét használj. Nem, ez a többségnek tényleg nem szokott összejönni. A kedvenc esetem egy szigorúan jeligés pályázatnál az a szerző volt, aki mindent betartott, mindenre odafigyelt, csak a valódi nevét berakta fejlécnek a dokumentumba. Így próbálj pártatlan lenni (ismertem az illetőt).
- irreális díjazás rossz jel, menekülj. Kis honlap nem fog ötvenezret adni első helyezésért, a Magyar Íróakadémia országos pályázatán egy ajándékkönyv ugyanezért szintén gyanús.
- "a pályaművek színvonalától függő díjazás" csak mélyebben ismert szervezetnél elfogadható. Az LFG nem fog trükközni és direkt visszaélni ezzel (nem is tették, volt második fordulójuk), de ha nem ismered őket, fenn áll a veszélye, hogy egyszerűen nem akarnak pénzt kiadni.
- nagy pályázatnál ne számíts visszajelzésre, kivétel, ha külön mondták. Ha nem nyersz, nem lesz idejük erre. Egy rosszul reklámozott, kisebb pályázat olyan 120 beküldéssel számol (ennél kisebb már belső pályázat, ott 20 az alsó határ), ha csak négy oldalas lehet egy pályamű, az akkor sem kevés. Ezért kell a név szerint ismert zsűri, mert pályázat _után_ oda tusz menni megkérdezni, mi volt a véleménye a művedről, milyen hibákat vétettél. Egy 300 beküldéses pályázatnál persze nem biztos, hogy fog rád emlékezni mindenki (bár Sárdi Margit a Preyer kapcsán emlékezett mindenkire... félelmetes).
- "lájkvadász" pályázatot csak stabil olvasóközönséggel és baráti körrel pályázz meg. Ha olvasói értékelés van, meg pontgyűjtés, az ilyen. Ismeretlenül ott nem sok babér terem neked.
- ha nincs nyeremény, hanem "mindenkit értékelünk", az nem pályázat, csak így jobban hangzik. :) Kis olvasóközönségű honlapokon szokott ilyen kezdeményezés lenni, aranyos, de néha úgy érzem, rájuk kéne szabadítani harminc honlap teljes szerzőgárdáját.
- ha nyilvánosak a pályaművek, olvasd el őket. Többet tanulhatsz belőle, mint bármiből.
- két név: Bukros Zsolt és Sümegi Attila. Bármelyik indult, te ne tedd, ezek mindenhol nyernek. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!