Diákok tényleg úgy gondoljátok, hogy nem jók a kötelező olvasmányok? Semmi nem tetszett közülük?
Elég rég voltam diák, 2000-ben érettségiztem, azóta nyilván változott a lista (meg amúgy sem mindenhol ugyanaz volt), nekem Hoffmantól Az Arany Virágcserép tetszett egyedül a kötelező regények közül (illetve a szöveggyűjteményből rengeteg vers és novella de jellemzően pont azok, amik nem voltak kötelezőek). A többséget gyűlöltem. Pedig szeretek sok mindent szépirodalomból, akkor is szerettem (középsuliban zömmel, általánosban még kevésbé) csak nagyon nem sikerült belőni az ízlésemet, nem baj, olvastam mást. :)
A cél általános műveltség kialakítása lenne, korrajzok bemutatása írók és költők látószögéből illetve elemzőkészség és fogalmazókészség kialakítása - na nálunk az irodalomtanár gimnáziumban pocsék volt, csak bárgyún felolvasta a tankönyvet és nem díjazta az egyéni gondolatokat, meglátásokat, kb. mindent elkövetett, hogy megutáltassa velünk az olvasást. Szerencsére esetemben nem sikerült.
Gyűlöltem őket akkor is, most is. Ami egyszer kötelező volt, azt most sem veszem kézbe, akkor sem, ha már megértem rá. A kötelezők hatására nem olvasok ún. klasszikusokat, magyaroktól csak azoktól, akik még élnek, illetve ponyvának titulálják a műveiket. Be sem próbálkozom olyan könyvvel, amit 1990 előtt adtak ki.
Egyszerűen viszolygást neveltek belém.
Az irodalom órák feladata az lenne, hogy megtanítson jól írni és olvasni, szöveget értelmezni, szöveget írni, történetvezetést megismerni, karakterfejlődéseket, általános műveltséget és ismereteket adni. Sajnos ezt csak közepesen képes teljesíteni.
Nekem több is van, ami tetszik, bár én alapból is olvasok klasszikusokat. És sok múlik a tanár hozzáállásán. Volt olyan könyv, amire közölte a tanárunk, hogy úgyis utálni fogjuk, ezért az osztály több mint fele bele sem kezdett.
Hoffmann Aranyvirágcserepét imádtam. Az Anyegin is nagyon tetszett, és Shakespeare drámái is, mondjuk ezeket előbb olvastam, minthogy kötelezők lettek volna. És az Antigonét is tetszett, bár a ez előzőek jobban a szívemhez nőttek.
16/L
Én 2006-ban érettségiztem, de utáltam a kötelezőket. Engem nagyon untattak, ez volt a legnagyobb gond.
Emlékszem, becsülettel elkezdtem az Egri csillagokat általánosban és pl A kőszívű ember fiait, de pár oldal után feladtam mert annyira untam, hogy arra sem emlékeztem mi történt 2 sorral feljebb. AZ ember tragédiáját, Árvácskát, Rómeó és Júliát elolvastam, de csak kényszerből, mert dolgozat volt belőle....
Ha Stephen King kötelező lett volna, imádnám...én tizenévesen azt olvastam, illetve Robin Cook-ot, és most is őket olvasom, már közel a 30-hoz. Plusz még bővült is a kedvenceim listája. Igazság szerint elég sokat olvasok. Kinget, Cook-ot, Dean R, Koontzot, Lovecraftot, Joe Hillt (King fia), Anne Ricet, Darren Shant, Peter Straubot, Molnár Évát (Vavyan Fable), J.R. Wardot a vámpír vonal miatt, EL Jamest
16 évesen kezdtem Robin Cookkal, és 17 évesen fedeztem fel Kinget. Előtte szerelmes nyálas regényeket olvastam a nagymamámtól kértem el őket. Még azok is jobban lekötöttek, mint a kötelezők. Mai napig csodálkoznak páran hogy nő létemre 17 éves korom óta Kinget olvasok:D nekem tetszik:)ez van. És nem a horror miatt...Imádom pl A remény rabjait, a Halálsoront, és a 11/22/63-at is , pedig közük sincs a horrorhoz.
Szóval nekem a klasszikusok irtó unalmasak voltak, nem kötöttek le.
Én magyar fakultációra jártam, ott volt néhány jobb kötelező olvasmány, de a legtöbb nagyon nem tetszett. Viszont már attól, hogy kötelező, semmi kedvem elolvasni, pedig amúgy szeretek olvasni. Az irodalomórákra ettől függetlenül szerintem szükség van, mert hozzátartozik az alapműveltséghez, hogy az ismertebb írókat és költőket ismerd, illetve mi töbször is gyakoroltunk irodalmon szövegértési feladatokat és sok fogalmazást, elemzést írtunk. Fakton annyira nem is kérte számon a tanár az olvasottakat, sőt többször is csinált kivonatokat a könyvekből, hogy legalább azokat olvassuk el. Már ebből meg lehetett ismerni 1-1 író stílusát és a történet lényegét és hasznosabb, mintha csak a rövidítetett olvasnánk. (könyvtől függ, de olyan 30-50 oldalas kivonatok voltak)
Esetleg lehetnének a kötelező olvasmányok olyanok, amik közelebb állnak a diákokhoz korban és témában. A kortárs irodalomban is vannak olyan könyvek, amik a megfelelő értékeket képviselik, nem feltétlenül kell ehhez 200 évvel ezelőtt iródnia. Illetve talán az általános iskolásoktól nem kéne elvárni 400 oldalas történelmi regények elolvasását, ami még egy középsikolásnak is nehezen felfogható nyelvezettel íródott.
Ami még zavaró, az a könyvet eloszlása. Volt olyan év (gimiben), hogy talán ha volt 3-4 kötelező, következőben meg 12 volt előírva.
(idei végzős vagyok amúgy 19/L )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!