Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Melyik a leglényegesebb az...

Melyik a leglényegesebb az alábbi kötelező olvasmányok közül?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy melyek azok az olvasmányok amelyek nagyon fontosak, nagyon lényegesek ezek közül (ha másképp közelítjük meg akkor tudom, hogy mind fontos hiszen kötelező olvasmány de...):

1. E.T.A. Hoffmann: Az aranyvirágcserép

2. Puskin: Anyegin

3. Balzac: Goriot apó

4. L. Katona József: Bánk Bán

5. Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde

6. Petőfi Sándor: A helység kalapácsa

7. Petőfi Sándor: Az apostol

8. Jókai Mór: Az arany ember


Köszönöm előre is. :)



2012. jún. 27. 15:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Jól sejtem, nem igazán a kötelezőkkel akarod tölteni a nyarat? A kérdés inkább "mit olvassak el a nyáron, és mit lehet elhanyagolni"?

Kezdd Jókaival, az az egyik leghosszabb. A Goriot apó megvan Matúra lightban, abban van összefoglaló és nagyon sok segítség az önálló feldolgozáshoz, az segíthet, ha lassan olvasol, és nem tudod időben befejezni. (Nem puska. Csak segítség.)

A többi mű relatíve rövid. Hoffmann pl. kifejezetten aranyos mese (kissé elvont, ha nem szereted a fantasztikus történeteket), minden más verses, ennélfogva jóval rövidebb, mint aminek "elsőre látszik". (Nem azt mondom, a Bánk bán egy délután alatt letudható semmiség - és illik memoriterként megtanulni pár részt belőle -, de rövidebb, mintha prózában lenne ugyanannyi oldal.) Ezért javaslom ne "melyik a legfontosabb" sorrendet állíts fel, ha már el kell ezeket olvasni. Fontossági sorrend amúgy sincs. Természetesen a magyarok előrébb vannak, azokról többet beszélünk, Jókai és Katona műve valahol legelőre sorolandó (talán a Bánk bánt tenném legelső helyre), de hogy Vörösmarty és Petőfi (tőle Az apostol előrébb van "fontosságban") hogyan súlyozható, arról tényleg ötletem sincs.

2012. jún. 27. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Jól sejted. Köszönöm a választ :)

Több oka is van annak, hogy miért nem szeretném mindet elolvasni:

egyrészt: ha vki nem olvassa el az olvasmányt, de megtanulja az elemzést a tankönyvben, figyel órán, esetleg utána olvas a neten akkor ugyan úgy lehet belőle 5öst kapni mintha elolvastam volna.

másrészt: tűztem ki célokat a nyárra és emiatt nem hiszem, hogy mind a 8 olvasmányra jut idő.

harmadrészt: nekem a továbbtanuláshoz pedig a reál tantárgyakra van szükségem.

2012. jún. 27. 16:52
 3/5 anonim ***** válasza:

Később bánni fogod, hogy nem most olvastad el, mert mos van rá időd. (Komolyan mondom. Az ember nem hiszi el, de így van.) Ezek a művek az ún. alapműveltség részei, és bár nem mindennapos, hogy egy társaságban spontán erről kezdjenek ebszélgetni, azért előfordulhat. Akkor nem árt, ha nem úgy ülsz ott, mint egy kuka.

Persze lehet korán szakosodni, de ez a rendszer szakbarbárokat nevel. Nekem is kizárólag természettudományos tárgyak voltak fontosak a továbbtanuláshoz, mégsem mondtam azt annak idején, hogy mosz ezeket nem olvasom el, megtanulom a könyvből az elemzését, majd arra kapok ötöst, jó lesz az.

Nem tudod, mit hagysz ki. Később mindent nehezebb pótolni.

Persze nekem nem kell magyarázkodnod, megértelek. Tudom, hogy ez akkor és ott unalmas.Van jobb dolgod, nyár an, hagyná az ember a fenébe (mert tényleg minden fontosabb). De azért az élet produkálhat vicces helyzeteket. Volt olyan évfolyamtársam az egyetemen, aki azért kapott "kegyelemkettest", mert fel tudtam neki sorolni öt erdélyi magyar költőt és írót. (Igen, a tanár ezt kérdezte. Szerves kémia vizsga volt.) Ő nem, de erre valók az évfolyamtársak. :)

2012. jún. 27. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Vitatkozhatok kicsit?:))Én most végeztem, ősztől orvosira fogok járni, szóval ez a reál beállítottság rám is illik:)

Való igaz, hogy most több időd van olvasni, és hátrányodra semmiképp sem válik, ha elolvasod ezeket a (valóban az alapműveltség részét képező) könyveket. De azért az akkor is elég valószínűtlen, hogy csak úgy spontán, egy mindennapi beszélgetés során előjöjjön Bánk bán, vagy az Arany ember, mint téma:)) Ez túlzás.Én egyiket sem olvastam el, és nem rzem félembernek magam emiatt. Pedig szeretek olvasni, a kötelezők 90%-át elolvastam, de a két fent nevezett művet egyszerűen rühelltem, félbehagytam. Persze ez nem dicsőség. De ennek ellenére adott helyzetben el tudnék róluk beszélgetni, mivel érettségire kidolgoztam mindkettőt, mint tételt. Szóval bármikor elmondom mindkét mű keletkezésének előzményét, körülményeit, jelentőségét, történetét stb. És nem tudom, ki hogy van vele, de például az én szemszögemből az Arany ember minden, csak nem kihagyhatalan:) de hiába, én már csak ilyen elkorcsult, kerékbe tört egzisztencia vagyok:D

Amúgy Az arany ember és a Goirot apó nagyobb terjedelmű, a Bánk bán közepes, Anyegin szintén. A többit ráérsz év közben elolvasni.

2012. jún. 28. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hogy mennyire szeretsz olvasni, vagy, hogy milyen kapcsolatban állsz a kötelező olvasmányokkal, de szerintem az Arany embert mindenféleképpen olvasd el, mert nagyon jó.
2012. jún. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!