Egy nagyon művelt ember hány könyvet képes elolvasni vagy egy átlagember, aki azért szereti a könyveket? Vagy nektek mennyit sikerült eddig, mennyit szeretnétek a későbbiekben?
mindig azt gondolom, hogy több ezer könyvet olvastam el az életemben (majdnem 60 éves vagyok), aztán ha próbálom matekkal lekövetni, akkor érdekes az eredmény:
ha az eddigi életemre azt mondom, hogy legalább heti 1 könyvet olvastam (ami jó közelítés lehet, mert volt hét, hogy 4-6 könyvet is, de voltak hetek amikor nem volt rá érkezésem), akkor mondjuk 50+52=2600
Én inkább átlagosnak mondanám magam.
Tavaly 28 könyvet olvastam el (naplót vezetek róla). Ezek 2-500 oldalas regények voltak. Ugyanakkor én jellemzőn tömegközlekedésen olvasok vagy lefekvés előtt, összességében napi 1-2 órát kb. Nagyon ritkán van az, hogy csak azért nem csinálok mást, hogy olvassak, ugyanakkor ha nincs meg a napi 1-2 óra olvasás, akkor kellemetlenül érzem magam.
Azt, hogy elolvasok egy könyvet nem sikernek élek meg (siker akkor ér, ha valamiért megküzdök, ha egy könyvvel küzdeni kell az már régen rossz), sokkal inkább egy élménynek. Szerintem nem az számít, hogy előző évben 28 könyvet olvastam, és akkor a következőben 10%-al ezt növelni kell és akkor 50%-al jobban fogom magam érezni.
Különösebben nem verem a mellem ilyesmi számadatokon, hiszen az olvasás nem egyenlő a műveltséggel. Én legalábbis a műveltségem nagy részét beszélgetésekből, cikkekből és filmekből szedtem össze, regények maximum szókincset adtak hozzá.
Alapvetően azért olvasok, mert szórakoztat, így megfordul nálam minden a ponyvától a magasirodalomig, egyéni ízlés alapján. Elég finnyás vagyok, ha max 20 oldal után nem tud valami értékelhetőt mutatni, akkor nem olvasom tovább... ha irritáló vagy buta, akkor már 5 után nem. Túl rövid az élet pocsék könyvet olvasni.
Tervezet kvóta számszerint nincs, de mindig van 4-5 könyv a várólistán.
Van, hogy egy nap alatt átmegyek jópárszáz oldalon, van amin hetekig kérődzöm, mert olyan a tartalom, hogy nem lehet ledarálni. Van hogy hetekig, hónapokig nem olvasok, mert annyira sűrű az élet, hogy örülök ha aludni jut idő. Szóval átlag havi 2-3 talán, néha több, néha kevesebb.
Azt hiszem, a könyvolvasási kvóta nem függ a műveltségtől. A gyorsolvasás fantasztikus dolog, de nem a műveltséggel szedi fel az ember. A másik a könyvek nyelvezete. Egy több témakörben jártas, elsősorban szépirodalmi érdeklődésű olvasó átlagosan kevesebb könyvet tud elolvasni, mint mondjuk a mai ifjúsági, tinédzser divatkönyveket kedvelő olvasó - utóbbiak általában rövidebbek, a nyelvezetük is egyszerűbb lehet, és azért nem általános filozófia tanulmányok. Csak a számok ezért nem informatívak.
Én nem vezetek naplót az olvasottakról (emiatt van egy rakat könyv, amit legalább kétszer olvastam, mások meg mindig kimaradtak), nem is tudom a számokat. Szeretném azt hinni, hogy van több száz... legalább. A várólistám hosszabb, egyértelműen a teljes világirodalmat szeretném olvasottnak tudni. De ha nagyon számozni kell, ma már kevesebb időm van olvasni, mint volt a középiskolában, havonta körülbelül 2-3 könyvre jut időm. Ezek között sok a szakkönyv, azokkal lassabban halad az ember.
Azon a véleményen vagyok, hogy nem az számít, hogy hány könyvet "olvastál el", hanem az, hogy milyen változást eredményez a könyv elolvasása.
Ha szórakoztat, jó hangulatot kölcsönöz, az egy csodás élmény lehet, persze 1500 ponyvaregénytől nem leszel elképesztően művelt.
Ha olyan ismeretekre teszel szert az elolvasott művekből, amelyekkel addig nem rendelkeztél és azok nyomot hagynak Benned, akkor egészen más a helyzet.
Soha nem számolgattam, hogy hány könyvet olvastam eddig, de azok a könyvek, amelyek olyan ismereteket tartalmaztak, amelyek 5-6 év múlva is hasztalanok voltak, azok bizony nem érték meg a szenvedést. Amelyek mély nyomot hagytak bennem és sok időtálló dolgot tanultam belőlük, azokat kétszer kellene elolvasnom.
Kedves Utolsó előtti válaszoló!
Soha nem szerettem olyan könyveket olvasni, amelyek nem generáltak volna változást az egész személyiségemben. Nagyon sok esetben a könyvek az én gondolataimat fejezték ki vagy az akkori lelkiállapotomat tükrözték. Bár ezek főként versek és regények, némi filozófia, zenetörténet, színház, filmtörténet, filmelmélet. Ami a legnagyobb változást okozza az bizonyos morális dolgok vagy lelki folyamatok. Igen, sok könyv segített más színben látni a világot vagy megnyitott új dimenziókat.
Az olvasás mindenkinél más.
– Van aki lassabban, van aki gyorsabban olvas
– Vannak rövidebb/hosszabb könyvek
– Van műfaj amiből sok könyv van, van amiből kevés
– Van aki egy műfajra kapott rá, van aki többre
– Van akinek több ideje van, van akinek nincs is
– Van aki könyvtárba jár, van aki megveszi
– Vannak olcsóbb, drágább könyvek
– Nem mindegy milyen messze laksz egy könyvtártól/bolttól
– Online is lehet olvasni
– Van aki mindenütt olvas, van akinek van egy kuckója
– Van aki fiatal, van aki idős
– Van akinek az olvasás létszükséglet, másak hobby
– Van aki azért olvas mert írni akar
– Van aki mindent elolvas, van naki válogatós
– Van aki a valóság szerű könyvet szereti, van aki a fantasztira esküszik
– Van aki elmerül a fantázia világban, van aki él
Nekem a napi átlagom 3-4 könyv. Egy lassúsági rekordom 2 nap volt, egy könyvhöz, a gyorsasági 6 könyv/nap. Egyébként kiszámoltam, hogy én kb. 10 lap/perces sebességgel olvasok. Nekem az olvasás nem kínszenvedés, hanem élmény. :) Én is írok egy könyvet. (Csicskynek üzenem, hogy ne küldje el 13.-jára a „Az írásról – linkek, tanácsok, stb„-t :D) Egyetlen könyv amit nem olvastam szívesen az a Kőszívű volt, de úgy ahogy az ofőnk elmesélte, kifejezetten élvezetes volt. Olvasni jó, mert növeli a szókincset és a fantáziát, javítja a helyesírást és csökkenti a streszt (már a melyik).
Van aki lassan olvas, mert bele éli magát, van akinek a szeme előtt pörögnek az események. Az olvasásnak nincs sok köze a műveltségnek, inkább az intelligenciához. Ha angol-magyar szótárat olvasgatsz, növekszik a műveltséged, de egy Időfutárnál csak annyira amennyire a könyv célja. Viszont az érzelmi intelligencia az egekbe szökhet!
Egy könyvmoly //13 éves//lány//
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!