Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Hogyan írjak jó fantasy könyvet?

Hogyan írjak jó fantasy könyvet?

Figyelt kérdés
Már el is kezdtem írni, de még nem magát a fő szálat, hanem az egyik főszereplő történetét. Nekem eddig tetszik, de nem tudom, hogy az olvasóknak is tetszeni fog-e. Hogyan találjak ki jól hangzó neveket a szereplőknek, meg a területeknek, városoknak?

2014. febr. 6. 02:30
 1/10 anonim ***** válasza:
88%
Én is írtam már fantasyt, nem nagy sikerrel, mert ez sajnos nem nagyon az én műfajom. A neveket nem magamtól találtam ki, mert ahhoz én túl béna vagyok, így egy internetes oldalon találtam egy jó név "kreátort" direkt ehhez a témához : [link] De, ha akarod írok pár nevet, amit én találtam ki, és nem használok : Laman (személynév), Talfor (városnév), Fridrick (személynév), Franzzo (városnév), Kadley (személynév), Gwendol (városnév), Brychara (városnév), persze ezeket úgy variálod, ahogy szeretnéd. Sok sikert a könyvedhez :)
2014. febr. 6. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
A fantasy-hoz, akárcsak magához az íráshoz, kitűnő képzelőerő és ihlet szükséges.
2014. febr. 6. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
én is fantasyt írok és egyszerűen interneten néztem neveket hozzá
2014. febr. 6. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Miért, a nevektől lesz jó a fantasy? Ezt te sem gondolod komolyan, csak összemostál két kérdést, ugye?

A nevek ne legyenek kimondhatatlanok, ez a legfontosabb szabály, minden más csak maszatolás, hogyan hozz létre "nem kimondhatatlan" neveket. Szóval azok, amiket a legtöbb író szeret, azokat ne. :) Tehát kevés aposztróf (kivétel, ha tényleg idegen hangzást akarsz, mert pl. nem emberi), ne erőltesd a mássalhangzó-torlódásokat (kivétel ha szláv vagy kimondottan cseh alapokra épül a névadás), ne használj ismert neveket eltorzítva (nem, az Aragon nem jó a főszereplőnek) stb. Sokan mondják, hogy ne emelj át ma is létező nyelvből szavakat, mint például az angol (bár nagyon jól hangzik a Hawkscope helységnév, de magyar műben vagy magyarul adj beszélő nevet, vagy használj tényleg kitaláltat). Latint és görög alapokat azért szoktak használni, mivel a legtöbb fanatsyban nincs önállóan megalkotott nyelv, hanem a mágia vagy egyéb "tudományos nyelvnek" ezeket használják. Ezért ez nem alapvető hiba, de akkor legyen következetes, pl. a "régiek nyelve" lehet simán a latin (nem kell kimondani, hogy ez a latin), és régi helységek, épületek, régi családok gyermekeinek neve lehet latin alapú. Vagy latinos hangzású - a konyhalatin a fantasy "ősi nyelve", nem a cicerói. :) A többi lehet magyar és akár beszélő. Nagyon ötletes neveket lehet alkotni, de ha ehhez nincs fantáziád, ne tedd. A "láttam a neten" nem jó ehhez. Gondold végig a magyar neveket: van, aminek te is érted a jelentését, a másik olyan... fura. Sosem gondoltál bele, hogy jelent-e valamit. Mint írónak viszont nagy előnyöd, hogy ha egy karakternek, helynek nevet adsz, az tényleg utalhat a valódi tulajdonságaira. Egy Éva a valódi életben nem feltétlenül lesz örök nő és az anyaság mintaképe, de egy műben lehet. Ugyanígy pl. a tolkieni magyarított nevek: Völgyzugoly? Gyönyörű.


A másik, hogy megírtál valamit. Na igen, jó kezdet, ha neked tetszik, csak így tovább. :) Az olvasók majd eldöntik maguk. Az a tanácsom, hogy egy regény sem lett jobb attól, hogy útközben boldog, boldogtalan átolvasta. Előbb fejezd be, és ha még akkor is tetszik a történet (neked, természetesen), sőt, egy közeli ismerősnek is (első szűrő), akkor elgondolkozhatsz a nyilvánosságon. Csak akkor tedd közzé, ha az egész készen van. Rossz? És? A tanulópénzt meg kell fizetni. De így ha részletről van szó, akkor is biztos alapokon állsz, a kérdésekre választ tudsz adni, sőt, ki is választhatod, melyik a legjobb részlet (szerinted). Mert tegyük fel, én most nekiállok megírni egy művet. Nekem tetszik, és mivel annyira tetszik, hat oldal után az első húsz sort közzéteszem itt, a gyakorin. (A többség ezt a mintát követi.) Mondjuk egy... kis manóról szól. Tegyük fel, hogy jó, oké. Na, ezek után mi van? Ha a történet a hetedik oldalon úgy folytatódik, hogy a kis manót nekem el kell tennem láb alól, és amúgy is egy áruló, akkor mehetek vissza az elejére, írhatom át az egészet, hogy ne egy szimpi szereplőnek tűnjön. Aztán elképzelhető, hogy az eredeti változat jó volt, de az átírt már kimondottan rossz. Tegyem fel az összes verziót minden javítás után? Szerintem ha csak hülyének néznek, még jól jártam.

A másik, hogy a felpakolt rész ugyan jó, de mi a többi? Olvasná-e az olvasó? (Húsz sor alapján én eddig egyetlen itt publikált történetre nem mondtam volna, hogy igen. Húsz oldal a mérvadó.) Felvázolhatsz egy előzetes sztoritervet, de az mindig változik és amúgy is zavaros (első vázlat, talán nem érzed még pontosan, mik a fontos sarokpontok, amiket fel kell villantani - ez nem is gond, sőt, ez a normális). Ebből sem az szűrődik le, hogy az olvasónak megérné az idejét rád pazarolnia. Kap egy félkész művet, amit "talán befejezel", ha érsz rá időd meg kedved... ez sokszor hiányzik.


A maradék, az eszközök... tanulható. De előbb fejezz be valamit. Utána kezdhetsz utánanézni, mi is az írástechnika, és miért jobb az úgy, mint amúgy. Hidd el, ha befejezel egy művet az máris jobb írás, mintha nem fejezted volna be.

2014. febr. 6. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Én is írok, szórakozásból, semmi komolyabb tervem nincs vele. Én a neveknél egyszerűen a hasamra ütöttem. Egoista módon azt mondtam,hogy ami szerintem jól hangzik, az tetsszen másnak is, és punktum. Szerintem a név nem a legfontosabb dolog. Inkább írni... Elképesztő kitartás kell hozzá. Én nekiültem egy délután nagy lelkesen...hát ez bizony kevés. Azt hiszem két dolog fontos, ha írsz: a jó sztori (maga az ötlet még nem feltétlen elég) és kitartás, hogy be is tudd fejezni. Persze van sok apó buktató is. Az pedig, hogy az olvasóknak mi tetszik, véleményem szerint teljesen kiszámíthatatlan.
2014. febr. 9. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Azarum ***** válasza:
100%
Én is írok, és szintén fantasy-t bár eddig még kevés benne az ilyen rész a sárkányokon, pegazusokon, meg néhány emberszerű azonban állatszerű lényen. De a nevekkel nekem is volt egy kis problémám, de aztán kitaláltam. Például van a könyvemben egy falkasszerű lény. Na mármost ennek a nevén gondolkoztam a legtöbbet ( konkréten 2 teljes hétig - igen van, aminek érnie kell) de a farkas latin nevéből (amire már nem emlékszem) összevontam. Persze ugyan abból a latin névből nem csak egyfélét lehet kihozni, hanem többet is, csak az jó sokáig tart.... Szerintem én a neveken többet gondolkodtam, mint magán a történeten. Ja igen.... A történet. Az mindegy, hogy melyik szálon kezded, az a lényeg, hogy az első mondat magába szippantsa az olvasót (ezt persze csak képletesen) De az alap elgondolás is nagyon fontos, és ne legyen túl sablonos... De még fontosabb a kidolgozás. Meg a körítés... Sokan azt mondják, hogy ugyan a körítés nem jó, meg, hogy nem is kell. De ez nagyon nem igaz. Ha ez nem lenne fontos ki olvasná a Vadonjáró-könyveket??? Kérdezem én... Mellesleg ez egy jó történetfabrikálós alap, bár nem fantasy de John Flanagantől sokat lehet tanulni, hogy hogyan lehet a történet szálát totál összegubancolni, hogyan lehet TÖKÉLETES párbeszédeket írni, és hogyan nőnek ki a legkisebb apróságokból a legfontosabb dolgok. De egy másik nagyon jó alap a Szirt Krónikái. Ez már teljesen fantasy. Egy olyan világban vezet végig az író, nevezetesen Paul Stewart, amit egyáltalán nem ismersz és mégis olyan mintha évek óta ott élnél. Először nem ismersz semmit, utána pedig minden szereplő nevét kívülről fújod... Jó az elképzelésük könnyedségéhez sokban hozzájárul Chris Riddel, aki mesteri grafikus... Szóval más könyvekből is lehet meríteni, de ha túl sokat, azt könnyen észreveszik és el is megy tőle a kedvük..... :D
2014. febr. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, mindenkinek ment a zöld kéz. :) Közben nézegettem fantasy neveket és sikerült is kitalálnom jó pár nevet a szereplőknek. Jó ötlet, a magyaros nevek a városoknak, területeknek, szerintem lesznek benne ilyenek is meg idegen hangzású nevek is. A törtémet pedig semmiképpen nem lesz sablonos. Köszi mégegyszer a válaszokat, jöhetnek még ötletek.
2014. febr. 10. 21:27
 8/10 anonim ***** válasza:
Igen arra tényleg vigyázz, hogy ne legyenek benn olyan nevek amiket egyszerűen nem tudsz kimondani, még fejbensem tudod elhangoztatni. Ilyen például....huh nem tudom melyik írótól olvastam egy olyan fantasyt amiben egy rakáés ilyen volt. És semmi értelme nem volt az egésznek. Nem lehetett megkülönböztetni, hogy melyik település név, és melyik személynév. Az író eléggé híres volt, de én nem bírtam elolvasni a könyvet. Úgyhogy erre figyelj oda. Sok sikert a regényhez.
2014. márc. 23. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ neked is, hát igen közben sikerült kitalálnom egy pár jó kis nevet. Leírok egy párat aztán találjátok ki, hogy melyik település és melyik személynév. :)

Zorah, Raesaad, Ja'ven, Venius, Crowell, Hrogstad, Kuiya

2014. márc. 23. 18:36
 10/10 anonim válasza:
Szerintem minden második név helynek a neve! :)
2016. máj. 15. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!