Szerintetek melyik az az öt könyv (lehetőleg sorrendben), amit mindenkinek el kéne olvasnia érettségiig?
Én is nagy olvasós voltam/vagyok, de a kötelezőket nagyon ritkán olvastam el. Ami tetszett az Egri csillagok, és A két Lotti. A többi sajnos nem.
Nem kellene erőltetni, inkább megadni egy nagy listát amiről válogathatnak a gyerekek.
Nem tetszhet mindenkinek ugyanaz.
Sokkal nagyobb szükség lenne arra, hogy megtanítsák ízléses irodalmat választani a gyerekeket, a diszlexiásoknak meg elérhető audiokönyveket biztosítani.
1. Dumas: Monte Cristo grófja
Egy izgalmas és sodró lendületű (tehát könnyen olvasható) kalandregény, amely úgy ad át erkölcsi alapigazságokat, hogy az olvasó ezt szinte észre sem veszi. Sötét titkok, mérgezések, árulások, bonyolult szerelmi ügyek izgalmas szövevénye, és mire a végére érsz, rádöbbensz, hogy a remek kalandokkal együtt egy csomó értékes tanulságot is kaptál.
2. Rejtő Jenő: A tizennégy karátos autó
Mert egy nagyon szórakoztató, könnyen olvasható, mégis kiemelkedően színvonalas "ponyvaregény". Aki ezt elolvasta, az nem fogja többé beérni a csilivili borítójú, lapos, semmitmondó "sikerkönyvekkel", amelyekkel tele vannak manapság a könyvesboltok polcai.
3. Hrabal: Sörgyári capriccio
Mert egy olvasmányos, szórakoztató és könnyen olvasható, továbbá rövid kisregény, amelyen bárki élvezettel és könnyűszerrel átrághatja magát. Élvezetes olvasmány, segít megfelelően formálni az ember irodalmi ízlését.
4. Bulgakov: A Mester és Margarita
Átmenet az eddigi szórakoztató és jobbára humoros könyvek, valamint az ezt követő fajsúlyosabbak között. Egyszerre izgalmas és kalandos, valamint elgondolkodtató és sokrétű.
5. Dosztojevszkij: Bűn és bűnhődés
Szívem szerint előbbre soroltam volna, de mivel hosszú, és nem is egy sodró, kalandos könyv, inkább elé helyeztem pár könnyebb olvasmányt. A világ egyik legjobb könyve minden szempontból, de kell hozzá bizonyos érettség, nem lehet ezzel kezdeni az olvasást.
+1. Sienkiewicz: Quo vadis
Nem, nem könnyű olvasmány. Hosszú is, lassan is indul be a cselekmény. Ha már beindult, akkor kalandos, izgalmas és lebilincselő, de akkor sem jó első könyvnek. El kell előtte olvasni párat, hogy az ember felfogja, értékelni tudja. Szívem szerint ezt is előbbre sorolnám, de kell némi "bemelegítés", mire az ember felnő arra a szintre, hogy legyen értelme a kezébe venni a Bűn és bűnhődést és a Quo vadist.
Quo Vadis
Egy vezér gyermekkora
Bűn és bűnhődés
A tulajdonságok nélküli ember
Mester és Margarita
+1 rengeteg filozófus műveit
köszi az eddigi válaszokat!
alapvetően csak azért tettem föl a kérdést, mert érdekel, hogy szerintetek vannak-e, vagy melyek a kihagyhatatlan művek ennek a korosztálynak, és persze, öt könyv nyilván semmi ahhoz képst, amit egy olvasni szerető diák elolvas, csak az áttekinthetőség kedvéért írtam egy nem túl nagy számot.
Szerintem nincsen kihagyhatatlan könyv. A bűn és bűnhődés pl. engem nagyon rossz időszakomban kapott el, de mázlim volt, mert a jó szociális háló megfogott, de hónapokig szuicid voltam tőle.
Szerintem nem szabad az emberekre erőltetni semmit, különösen nem egy olyan érzékeny korszakban mint a kamaszkor.
Választási lehetőség, egy ízlésesen összeállított paletta jót tehet, de ha kötelező, abból sok jó nam származik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!