Hogyan kezdjek bele a könyvírásba?
NEm értek egyet a korunknak emgfelelő szóhasználattal, a Harry Potter nagy siker, bár én nem vagyok rajongó, de milyen lenne ha Harry amikor meglátja az örökségét ilyeneket vágna le hogy "Azt a k.rva életbe milyen vastag vok"
Nem fontos a mai szóhasználat, a lényeg hog yérthető legyen...
Nekem is ez a problémám amúgy a 3 kötet történetét szedem már össze a fejemben, de leírni sajnos nehezebb, mert a fejemben filmként látom és úgy leírni hogy más is megláthassa leglább hasonló formában azt a filmet elég nehéz...
Egyszer megpróbáltam.. :D
Tudod mi az a Flow állapot? Ezt elég sokan átélik amikor írnak, nekem ez akkor sikerült amikor elkezdtem leírni a regényt, minden emgszünk és amikor abbahagytam csak olvastam olvastam, hogy ezt tényleg én írtam?
De sajnos a regény korán sincs kész...
A mai fiatalok szinte elvárják a szerelmi bonyodalmakat a könyvekbe!
Tök mindegy milyen a szó használatod! Igazából, ha jó könyvet írsz, minden szemszögből képesnek kell lenned leírni, hisz minden ember máshogy fejezi ki magát, más milyen a beszédstílusa! Érted? Az öreg ne szlengeljen a történetbe és a fiatal pedig ne zengjen ódákat! :)
Persze az akció is nagyon fontos! Fűszerezd meg mindennel és biztos, hogy fantasztikus lesz a műved!
Én elolvastam egy könyvet és kijegyzeteltem a fontos részeket, ami arról szól, hogy kell felépíteni egy regényt és elolvastam még egy olyan könyvet is, ami a forgatókönyv írást ecseteli le! Nagyon sokban segít, rájössz, hogy a történet mely ciklusaiba milyen csattanót kell beleépítened, hogy versenyképes legyen! :)
Csatlakozom az előttem szólókhoz: a legfontosabb a kitartás és a tehetség. Olvass minél több könyvet, hogy megismerhesd a különböző szituációk, karakterek leírásának módját, megismerj minél több szinonimát, kifejezést. Ha ezzel megvagy, kezdj el irogatni. Mindegy miről - a legjobb, ha a lehető legkülönbözőbb dolgokról, például milyen volt a hétvégéd, egy ember történetét, akit megtámadnak az utcán, vagy pl. egy érdekes madárfaj felfedezését. A lényeg, hogy minél több írói stílussal, kifejező eszközzel ismerkedj meg, mert egy regény akkor jó, ha sokszínű, és nem csak egyenesen halad a végkifejlet felé.
Döntsd el először, milyen műfajú regényt óhajtasz írni (romantika, kaland, krimi, thriller). Én a sci-fi-t szeretem a legjobban, mert tulajdonképpen mindenféle szitucáiót beépíthetsz a cselekményébe - romantikát, humort, bűnügyeket, üldözéses jeleneteket, tudományt, merész kitalációkat. Ha megvan a műfaj, akkor kezdjél el szorikat szövögetni, és ha úgy érzed, meg is van egy nagyon jó, eredeti, akkor jegyezd le az egészet, elejétől a végéig kb. 10-15 oldalban. Egyeseknél tovább tart megtenni a könyv megírása előtt történő előkészületeket, mint megírni magát a regényt. Ha valami nem tetszik, még kijavíthatod.
Ezután tervezd meg a karakteredeidet. Talán ez az egyik legfontosabb dolog. Ne csak a kinézetüket, hanem élettörténetüket, világszemléletüket, érdeklődési köreiket, vallásukat, mindent, ami egy emberrel kapcsalatos. A lényeg, hogy sokszínűek legyenek, és hihetőek. Próbálj meg levelet írni a szereplők kezével, vagy esetleg rövidebb szituációkban is kipróálhatod őket - pl. ha egy süllyedő hajó fedélzetén vannak, mit tennének: menekülnének, segítenének a mentésben, esetleg beeletördőnének az elkerülhetetlenbe. Ezután "eressz egymásnak" két karaktert, találd ki, milyen lenne a beszélgetésük - használnának-e különböző szakszavakat, esetleg káromkodást, vagy tájszólásban nyílvánítanák-e ki a véleményüket.
Ezután állj neki magának a könyvnek, úgy, ahogyan a 10 oldalas vázalatba lejegyezted. Nem muszáj rögtön belevágni a cselekménybe, kezdheted rögtön a főszereplő élettörténetének leírásával, de a legjobb, ha már az első fejezetekben történik valami érdemleges, ami fenntartja az olvasó érdeklődését. Ezután már csak te rajtad múlik minden - a kitartásodon, írói vénádon, ügyességeden.
Sokan ma már azt hiszik, egy könyv hosszúsága alapján meg lehet ítélni, milyen maga a regény. Ez badarság! A mennyiség nem függ össze a minőséggel, nagyon sok jó regény támasztja alá ezt. Ne zavarjon, hogyha a könyved csupán 150-180 oldal, és az se, ha hosszú, így mondjuk 400-500 oldalas. Legjobb, ha Word-ben írsz, A/4-es lapra, Times New Roman betűtípusban, a 13-as mérettel. Fontos tudni, hogy eredetileg egy regény 40.000 szótól számít regénynek, ha ennél rövidebb, automatikusan a kisregény kategóriába sorolják.
Ha van egy ütemterved, akkor könnyen kiszámolhatod, mennyi idő alatt írod meg a regényt, és hogy milyen hosszú lesz. Én naponta 1000-1500 szót írok, de van, aki karakterekben, oldalakban, netalántán fejezetekben méri a napi termést.
Ha nincs kedved az íráshoz, vagy már minimum 5-6 órája írsz, akkor pihentesd magad, csinálj valami mást. A túl sok és a kényszeredett írás könnyen a minőség rovására mehet. Ha végeztél, még mindig elég sok minden hátravan, például ki kell javítanod az esetleges helyesírási hibákat, a logikátlanságokat, a fölös szavakat - eredetileg minden mondat, ami nem egy karakter jellemének megismerését vagy a cselekmény előrehaladását szolgálja, felesleges. Én személy szerint 2 hónap alatt végeztem egy 260 oldalas könyvvel, és még ugyanennyit vett igénybe a javítgatás, bővítgetés. Remélem, segítettem! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!