Hogyan kell novellát írni?
Többnyire magamtól a véleményemet szoktam papírra vetni, vagy suliban irodalom dolgozatoknál egy-egy műről mikor esszét írok.
Véleményeknél már érintettem a karácsony, a sátánizmus, a rock zene, az iskolai bántalmazás, a jövő (ez 6 oldal word-ben) témáját. Általában elég sötét, negatív oldalról közelítem meg a dolgokat (pl karácsonyról sem boldog, tündöklő részéről írtam, hanem a "hátteréről"). A stílusom nyers, olykor durva és szarkasztikus, felháborodott (főleg a rockról írt kis szösszenetben érezhető a felháborodottság)
Szeretem írásban kifejezni magam, van néhány kitalált történet is a fejemben, csak egyszerűen nem tudom hogy vessem papírra.
Pl a novellának a végén általában van egy csattanó, de ez "kötelező"? És a novellák rövid történetek, de mi számít rövidnek?
Google-ban is rákerestem a novellaírás fortélyaira, de szándékosan teszem fel a kérdést itt is, hogy kinek van valami bevált praktikája, személyes tanácsa, ilyenek.
17/L
Én eddig csak novellákat írtam. Ebből 2 lett kész. Az egyik 8 oldalas, a másik 18.
Szerintem nincs konkrét szabály arra, hogy milyen hosszú lehet egy novella, de azért 150 körül szerintem már rendes könyvnek is elmehet, bár elég vékonynak.
Én szimplán csak kidolgozom fejben a főbb pontjait a történetnek, ezen napokig, néha hetekig agyalok. Majd ha jön az ihlet, nekiülök és megírom. Én sosem szoktam a teljes történetet előre eltervezni, hanem írás közben jön spontán az, ahogyan összekötöm a mindenképp leírandó főbb pontjait a történetnek.
De persze előre is megtervezheted az egészet, ahogy jobban tetszik.
Szerintem a csattanó azért van, mert egy rövid történet úgymond "értelmetlennek" tűnhet, ha végül is nem jut semmi következtetésre az olvasó.
Az általános írástechnikai fortélyok miért nem elég jók?
Nem egy ördöngösség, fogod a történetet és megírod. A végén a csattanó elviekben kötelező, de nem a vicceknél ismert értelemben, hanem rövid, erős lezárás. Ez általában szokatlan a mű kontextusában.
Rövidnek számít... idehaza nincs erre pontos keret. Angolszászoknál van szószám, de az tájékoztató jellegű. Rövidebb, mint egy regény, és mivel általában egy helyzetet dolgoz ki, inkább vázlatosan szemléltetve, kevés szereplővel, kevés helyszínen rövid időt felölelve, nem is igazán lehet hosszú novellát írni. (Kivétel, ha eszméletlenül túlírod.) Persze átcsúszhatsz az elbeszélés meg a kisregény kategóriákba, de most kifejezetten novellát akarnál írni, és minden más menjen a fenébe, vagy a történetet szeretnéd kidolgozni, megírni? Nem mindegy. Ha a történet hosszú, túl részletes, nem lehet belőle novellát írni, csak egy túlzsúfolt rövid írásod lesz.
Én a helyedben olvasnék magyar szerzőktől novellákat. (Külfölditől is lehet, de ott a fordítás is belejátszik, most maradjunk a hazai nyelvezetnél.) Hogy lásd, mekkora történetet, milyen karaktereket-helyszínt-időt írtak meg, milyen terjedelem dukált hozzá, mennyire részletes a kidolgozás. Ez a legbiztosabb módszer, a "profiktól tanulni". Ha így nem megy, vannak irodalmi honlapok, írókörök, ahol részletesen is elmagyaráznak bizonyos dolgokat, kiemelik a hibákat stb., ott érdeklődhetsz pár tagnál, mi az ő taktikája. Ehhez érdemes elsősorban novellákkal, rövid történetekkel foglalkozó honlapot keresni. (Egyébként érdekes, de novellaírásban senki nem ad tanácsot. Végigvettem az összes szerzőt, akit megkérdezhetnék, de konkrétan csak novella írásában inkább nem mondanának semmit, mert vagy nem értenek hozzá - regényíró alkatok -, vagy csak a regényhez képest tudnák rendesen elmagyarázni, vagy nem adnak tanácsot egyáltalán. Aki ad, az pedig a neten megtalálható írástechnikás anyagok linkjére mutat, mert ott már elmondta, amit el akart. Általánosságban ez nehéz kérdés.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!