Általában mennyi idő alatt szoktak megírni egy könyvet az írók?
Erre nincs válasz. Vegyük például a mostanában oly felkapott George R. R. Martin-t és az A song of ice and fire sorozatát. Ha megnézzük hogy adta ki a könyveit, az első és második között eltelt 3 év, a következőre már csak egy évet kellett várni, aztán 5 év, és aztán 6 év.
De van olyan író, aki sorra írja az újabb könyveket. Nézzük pl. James Patterson-nak az Alex Cross sorozatát, 93 óta 20 könyvet írt csak az Alex Cross sorozatból, de ahogy nézem az összes könyvét, 1976 óta már több, mint 100 könyvet írt
Ez nagyon változó. Van, aki évekig ír egy könyvet, és van, aki egy ugyanolyan hosszúságú könyvet pár hét alatt megír.
Bár vannak kivételek, a "termékenység" általában a minőség rovására megy. Kiváló példa erre a Harry Potter: az első 3 kötet, amikor még nem szorították az írónőt a határidők és az elvárások, minőségben klasszisokkal felülmúlja a többit. A HP a 3. és a 4. kötet között robbant be a köztudatba; ezt mutatja az az orbitális minőségbeli törés is, amely ezen két kötet között bekövetkezett.
Summa summarum, az esetek 90%-ában igényesebbek azok a könyvek, amelyek megírására a szerző több időt és energiát fordít. (Akár a gondolkodásra, utánajárásra, stb.)
Szerintem író- és regényfüggő. Ahogyan az első is mondta, egy történelmi regényt, vagy egy Tűz és jég dala szintű fantasy megírása sokkal időigényesebb egy ponyváénál, egyszerűen azért, mert több a karakter és jobban oda kell figyelni az apró részletekre. Maga a regény megírása nem hosszú folyamat, de előtte érdemes aprólékos, jól átgondolt vázlatot írni, és utána alaposan átnézni, szerkesztgetni, belejavítani.
De az, hogy ez mennyi idő, műfajfüggő. Én a magam részéről alig egy hét alatt megírtam egy meseregényt (4 nap vázlat, 3 nap írás), négy hónap alatt egy kifejezetten cselekményközpontú fan-fictiont (2 és fél hónap vázlat, 1 hónap írás, aztán fél hónap múlva átnéztem és javítottam a hibáit), egy kisebb kaliberű regény nagyjából 10 hónapomba telt, és már másfél éve végzek háttérmunkát egy fantasyhez, tehát még azt sem tudnám megmondani, én mennyi ideig írok, nem hogy más.
Goethe szinte egész életében a Faustot írta. Meg is lett az eredménye. Szóval én a lassan, de biztosan elvet vallom. Nem baj, ha dől belőled a szó, sőt! De azért időnként szánj rá egy-egy délutánt, hogy átnézd, javítgasd.
A rekord, amit én ismerek, két hét (és egészen jó lett... olyat is ismerek, ami két év után sem lett túl jó) mindennemű előkészülettel, tisztázással és egyszeri szerkesztéssel együtt. A másik végletnél nem tudom, ki vezet... Tolkien a Szilmarilokat például be sem fejezte (ha már őt emlegették előttem), de van olyan szerző, aki ötven évig írta a regényét. Abban mindenkinek igaza van, hogy műfajfüggő, mihez kell komolyabb kutatómunka, és mihez nem (illetve emberfüggő is, hiszen egy történésznek kevesebb időt kell mondjuk irodalmazással eltöltenie, mint másnak, ha történelmi regényt ír), illetve a "hamar munka ritkán jó". Azonban ne félj, nem csapod össze a regényed. :)
Egyrészt az emlegetett két hét közelében sem jársz, másrészt van, hogy elkap a gépszíj. Ilyenkor az ember leül és ír, ír, ír, nem gondolkozik. Nem gond, csak ha leállt az íráskényszer (írógörcsnek nevezte egy angol szerző egyszer, de ha felkötnek, sem tudom, ki), akkor azért olvasd át... sőt, mindig olvasd át alaposan, bármit is írtál. Az utólagos hibakereséskor kell alaposan átgondolni, mi a koncepció, mit is kellett volna papírra vetned, és ha nem jó, akkor kihúzni a mondatokat. A legtöbben így dolgoznak, ez a leggyorsabb (ha szorít a határidő, ez az utólagos átnézés szokott rövidülni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!