Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Önjelölt Írópalánták! Szerinte...

Önjelölt Írópalánták! Szerintetek lehet egy regénynek két prológust írni?

Figyelt kérdés

Alapjáratban nem szoktam kérdezősködni, mert tudom, hogy nem egyedi, hogy én is írónak képzelem magam, és aszerint is alkotok, teljes mértékben átérezve, hogy milyen fantasztikus regényen is dolgozom éppen, ami egyszer meg fogja váltani a világot, csak a világ még nem tud róla, és blablablabla. Szóval a szokásos, ha értitek. Na szóval, éppen, miközben azon merengtem, hogy milyen csodálatos is az, amin "dolgozom" (vagyis az a több száz oldalas "remekmű", amit anyukám laptopja előtt görnyedve hozok létre fáradt óráimban, és valószínűleg a fele olvashatatlan és értelmezhetetlen), rájöttem, hogy az igen értelmetlen és diffúz cselekménysorozatnak még nagyobb értelmet adna a végén felsejlő erkölcsi tanulságot illetően, ha az eredeti prológusom elé (mert ugye prológus nélkül nem regény a regény, ha a nagy írók úgy csinálják, akkor én is!) beírnék még egy prológust, ami még sokkal a cselekmény előttről közelítené meg a jövőbeli történéseket. A probléma ugye az, hogy már van egy prológusom, amit nem fogok kitörölni, mert körülbelül az is hasonló ezekhez. Viszont, mivel többszáz évvel a cselekmény előtt játszódik az a prológus, amit én szándékozok írni (nem tudom, követhető-e, képzeljetek el, ahogy sűrűn gesztikulálok, és minden egyes szavamat nyomatékosítom, akkor könnyebb lesz a megértés, csak ha egy mód van rá, nézzek ki jól), ráadásul a regény, amit írok, persze trilógia (mert gondolni kell arra is, hogy mivel fogom elütni az időt a nyári szünetben), és arra gondoltam, hogy ezt a prológust, amit most találtam ki, tehát az új prológust folytatásokban fogom megírni (mert amúgy baromi hosszú), egyenletesen elosztva a három regény (amit már elterveztem, pedig még csak az első van meg) három része előtt, tehát a második és harmadik résznek is lesz prológusa, ami az első rész első prológusának folytatása lesz, az első résznek pedig két prológust írok.

Tehát dilemmában vagyok, hogy amit kitaláltam körülbelül akkora blődség, mint amit én itt összehordtam, miközben esetlenül próbáltam ismertetni a problémámat, tehát írjátok le a véleményeteket, hogy ti hogy oldanátok meg, építő jellegű tanácsok, meg egyszerűen azt, hogy lehet-e ezt így kivitelezni.

Mellesleg a kérdés enélkül a béna magyarázó szöveg nélkül is értelmes lett volna, most jövök rá, szóval annak, aki végigszenvedte, mire ő is rájött, üzenem: Nyehehehehe



2013. ápr. 30. 18:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A) A két prológust egyesíted. (Bár több száz éves időbeli eltérés esetén ez problematikusnak tetszik.)

B) A két prológusból az egyiknek az "első fejezet" címet adod. Fejezetek esetén már áthidalhatóbb a számottevő időbeli differencia problémaköre. Ildomos a fejezetek, netalántán prológusok esetén olyasféle módon hozni tisztába az olvasót az olvasottak kronológiai elhelyezkedésével, mint, példának okáért: "I. e. 300-ban"; "500 évvel korábban"; "Eónokkal korábban..."; "A távoli múltban"... ésatöbbi. Ezek akár afféle fejezetcímek is lehetnek.

c) Nem ez volna az első könyv, amelynek több prológusa van. Bár amely hasonszőrű művek hirtelenjében beugranak, azok mindegyike vagy tudományos jellegű mű, vagy pedig paródia. Ez azonban nem kizáró ok.


Szóval igen, lehet egy könyvnek több prológusa, a skizofrénia egy sajátos fajtájában szenvedő John Caldwell és Jeffrey Stone által papírra vetett, Az Éj Káosza és A Káosz Éje című alkotások valamelyikének, már meg nem mondom, hogy melyiknek, például négy vagy öt első fejezete van.

Mert az írónak így esett jól.


Ha azonban zavartatva érzed magadat a prológusok túlzott mennyiségéből adódóan, több metódus is kínálkozik eme probléma orvoslására. Hogy melyek, azt lásd fentebb.

2013. ápr. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Dolgozd egybe a két prológust vagy a másodikat csapd az első fejezethez. Egyébként előbb írd meg a teljes könyvet, aztán gondold át újra a dolgot, hiszen addig sok minden változhat.
2013. ápr. 30. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Első: A skizofréniát ugye nem úgy érted, hogy disszociációs identitászavar? Csak mert ezzel lehet az őrületbe kergetni, de ez mellékes.

Mellesleg úgy van, hogy:

- 1. prológus (akkor ez a beiktatott) Több száz évvel a cselekmény előtti előzmények

- 2. prológus - a cselekmény idejében, csak éppen máshol, ami majd később nagyon fontos lesz a cselekményben magában

- előzmények rövid taglalása

- 1. fejezet - 10 évvel a cselekmény előtt

És a 2. fejezetnél kezdődik igazán, tehát eleve elég zanzás lesz a nyitás. De azért köszi a válaszokat, meg hogy értettétek, mire gondolok. :)

És nem hinném, hogy változna, amit akarok, mert körülbelül a beiktatandó első prológusra épül a cselekmény, szóval azért csak nem változtatom meg, bár csábító, hogy beleírjak egy vérfarkas kolóniát meg egy lányt, akibe beleszeret a suli leghelyesebb pasija, aki valamilyen mágikus lény, meg egy bukott angyalt...


(Ez a vérfarkasos-mittudoménmi csak valami vicc volt, nyugi, eszem ágában sincs beleírni)


(...Inkább egy árva varázslógyerekről fogok írni, aki elmegy a varázslóiskolába!)


(Jó, bocsi, ezeknek a hülye poénoknak a zárójelben semmi értelme, meg különben is szánalmas, visszafogom magamat)

2013. ápr. 30. 19:13
 4/9 anonim ***** válasza:
(A skizofréniát félig-meddig hülyeségből írtam, az említett két író, John Caldwell és Jeffrey Stone ugyanis valójában egy és ugyanazon személy - egy Nemes István névre hallgató úriember -, aki két álnéven is publikál, és az említett műveit - A Káosz Éje és az Éj Káosza - úgy adta ki, mintha J. C. és J. S, társszerzőkként, közösen írták volna őket, miközben meg egymaga írta az összeset... na szóval érted, na. :) )
2013. ápr. 30. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 sKillEr96 ***** válasza:
Szerintem is (mivel en magam is irok) lehet jo otlet 2 prologust irni, annak fuggvenyeben, hogy kellokeppen be tudod vezetni, meg tudod magyarazni oket. En pl. most azt tervezem, hogy a regenyem VEGERE irok meg egy prologust. :D Na, ez mondjuk egy kicsit meredek. De ha jol oldod meg, semmi gond a 2 prologussal.
2013. ápr. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A regény végén epilógus van, nem?

(mellesleg utolsó válaszoló, szerintem te most küldted el nekem a regényed egy részletét)

2013. máj. 1. 20:18
 7/9 sKillEr96 ***** válasza:
Elvileg igen, vagy rossz helyre kuldtem? Nem neked kellett volna? Bocsi akkor, lkehet, hogy felre kuldtem, nagyon faradt voltam :D Tenyleg bocsi, ha nem neked kellett volna.
2013. máj. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Pont, hogy nekem kellett volna. Csak vicces, hogy mellé még válaszoltál is a kérdésemre. :D
2013. máj. 2. 16:18
 9/9 anonim válasza:

Szerintem ne bonyolítsd túl a dolgot. Ne azt írd, hogy prológus 1 meg prológus 2, hanem csak simán pl. 100 évvel ezelőtt, meg 50 évvel ezelőtt, aztán kezdheted, hogy 1 fejezet....

Amúgy nagyon tetszik, ahogy írsz, esetleg, ha mondok egy email címet elküldenéd a regényedet, vagy ami meg van belőle?

2013. jún. 9. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!