Mit gondoltok Voltaire: Candide című művéről?
én elolvastam 10.be hát...mitnemondjak:D én nekem nem jön be, vagyis hogy nem az én ízlésem, de még mindig jobb mint a drámák pl tartueffe stb. bár egyértelmű hogy az utóbbi nagyobb műnek számít az irodalomban, de én nem szeretem a komolyságokat.
amúgy az volt a bajom a candide-dal, hogy túl sok helyre ment és alig tudtam megjegyezni hogy merre járt és hol mit csinált. ez azért baj mert dogában ilyen kérdések voltak...
amúgy érdemes elolvasni, mert vannak benne vicces részek és nagyon rövid (asszem 100 oldal alatt van)
Én emelt szinten tanultam irodalmat, nálunk akik sima órán tanulták, ott csak szorgalmi volt, és kiselőadást tartottak belőle. Meglep, hogy máshol ez kötelező. Mindegy, nekem az volt, és én unalmasnak találtam, mert csak egymásra vetett cselekménysorozat volt (ez ellentmondás lehet, de szerintem egy háborús jelenet is unalmas tud lenni, ha már órák óta ugyanaz történik). Ez most ellent mond annak, hogy filozófiai gondolatok vannak benne. ismerem őket, és azt is belátom, hogy ezt a filozófiát megcáfolni másfajta írással nem is nagyon lehetett. Az az igazság, mikor megláttam, hogy 75 oldal, valahogy csalódtam is. Nem tudom, miért. Persze jó volt, hogy rövid, mert nekem emelt szinten rengeteget kellett olvasnom, de azért elvesztette előttem a tekintélyét. Nem lopta be magát a szívembe, de értékelem a benne lévő gondolatokat, megértem a mondanivalót.
Akik nem emelt szinten tanuljátok:
ti egyáltalán tudjátok, miről szól ez az egész? Hogy Leibniz nevű filozófus tanait akarja Pangloss figuráján át megcáfolni, miszerint a lehetséges világok legjobbikában élünk, hiszen a világot Isten teremtette, és mivel nem nem teremthet rosszat, ezért minden úgy tökéletes, ahogy van? csak mert szerintem manapság az az egyik legnagyobb baj, hogy nem mondják el a gyerekeknek, mi is az, amiről olvasnak.
Kettővel előtti, kedves nyolcadik hozzászóló, hát köszi ezt a lekezelő hangsúlyt. :) (<- Ez itt gúnyos mosoly akarna lenni.) A nem emelt szinten magyart tanulók nevében írok. Nos, hogy más iskolákban, más osztályokban hogy van, azt nem tudom, de a mi erősen természettudományokra specializálódott osztályunkban, ahol a tanulók nagy többségétől távol állnak a humán tárgyak, keményen kötelező volt Voltaire Candide-ja, és természetesen megkaptuk hozzá a magyarázatot. (Ami egyébként benne van a 10-es irodalom tankönyvben pont olyan szépen, csak egy kicsit részletesebben, mint ahogy azt te egyetlen kérdő mondatban leírtad nekünk.) Holott a magyar tanárunk tisztában van az osztály biológiás-kémiás orientáltságával, és mindig megpróbál eszerint tanítani, tehát laza órákat tart, és csak a legfontosabb anyagot tanítja meg. Ezek után csak azt tudom mondani, hogy egy jó iskolában egy jó tanárnak nem kell emelt szinten tanítania ahhoz, hogy a diákjai értelmes képet kapjanak például a világirodalom egyes alkotásairól, neked meg nem kéne általánosítanod.
Amúgy én imádtam ezt a művet, mint általában minden kötelező olvasmányt. Tetszett az iróniája és a felgyorsult cselekménymenete, habár már jó két éve volt, hogy olvastam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!