Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Tudja ez a sok fanfiction író...

Tudja ez a sok fanfiction író hogy jogilag mind plagizálnak és jól be lehet őket perelni?

Figyelt kérdés
[link]
2012. júl. 13. 19:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiszem, hogy ez az átlagos fanfictionöknél akárkit is érdekelne.
2012. júl. 13. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
89%

Akkor pereld be az összes fan írót, köztük engem is.

Az emberek szeretik az ilyeneket, az írókat meg még népszerűbbekké teszik ezek az írások.

2012. júl. 13. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
89%
Ó és amúgy a legtöbb fan oldal (meri, lumos) ezért kéri a szerzői jogi izét is: "minden mű JKR tulajdona, a helyszínek, karakterek stb.. ebből anyagi hasznom nem származik."
2012. júl. 13. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
83%
"Minden jog J. K. Rowling írónőt illeti meg, én csak kölcsönvettem története szereplőit, időbeni történéseit, helyszíneit, hogy egy másik, az övéhez nem férhető művet írhassak magam és mások szórakoztatására. Történetem megírásában semmiféle anyagi haszon nem vezérelt. "
2012. júl. 13. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Épp az a cikk egyik lényege hogy a magyar és a legtöbb más ország joggyakorlata szerint ez "nyilatkozat" az elején semmit sem ér. Csak akkor lehet jogosan felhasználni bármit ha külön neked hitelesített dokumentumban engedélyezte a szerző vagy az aktuális jogtulajdonos. Tehát hiába van ott, a szerző bármikor kártérítést követelhet azon az alapon hogy a fanfiction léte anyagi kárt okozott nekik vagy csak sértette az ő szerzői jogait. Ha pedig bíróság elé kerül az ügy akkor ott csakis az eredeti szerzőnek vagy jogtulajdonosnak van bármilyen joga.


Ez pedig szívás!

2012. júl. 13. 19:27
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Jó, akkor majd megnézem a tárgyalást, amikor elítélnek vaakit, mert írt egy olyat, hogy Harry megdugja Dracót a Roxfort WC-jében.
2012. júl. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Te láttál már olyat, akit emiatt bepreltek volna? Úgy értem szted foglalkozik egy amerikai író egy magyarországi akárhányadik fanoldallal?
2012. júl. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
69%

Úgy szeretem az ilyen okostojásokat.


Miért foglalkozol ezzel egyáltalán? Abból, hogy ezt így beírtad, következik, hogy te nem írsz fan fictionöket. Akkor miért olvasgatsz ilyen cikkeket? Neked nem tök mindegy?:D

2012. júl. 13. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy beperelheti. De nem fogja, mert nem érdeke (és tényleg nincs anyagi haszna belőle senkinek). A polgári peres eljárás idehaza nem egy leányálom, hogy azt bárki - akár ismert ró - a "semmiért" bevállalja. Ez neki negatv reklám lenne.

Egyébként nem tudják, de túlélik ettől. Ennél durvább dolgok is terjednek a neten, azt is túlélik. Rowling nem fog perelni, addig meg mindegy. Ha mégis perel - az mvp (más valaki problémája), egy 50 fős olvasottságot elérő novellát nem fog. A Harry Potter enciklopédia (vagy mi) szerzőjét perre vitte, mert kellett neki a jogdíja, amit az a hapsi nem fizetett (hiszen ingyen dobta fel a netre előzetes szóbeli megállapodás alapján). Mert megteheti, hiszen a jog őt védi, hiába nyilatkozta azt hiszem, az ötödik (vagy a hatodik) rész írása után, hogy rengeteg információt nem a saját könyvei átlapozásával nyert, hanem elolvasta a neten ebből a lexikonból.


De ez csak egy világ. Tolkien örökösei is perelhetnek egy GyU fanfiction miatt (nem szoktak, leköti őket a film), és bizony volt olyan, hogy az Európa levetetett a Tolkien-hu-ról írást, mert úgy érezte, sérti a jogait. Pert ők sem akartak.

2012. júl. 13. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem Tolkien nem azért teremtette a fantasy irodalmat, hogy utána egy vacak jogszabály miatt senki se írhasson rajta kívül. Kb. röhögött a jogszabályon egyet és azt mondta kit érdekel... És lám milyen jól jártunk, legalább van mit olvasni, vannak szerepjátékok, stb. A sci-fi-vel kb ugyan ez a helyzet. Ha egy ilyen jogszabályt komolyan vennének, akkor lenne kb. 20 könyv a világon és ma már senki nem olvasna. XD
2012. júl. 13. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!