Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mit gondoltok, lenne jövője a...

Mit gondoltok, lenne jövője a regényemnek?

Figyelt kérdés

Egy ideje már megragadt a fejemben egy történet. Apró, személyes tapasztalatok inspirálták, főként. Akadnak benne közhelyek és elsőre talán bizonyos pontok csapnivaló tiniregényre emlékeztetőek (igyekszem fiatalos nézőpontból megragadni az eseményeket), de remélem, ez nem teszi tönkre az élményt túl hamar. (Még mindig átírásra vár néhány rész)

Röviden összefoglalnám a történetet, amennyire most sikerül:

A főszereplő egy fiú, akiben egy olasz titkos társaság vezetője tehetséget látott, így felkarolták, kiválasztottá tették és beavatták. A beavatás lényege, hogy élő-holttá lesz, valamint ebből kifolyólag roppant éles érzékszervei lesznek. A srác Londonba költözik a történet elején, ahol megismer egy kislányt, aki mindenben a rég elvesztett húgára emlékezteti. Elhatározza, hogy kiderít mindent a lányról, akinek egy környékbeli, ismeretlen ismerős nő viseli gondját. Jó kapcsolat alakul ki köztük, a srác igencsak ragaszkodik hozzá és ahhoz, hogy biztonságban tudja. Később az olasz titkos társaság tudomást szerez a lányról és fenyegetésnek vélik, amitől mihamarabb meg kell szabadulni. A srác a védelmére kel és elrejtőznek hármasban egy másik sráccal, aki a főszereplő legjobb barátja és hű bajtársa.


Többet nem hiszem, hogy szükséges írnom. Ez lényegében egy tömör összefoglaló. A cselekmények során derülnek ki részletek a srác múltjáról, barátairól, családjáról, meg persze a kislányról is. Úgy terveztem, hogyha sikerül jól megírnom, később lesz folytatása több kötetben (legalábbis 1-2-ben biztos), amik nyomon követik az életüket (többéves ugrással egy-egy kötet között), szembesülnek régi barátokkal és ellenekkel, bonyodalmakkal.


Mit gondoltok, volna, akit érdekelne egy ilyen alaptörténet? Milyen olvasói korosztályra volna célszerű összpontosítanom? Nem tartom valószínűnek, hogy a Twiliht sorozat után a tizenévesek egy olyan történetre volnának vevők, amiben nem a szerelmen van a hangsúly.


Továbbá, ha sikerül is befejeznem (aktívan dolgozom rajta), mely kiadónál volna érdemes megpróbálkoznom kiadatni? Nem a pénzért csinálom. Szeretek írni és olvasni, évek óta írok novellákat, történeteket, netre és a magam szórakoztatására is. Szeretném megosztani az ötleteimet, álmaimat másokkal is, akik szívesen olvasnának ilyesmit. A magam és mások szórakoztatása, az elismerés ami elsődleges szempont, nem pedig a pénz és hírnév.



2012. ápr. 27. 22:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Hát én tini vagyok, elvileg az általad megcélzott korosztály, de nekem elég sablon sztorinak tűnik, amit leírtál. És, nem hiszem, hogy a tizenévesek csak romantikus sztorikat akarnának olvasni, de lehet, hogy én járok válogatott társaságba. Talán, ha nem lenne benne a fantasy-elem, kevésbé lenne elcsépelt, de így az, bocs.
2012. ápr. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
A fantasy-elemet azért szeretném belefűzni mindenképp, mert így több bonyodalmat tudok felhozni. Valamiért szeretem a régmúltat összehasonlításba hozni a jelennel. Még pár apróságot lehet, hogy kivennék belőle ezen belül, vagy átírnám (nagyon az elején tartok, de egyelőre fennakadtam a vázlatom bizonyos pontjain). Épp csak nem jut eszembe jelenleg más megoldás, mint ez a titkos társaság cucc. Nem akarom vámpírregénynek, elég a csillogó Edwardokból (Ráadásul, hiába közhelyes és röhejes az eltúlzott "örök-szerelem" és a gyerekbarát csillogás, mégis sokan ráharaptak négy köteten át). Semmi különleges képesség, emberfeletti erő vagy sebesség nincs benne, egyedül az érzékeny érzékszervek-sztori, ami pl. segítségére lesz bizonyos alkalmakkor. Lehet, hogy túl fiatalos a fantáziám, hogy izgalmat látok benne?
2012. ápr. 27. 23:16
 3/13 anonim ***** válasza:
Nem azt mondom, hogy nincsenek olyanok, akiknek nem tetszene, csak azt mondtam, hogy szerintem kommersz, de ez csak egy vélemény (és állítólag én érettebben gondolkodom a koromnál). Megkérdezhetem, hány éves vagy?
2012. ápr. 27. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Egyébként, nem szándékoztam egy tizenévest sem megsérteni a sztereotíp nézetemmel, hogy csak romantikus regényeket olvasnak. (Főleg, mivel én sem töltöttem még be a húszat.) Épp csak a Twilight többmilliós rajongói táborából indultam ki.


Rowlingot sem fogadták épp kitörő örömmel sok kiadónál a Harry Potter regényeivel, mégis lett elég rajongója.


No, eszem ágában sincs a Harry Potterhez hasonlítani, ami talán nem a világ legjobb regénye, biztos, hogy volt alkalma fényévekkel lehagyni az én ötleteimet.


Felettéb bizakodó vagyok, de szükségem van kritikákra. Bár sok múlik a szerencsén, tehetség nélkül nem ér sokat. Ha senki sem vevő az alapötletre sem (Talán némi átdolgozással?), feleslegesnek érzem kiadóig mennem vele.

2012. ápr. 27. 23:23
 5/13 A kérdező kommentje:

18/L

Az a sajnálatos, hogy én is sokszor hallom vissza, hogy érettebbnek tartanak a koromnál, de én ezt azon a ponton elbukni érzem, hogy könnyedén rombolja az önbizalmam a negatív kritika. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyetlen vélemény miatt meg fog változni bármi is. Nem tehetek mást, minthogy a Twilighttal példázzam megint. A fél világ gyűlöli.

2012. ápr. 27. 23:25
 6/13 anonim ***** válasza:
Tudod, jobb lenne, ha nem hasonlítanád össze a kezdő stádiumban lévő irományodat, már kész, sikeres művekkel, így nehéz sikerélményt érezni. Ne arra apellálj, hogy ha ezt és azt sokan olvasták, írsz egy hasonlót és a tiédet is sokan elolvassák. Olyat írj, ami téged érdekel, hiszen azt írtad, a magad szórakoztatására írod a történeteket, nem?
2012. ápr. 27. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Igen, tudom, igazad van. Valamiért a megingó magabiztosságom ezzel a sekélyes reménnyel próbálom támogatni. Mindenképpen folytatni fogom, talán átalakítok benne részleteket, főleg, az első fejezetben.


Ha kész lesz, egy érdekes szinopszissal és valami izgalmas, jól megírt kezdéssel felkelthetem kiadók figyelmét is. Ez persze nem jelenti, hogy azzal letudom, hogy megírok 20 oldalt jól és a többit összecsapom, szó se róla. De úgy tudom, a kiadóknál az érdeklődésük felkeltésére kell menni, no meg persze az olvasóknál is.

2012. ápr. 27. 23:36
 8/13 anonim ***** válasza:

Előbb inkább írd meg, utána nézd át, és ha letisztáztad, nem találsz benne több javítanivalót, akkor küldd be egy erősebb hangvételű netes oldalra, ahol amatőrök irogatnak. Ha ott is csak annyit kapsz, hogy ez kommersz, legyen, akkor ez az, kiadóhoz nem érné meg futkosni (ők is csak ezt látnák). Ha valaki lát benne fantáziát, mert ugyan a sztori elcsépelt, de millió és egy ennél ilyenebbet is kiadtak már, akkor fel lehet küzdeni egy olyan szintre, hogy ez egy kiadót is érdekelne. Talán. Ehhez persze eg erős stílus, könnyed, olvasmányos hangvétel szükségeltetik, meg persze egy kommersz sztorit a kis ötletek (és a meglepő, non-sztereotíp befejezés vagy karakterek) tesznek jobbá. Ha ezekben erős a mű - ezt ugyebár nem tudhatjuk -, akkor egy laposabb történetet is elvisz.

Persze ez nem garancia arra, hogy kiadásképes legyen. De ugródeszkának, képességeid felmérőjének mindenképpen kiváló. Ülj le, írd meg, lesz valami. Minden "elsőkönyvesnek" azt javasolják/juk, hogy előbb mutassa meg idegeneknek (tegye fel netre - lehetőleg látogatott, erős kritikai oldalra), utána próbálja csak a kiadót, ha "ezt a szintet megugrotta". Ez általános tanács, nem kötelező, lehet, hogy te vagy az a zseni, akinek erre semmi szüksége, de 1. ezt mi nem látjuk innen, 2. azért annyian írnak ma... egy ilyen tömegből kitűnni...


(Ha az a probléma, hogy a neten ingyen van fent, de te kiadóhoz akarod vinni, akkor nem igaz, hogy a szórakoztatás az elsődleges szempont. Ha később mégis kiadóhoz kerül a mű, a netes portálról minden felpakolt másolatot le kell szedjenek. Ma idehaza gyakorlatilag nincs olyan portál, ahová ingyen művet feltölthetsz, de nem te rendelkezel a továbbiakban a jogaival, hanem a honlap szerkesztői. Emiatt ne fájjon a fejed.)

2012. ápr. 28. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a véleményt. Ez a lehetőség bennem is felmerült. Néhány fejezetet nyilvánosságra hoznék egy ilyen körben, a kritikák felettébb érdekelnek.


Esetleg tanács, hogy mely oldalak volnának erre alkalmasak? Találtam többek között ezt a bizonyos Amatőr Művészek Honlapját, bár nem vagyok benne biztos, hogy alkalmas és erre van lehetőség.


A javaslatokat megköszönném.

2012. ápr. 28. 00:30
 10/13 anonim ***** válasza:

Hozzáállástól függ. Eddig kinek mutattad meg, és ők mit mondtak. Fontos egy személyes kritikai közeg, ha esetleg durva hangnemű, netán személyeskedő kritikákkal találkoznál, vagy egyértelmű elutasításba ütköznél. Ez a te lelkednek kell, minek amúgy a legkisebb mértékben nem érdekel, de ha nem tudod személyes közegben levezetni az esetleges feszültséget (ami legyen akár jogos felháborodás, vagy csak rosszul kezelt helyzet), akkor a neten fogod, és ezzel önmagad járatod le. Vagyis először mutasd meg egy ismerősnek. Ő persze nem fog elfogulatlan lenni, nem is ezt várja senki tőle, de közvetlen a vélemény, azonnali, vélhetően a kedvedre is lesz. (Magyarán szólva dicsér. Kivétel, ha kifogtál egy szemét kritikus ismerőst, de ilyen csak nincs. Vagy mutasd meg másnak.)

Ha ezen a rétegen túl vagy, akkor lesz annyi önbizalmad, hogy feltedd máshová is a neten. Persze jót tesz, ha hájjal kenegetnek az ilyen kisebb amatőr írói oldalakon, vagy a többségében fiatalokat tömörítő, nagyjából csak dicsérgető protálokon. Ehhez persze végig kell nézni pár kritikát, hozzászólást, ha mindenhol csak dicséret van, az nem igazán kritika közeg. (Az AMH-t speciel nem ismerem, de túl kevés felhasználóval túl széles spektrumban publikál, szinte lehetetlen, hogy szigorúbb kritikát fogj ki.)

Amit én ismerek, az a Napvilág - jobbára kedves közeg. LFG - totálisan gonosz. (Tényleg.) Karcolat - elfogult vagyok, de azért nem rossz. (Bár a regényrészlet kategóriát építjük lefelé.)

Viszont egyiket se problád, amíg nincs személyes ismerőstől véleményed. Nem lesz objektív, de kell, hogy valami továbblendítsen, ha kapsz két megjegyzést, hogy ez úgy pocsék, ahogy van, ne is folytasd. Mert fogsz kapni ilyet (vagy kevésbé nyíltan ilyet), elvégre egy idegennek ha nem tetszik, miért ne mondaná meg? És akkor nem válaszolhatod, hogy ha nem tetszett, miért olvasta, elvégre te kértél véleményt. A másik pedig a csend: őrjítő, hogy senki sem mond semmit. Ez a legnagyobb kritika: a mű annyira sem volt jó, hogy bármit szóljanak róla.

És persze van még millió protál, amit nem soroltam fel, de vagy specifikusak (téma szerint), vagy meghívásosak (írókörök), vagy nem jutottak eszembe... vagy nem tartok őket erősnek.

2012. ápr. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!