Mit gondoltok a könyvem részletéről? Elolvasnátok egy ilyesmi témájú könyvet? Komoly kritikákat szeretnék, ha valakinek nincsen értelmes mondanivalója, azt kérem, hogy privátba írjon.
Íme.
Képzeljünk el egy viktóriánus stílusban berendezett szobát, csinos, városra tekintő ablakokkal.
Eléggé fülledt a levegő, ezért a szobában tartózkodó személyek közül egy testes asszonyság feláll, és kinyitja az ablakokat. Füst, és kutyaürülék együttes bűze szivárog be a négy fal közé, minek hatására a minden hölgy rosszallóan befogja az orrát. Az 1900-as évek elején járunk, szűkebben fogalmazva egy átlagos januári napon, Miss Trancy neves író- és színésznő teapartiján, rengeteg más híresség társaságában. Alaposabban szemügyre véve a többi résztvevőt, egy átlag ember úgy gondolhatja, hogy ezek remek körülmények közt töltötték el a gyerekkorukat. Nos, nagy rá az esély, hogy ők is így gondolják.
Azthinnék Londonban születtem, a gazdag és jómódú Whitecliff szülők egyetlen gyermekeként, már fiatal korban is született írói tehetséggel. Valójában az én múltam a tükör ellentétes oldaláról vetődik vissza. Nem voltunk se jómódúak, se gazdagok. Sőt! Kifejezetten a szegény családok közé számláltak bennünket. Apám napestig a nyomdában gürcölt, majd amikor hazaért még nem is üdvözölt minket, hanem rohant fel a szobájába írni. Tudniillik az apám apja, vagyis az én nagyapám világhírű író volt. Ebből a rokoni kapcsolatból kifolyólag, apám elég nagy valószínűséggel nézett a „tény” elé, miszerint ő is ilyen isten áldotta tehetség, a szavak és a mondatok segítségével való összefüggő alkotásokkal kapcsolatban. Sokak szerint ennek így kellet volna lennie, apai nagyanyám miatt.
Az egykori Bristoli házunknál rengeteg kép csüngött a falon, és ezeknek nagy része a nagymamámat, Adelheid Whitecliffet ábrázolja. Gyakran éreztem magam szánalmasnak, amikor elmentem előttük, hisz tiszteletet parancsoló ámbár kissé nagyképű pillantással néztek le rám. Ő is írt, szép serényen, csak ő inkább a verselést választotta mondván; „én képtelen vagyok több száz oldalon kereszül egy témát hajszolni”. Ezért is vette el a nagyapámat, mert ők ketten tökéletesen kiegészítig egymást. Reméltem, hogy egyszer én is ilyen nagy hírű nő leszek, hogy az unokáim házában ugyanilyen tiszteletet parancsoló tekintettel fogok rájuk nézni, amikor elhaladnak a portém előtt a folyosón. Persze, ez jó ideig csupán átlátszó ábrándként élt bennem.
Miután mindezeket elmeséltem a jelenlévőknek, ők látszólag rendkívül mulatságosnak találták ahogyan elmondtam nekik a családi helyzetem, bizonyára úgy hitték, csupán viccnek szántam, hisz mindannyian hangosan felkacagtak.
- Óh, Whitecliff kisasszony – kuncogott az egyik vendég – Igazán szórakoztató társaság. Az idegenek általában a tízes érdeklődési skálámon az első találkozáskor nálam maximum a második tizedig jutnak el, de ön! Alig fél órája találkoztunk, és már a hatodik tizednél jár!
Szavait hahota követte. Isobel Crewe, mint később megtudtam a nevét, elégedetten hátradőlt és a mozgásával harmonizáló mosolyt varázsolt rózsás arcára.
- Nos, úgy vélem, ha hallanák az eddigi élettörténetem, akkor bebizonyosonva az elöbb elmondottak igaza. - válaszoltam, majd kérdőn néztem a többi emberre. Szemállásukból ítélve, ők nem igazán hiszik el, hogy eddigi negyvenegy életévem cselekménye nem terjedne ki szélesebb körben, mint elegáns szobákban ücsörögve teát szürcsölgetni. Véleményem szerint, te viszont eléggé nagy érdeklődést mutatsz a téma iránt.
1. Ne kezdj úgy egy könyvet, hogy "Képzeljünk el"! Nálam itt el lenne vágva a történet, nyilvánvaló, hogy el fogom képzelni a történetet, nem kell, hogy külön felszólítson erre a könyv. Innentől biztos, hogy a könyvesboltban be is csuktam volna...
Mellé az elején amolyan mindenttudó narrációval indítasz majd bumm bele a semmibe áttérsz egy bekezdéssel később E/1 személyre. Ezt most akkor hogy?
Onnantól már javul valamennyit a színvonal, de az érdeklődésem nem keltetted fel. Attól még lehet belőle jó könyv is ha kitörlöd az elejét és írj egy jobb bevezetést.
Nekem tetszik az elején az a ,,képzeljünk el" dolog, olyan, mintha egy izgalmas cselekményt akarna röviden felvázolni, hogy aztán tovább szövögesse a dolgot.
Nekem pont hogy az eleje tetszett, a közepe kezdett untatni a sok rokon felsorolása miatt, na meg mi az, hogy a nagyi vette el a nagypapát?
És nem értem az utolsó tegezős mondatot - vagy az az újságírónak szól?
Na mindegy, nem tudok belekötni másba, jól fogalmazol, de a csaj stílusa nekem túl fölényes, nem kedveltem meg, de persze ez egy rövidke részlet, nem ismerem a többit.
Tényleg nem derül ki a téma. Mármint rendben van, a kor kiderült, meg hogy egy írónő meséli el az élettörténetét egy újságírónak, de ez még mindig eléggé tág.
A stílusod tetszik, passzol a nő modora ahhoz a korhoz és miliőhöz. Ez manapság nem népszerű, mert nehezebben emészthető, de ezzel ne foglalkozz. Ide ez illik.
A bevezetés nekem sem tetszett, ha itt lenne a prológus, akkor lehet más lenne a véleményem.
Gépelési hiba van benne, illetve szóismétlés is van, de gondolom ezeket később javítanád.
Ha gondolod -és megtisztelsz a bizalmaddal- én szívesen elolvasom, és mondok róla kritikát. Nem vagyok szakmabeli, de pár barátnőm szokott írni (az egyiknek jelent is meg már novellája illetve verse), rendszeresen kérnek tőlem véleményt, kritikát, s a tanácsaimat általában el is fogadják, szóval csak nem mondhatok akkora sületlenségeket :)
Ha benne vagy, akkor írj privátba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!