Ma tényleg ismeretlen lenne Gergely Márta (Szöszi), és elavult Szabó Magda (gyerek-ifjúsági)?
Kötve hiszem.
Ebben a mai cikkben ( [link] erősen bírálnak olyan gyerekeknek szánt könyveket, amelyek színvonalát nemhogy meghaladni nem tudták még most sem, de a mai/közelmúlt „író” még álmokban sem tudnak arról álmodni, hogy ilyeneket írjanak.
Az „újságíró” ezzel zár (a „doktorandusz” is mond éppen elég butaságot):
„A kor népszerű regényeit forgatva eljátszhatunk a gondolattal, hogy kettős olvasást kínálnak a szövegek: egyrészt úgy is olvashatók, hogy kiszolgálják a szocialista irodalompolitika követelményeit, de olvashatók ironikusan is. Hogy ki melyik változatot választja, az legyen az olvasói szabadságára bízva.”
Vagy éppen a leírt szöveget szó szerint értelmezi az olvasó, mert nem is lenne baj, ha léteznének ilyen erkölcsű és hozzáállású emberek.
ma 07:33
Ha érdemi válaszod lenne, mint pl. 5-ösnek, akkor nem boomereznélek le, de mivel a hozzászólásod lényege az volt, hogy a régi jó, az új rossz, ezért kijár a cím :)
Pedig a szocializmus alatt írt és kiadott ifjúsági műveket valóban érdemes fenntartásokkal kezelni (tűrt/támogatott szerzők).
Akinél meg a kortárs magyar ifjúsági Leiner Lauránál kezdődik, az nézzen kicsit körül a könyvpiacon, mert nem azt kell elsőre benyelni, aminek nagy a lángja.:)
#11 Ha azt szűrted le a válaszomból, hogy szerintem "a régi jó, az új rossz", akkor komoly szövegértési problémáid vannak. Épp az ellenkezőjét írtam, csak más megközelítésből: Attól, hogy valami régi, még lehet jó és értékes.
Másrészről, bár nem szájbarágós módon, de válaszoltam a kérdésre: nem szabad azért elutasítani szerzőket, mert nem "időszerűek".
Iskolapéldája és végterméke vagy az utóbbi évek iskolarendszerének, ahol a gyerekeket nem tanítják meg gondolkozni és értelmezni.
Gergely Mártáról életemben nem hallottam, pedig a Pöttyös könyveket pl szerettem, azokban is volt bőven olyan ami a szocializmus alatt íródott.
Szabó Magdától valamiért még csak ifijúsági könyveket olvastam (plusz a Tündér Lalát). Az Abigélt, az Álarcosbált, a Születesnapot és a Mondják meg Zsófikánakot. Ezek szerintem mind fantasztikusak, pláne az Abigél és Zsófika. De a másik kettő is nagyon jó. Ezek elég komoly hangvételű regények, felnőtt fejjel is simán elgondolkodtatóak.
Ettől függetlenül ma is vannak jó ifijúsági írók, én pl imádtam Jacqueline Wilson könyveit, bár tény hogy nem szépirodalom. De Leiner Laura is élvezhető. Szépirodalmilag a nyomába sem érnek Szabó Magdának, az tény. De régen is volt azért jó kis limonádé, én G. Szabó Judit könyveit szerettem nagyon tiniként. Na az kb az akkori Leiner. Biztos ma is vannak jó, igényes írók (ugye Rowling hogy csak a legnyilvánvalóbbat említsem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!