Miben tér el a Young adult és a felnőtteknek szóló irodalom a feldolgozott témát illetően?
Például több helyen látom, hogy az "önmagunk megtalálása" inkább YA témaként van kezelve, de ez lehet felnőtt történetben is, nem? Mármint elég sok olyan felnőtt van, aki például már a harmincas éveiben jár, és most kezdi csak felfedezni/elfogadni, hogy az a minta, amit a szüleitől tanult, milyen rossz irányba vitte eddig, és hogy változtatnia kell. Vagy van, aki már jóval később jön rá, hogy teljesen rossz úton járt addig, nem jó célokat tűzött ki maga elé (mondjuk külső nyomás hatására, vagy akár a szülők erőltették egy pályára annak idején), és most érett meg a változásra.
Ilyen esetekben ez működhet felnőtt történetként is regényben? Vagy lehet, hogy szinte minden témához hozzá lehet nyúlni YA és felnőtt szinten is? Ha igen, akkor mi alapján dől el, hogy inkább YA vagy felnőtt? (Már leszámítva a főhős életkorát)
Én azt vettem észre, hogy a ya könyvek általában bugyutábbak, komolytalanabbak, kevesebb kutatómunkával vagy belefektetett energiával készülnek.
Vagy olyasmi, amilyennek egy középsulis képzeli a világot, csak valamiért ezt felnőttek írják le.
#2:
És mi van az általam felsorolt példákkal?
Mivel nem kaptam több választ, így leírom, hogy angol oldalak alapján mire jutottam, hátha valakinek segít a jövőben:
- Az "önmagunk megtalálása" ("find yourself") téma NEM egyenlő a coming-of-age-dzsel, ez inkább halmaz-részhalmaz viszonyban áll egymással. "Find yourself" nem feltétlenül kötődik életkorral kapcsolatos váltáshoz (felnőtt regényekben példa erre: válás, gyász, új munkahely, stb.)
- A coming-of-age gyakori YA téma, de nem feltétlenül kell YA-nak lennie, vannak példák felnőtt regényekre is, és több oldalon (Quora, Reddit, illetve egy-két írós blogon) találtam rá posztokat, hogy az emberek szívesen olvasnak ezek felnőtteknek szóló változatáról. Annyi, hogy ezek mindig tartalmaznak valami többletet a szimpla megkomolyodáshoz (become more mature) képest, mint ami a YA-ban elég. Tehát pl. beköszön a megbélyegzés komolyabb témaköre is (rasszizmus, szexizmus, stb.), nem csak az, hogy a protagonista a csöndes könyvmoly, és kiutálják a suli nagymenői. Mielőtt valaki nekem esik, nyilván nem csak ennyi lehet egy YA regényben, most csak a szemléltetés kedvéért emeltem ezt ki.
- Illetve sok oldalon a tematikát eleve úgy kezelik, minthogy tökéletes átfedésben lehet a YA és a felnőtt irodalom, de maga a megírás módja más. Tehát a kifejezésmód, a leírások explixitebbek (erőszak, szexualitás), és messze nagyobb arányban tolódhatnak el a negatív vagy keserédes befejezés felé, mint ahogy az middle grade-ben vagy YA-ban előfordul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!