Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Írók! Ti szoktatok alapos...

Írók! Ti szoktatok alapos vázlatot készíteni, vagy inkább a spontaneitás hívei vagytok?

Figyelt kérdés

Ti megtervezitek előre a cselekményt, a szereplőket, a helyszíneket?

Mit tesztek akkor, ha mondjuk az 50. oldalnál tartotok, és rájösztök, hogy kéne még egy szereplő, akit sokkal előbb be kellett volna mutatni?

Szerintetek írjak úgy, hogy van pár jó ötletem (az első fejezetekhez), de még nem igazán vagyok vele tisztában, hogy mi fog következni azután?



2023. febr. 10. 21:45
 1/7 anonim ***** válasza:
98%
Szerintem jó, ha előre végiggondolod a fejezeteket, aztán mindegyikről írsz pár mondatot. Nekem sok ötlet kering a fejemben és fel kell írnom, különben megfeledkezem róla mikor elkezdem kidolgozni cselekményt.
2023. febr. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem szoktam. Persze, az ötleteket leírom, de nem külön fejezetkre lebontva, hanem történet cselekményéből következik a rákövetkező.


Oké, este van, 2000+ szó után már nem bírok foglamazni.

2023. febr. 13. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Mondom, nem bírok... #2
2023. febr. 13. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Egy regénysorozatot írok, és az ötleteim szerint több, mint tíz kötetnyi anyag összejönne belőle. A karaktereken, meg egy-két előre leírt vázlatos jeleneten kívül egy k*va jegyzet sincs. :D Abszolút a sponanitás híve vagyok, nem vagyok jó a jegyzetelésben. A pillanatnyi ötletemet leírom, de ua fejezetről fejezetre való lejegyzetelés az nem nekem való. Megpróbáltam, régebb több könyvem is így írtam, és - soha nem mondd, hogy soha -, ha nagyon belezavarodok, akkor lehet, hogy visszatérek rá, de szívesebben improvizálok. És ha hiszed, ha nem, ha nem "köt" téged egy jegyzet, ha nem egy jegyzetírásra szánt másfél órában, hanem az írás hosszú hónapjai alatt alakítod a történetet a lapokkal és a betűkkel együtt, élesben, akkor az mind dramaturgiailag, mind karakterfejlődés szempontjából és a jelenetek erején is meg fog látszani, ha nem csapod össze, pozitív szempontból (bár nyilván a vázlatolásnak is megvannak a maga előnyei, biztosabb történetvezetés, könnyebben átlátható cselekmény, meg a fordulatok így szinte biztosan a lehető legjobb helyen lesznek belerakva...)
2023. febr. 13. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Mindig elhatározom, hogy "most márpedig részletes vázlatot fogok írni", mielőtt belekezdek egy újabb ötletem kidolgozásához, de egyszerűen sosem jön össze. Az első két oldal tervezgetés után megunom, félredobom az egészet, és elkezdek írni. Aztán ha közbejön valami, akkor maximum átírom.

Ezzel csak az a probléma, hogy elég átláthatatlan és kaotikus szokott lenni az egész, és vagy ötször el kell olvasnom minimum, hogy a legtöbb félbehagyott szálat észrevegyem és befejezzem.

2023. febr. 13. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Nekem szokott lenni vázlatom, de nagyon sokszor, amikor beindul az ihlet, a történet, akkor szinte önmagát írja, és olyanokat is elkezdek írni, ami eredetileg nem volt a tervben. Van, hogy szinte teljesen eltér a kész történet, a vázlatától, én úgy szoktam mondani, hogy önálló életet kezd élni.
2023. febr. 13. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Mindkettő járható út, nem véletlenül van mindkettőnek elnevezése is (pantser, plotter). Tökmindegy, más hogyan csinálja, te úgy csinálod, ahogy neked megy. Ha írni akarsz, nem ez kéne, hogy visszatartson.

Annyi, hogy a spontánabb, nem vázlatolós íróknak jobban kell ügyelni a szerkesztési fázisnál, és nagyobb átírásokra kell számolni, ha nem volt előre megtervezett cselekmény- és karakterív, mert így hiányos vagy hibás lehet a dramaturgia.

A kettő között amúgy skála van inkább, mint csak két véglet. Én például megtervezem a cselekményívet, felvázolom a karakter fejlődési ívét (a történet függvényében, ugye), és a fő pontokat (támadáspont, felező, tetőpont, stb) már előre megkreálom, de apróbb csavarokat és kisebb jeleneteket írok spontán is, aztán később kigyomlálom, ami mégse illeszkedik. Nekem így működik jól, másnak máshogy. Úgy kell csinálni, hogy az ember élvezze.

Csak ha spontán író vagy, akkor érdemes észben tartani amit írtam, mert átírási tanácsoknál sokszor látom pantsereknél, hogy fanyalognak az átírni való dolgok mennyiségén, de ez sokszor vele jár. Kevés író tud azonnal oké első vázlatot írni spontán. A tervezett is átírásra szorul persze, csak jó esetben nem ekkora mértékben. Ha az ember ki akarja adatni, és a valódi piacon sikert elérni, akkor erre fel kell készülni.

2023. febr. 21. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!