14 évesen ki lehet adni könyvet?
Az első választ kiegészíteném. Jogilag 14 évesen a tesód nem köthet önállóan szerződéseket (könyvkiadásról sem). Kelleni fog a gyám/gondviselő (általában az egyik szülő) aki a tesód érdekében jogi értelemben eljár.
Ettől függetlenül a szerzői jog a testvéredé marad, természetesen.
Két alapvetően eltérő lehetőség van könyvkiadásra.
A hagyományos könyv kiadási modellben a szerzők házalnak a kiadóknál, próbálják meggyőzni a kiadókat, hogy mennyire jó a könyv és mennyire megéri nekik kiadni azt, mert népszerű a témája, sok embert fog érdekelni, jól marketingelhető, hogy egy 14 éves írta, stb.
Ilyenkor valószínűleg a legtöbb kiadó passzolni fogja a lehetőséget, mert nem érzik elég esélyesnek, hogy megtérülne nekik. Pl. Az első könyveikkel Stephen Kinget és JK Rowlingot is elhajtotta a legtöbb kiadó, mert túl rizikósnak találták ennyire a szokásostól eltérő könyveket kiadni. Míg végül találtak egy olyan kiadót, amelyik bevállalta a kockázatot.
Ha sikerül egy kiadóval megállapodni a kiadásról, akkor a kiadó vagy egy nagyobb fix díjat fizet a szerzőnek és aztán azt hoz ki a könyv kiadásából, amit tud, ezzel a kiadó viseli a kockázatot és övék minden nyereség is.
Ennél valószínűbb eshetőség, hogy fizetnek egy kisebb fix összeget és mellé valamilyen részesedést kínálnak az eladott példányszám függvényében, így ha nem lesz akkora siker a könyvből, akkor a szerző is kevesebbe kerül nekik és csak akkor kell nekik többet fizetni, ha az a pénz be is jön nekik az eladásból.
A másik irány a saját kiadás. Ilyenkor nincs kiadó, aki fizet nektek érte. Ti magatok oldjátok meg a lektorálást, tördelést és vagy ti megelőlegezitek minden költségét, hogy komolyabb példányszámban elkészüljön, vagy kerestek egy print on demand szolgáltatást, ahol akár néhány darabonként is lehet könyvet nyomtatni, magatok intézitek a marketingjét és magatok szeditek össze a vevőket, akik meg akarják venni. Így a teljes könyv kiadás a ti kockázatotok, viszont minden nyereség is a tiétek.
Mindkét út járható. Mindkét megoldással lehet érvényesülni és mindkettőnek vannak hátulütői is. Sokan vannak, akiknek az egyik jön be jobban és sokan vannak, akiknek a másik működik jobban. Azok is sokan vannak, akiknek meg egyik se működik elég jól.
#4 Az ekönyv ugyanúgy csak egy megjelenési forma, mint az hogy kemény borítós, vagy puha kötésű egy könyv.
A kiadás módja az ekönyvnél is ugyanúgy vagy kiadón keresztül történik, vagy magán kiadásban és ettől függ, hogyan térül meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!