Egy fantasy írása során mennyire fontos a ,,történelmi hűség"?
Most egy olyan fantasyről beszélek, melynek világa eltér a miénktől (high-fantasy). Itt mennyire fontos, ha például egy középkorhoz hasonló világban játszódik a történet, de megjelennek benne nem feltétlen középkori elemek. Itt nem az áramra és hasonlókra gondolok, de például ha megjelenik benne a hamburger, vagy szót ejtünk a fehérneműkről az mennyire baj?
Illetve ha idegen szavakat használunk, amik beépültek a nyelvünkbe, de azért tudjuk róla, hogy nem magyar, az gond? Itt nem a like-ra, vagy a crush-ra gondolok, hanem például az ok-ra vagy pech-re.
Szerintem nem számít a történelmi hűség, mert nem történelmi regényt írsz. De azért meg kell teremtened valamilyen atmoszférát. Ha a kitalált kultúra, amiben vannak ezt megengedi, akkor nem zavaró. De azért érdemes jól átgondolni, hogy kinek milyen szavakat adsz a szájába.
Az "ok" kifejezést azért hanyagolnám. Inkább legyen "oké" vagy más magyaros változata.
Szerintem az egyik legkizökkentőbb dolog, amikor egy karakter egy kitalált világban elkezd beszélni egy létező idegen nyelvet vagy olyan kifejezéseket használ. Pl. mint amikor az Empire of the vampire c. regényben a vámpírok random francia szavakat nyögnek be, mert Anne Rice regényeiben a vámpírok franciák és akkor az író azt hiszi, hogy a francia nyelv olyan vámpíros és Anne Rice hatást kelt vele. Csak az nem tűnik fel neki, hogy Anne Rice vámpírjai egy urban fantasy világban léteznek, ahol létezik a francia nyelv is, az övében meg nem létezik a francia kultúra és ezért ebben a verzióban ez eléggé gáz.
Szerintem érdemes ezt alaposabban is átgondolni.
Egyrészt van egy kollektív szociokulturális közeg, ami hatással van az egész gondolkodásunkra. Ez alapján a hamburgert, a szexi melltartót modernebb korhoz társítjuk, még egy képzelt fantasy világban is furcsán hatnának ezek a tárgyak, mert ez egyszerűen a gondolkodásunkba van kódolva. Az ember alapvetően kategóriákban gondolkozik és a kategóriába nem illeszkedő dolgok furcsának, idegennek tűnnek, ami egy regény esetében megtöri a hitelességet, kizökkenti az olvasót.
Csak képzeld el a trónok harcát úgy, hogy ugyanúgy várakban élnek, lóháton közlekednek, de a szereplők farmert meg bőrdzsekit viselnek. Westeros ugyan soha nem létezett, nem egy történelmi korszakba helyezi az író, azt csinálhatna amit akar, de mégis nagyon furcsa lenne.
Másrészt a hitelesség megteremtéséhez elengedhetetlen, hogy tökéletesen ismerd a világodat. A fantasy írás első szabálya, hogy abból a tudásból, amivel te rendelkezel a magad teremtette világról csak 10% jelenik meg expliciten a regényben - a többi az olvasó előtt rejtve marad, ebből érzi, hogy ez egy teljes, komplex világ. Nem kell az olvasónak szájbarágósan elmagyarázni a világod szabályrendszerét, működési elveit, hogy pontosan milyen tárgyak vannak és milyenek nincsenek, vagy a világod "történelmét" de neked magadnak ezeket is ki kell dolgoznod, ahhoz, hogy ez hiteles, valódi világgá váljon.
A való világban is tudjuk, hogy hogyan/miért alakultak ki a hamburgerek vagy a nyelvi rövidítések. A hamburger pl. egy tökéletesen reprezentatív szimbóluma lehet egy rohanó világnak, ahol gyorsan akarunk iszonyú finomat enni, a hirtelen élvezet számít, nem az egészség, nem a minőség. Egy olyan világban, ahol egyébként több napon keresztül utaznak lovaskocsiban, számunkra borzasztó kényelmetlen körülmények között élnek (nincs angol wc, áram stb.), ahol a legfontosabb erény a lovagiasság egyszerűen nem passzol egy hamburger egy ilyen kulturális közegbe, mert nincs az az igény, ami életre hívná. Ha megfigyeled a történelmet, a mi világunkban is előbb jelent meg az igény arra, hogy ne az utcán folyjon a szennyvíz, mint hogy hamburgert akarunk enni. Így működik az emberi világ és ahhoz, hogy az agyunk hitelesnek érzékelje a te világodat, annak is meg kell felelnie ilyen univerzális szabályoknak.
Harmadrészt ami a fantasy legnagyobb előnye az egyben a legnagyobb hátránya is, te teremted meg a világát és meg is kell teremtened. A regényvilágon belül nem olyan átfogó az a kollektív szociokulturális közeg, ami segíti a valódi világban való eligazodást. Csak egy példa: ha a regényben lovaskocsival közlekednek egyértelmű lesz az olvasódnak, hogy vannak a világodban lovászfiúk, kovácsok, ácsok, istállók stb. De attól még, hogy tudják, hogy király uralkodik nem ismerik a világod politikai rendszerét, van-e nőági örökösödés, abszolutisztikus a berendezkedés vagy vannak független hatalmi szervek, hogyan öröklődik a vagyon és a rang, mi számít egyáltalán vagyonnak, csak a földbirtok (mint a kora középkorban) vagy kereskedők, értelmiségiek is meg tudnak gazdagodni... és még a végtelenségig sorolhatnám. Ami szerintem az alap, hogy dolgozd ki a politikai berendezkedést, a társadalmi rétegeket és a gazdasági viszonyokat, ez egy jó váz, erre lehet építkezni.
De kezdek kicsit eltérni, szóval kanyarodjunk vissza a hamburgerhez és az okhoz (bár ez is kapcsolódik hozzá, csak nem bírom ki, hogy ne ennyire mindenről írjak). Ugye az egy tök jó dolog, hogy te teremted a világodat, ez előny is, nemcsak kötelesség. Ennek köszönhetően neked nincs is többé szükséged a hamburgerre és az okra, gondold végig, hogy mi volt eredetileg a célod ezeknek a beemelésével és aztán alakíts ki ez alapján valamit, ami megfelel a fantasy műfajnak.
Például: az egyik karaktered nagyon fiatalos, a szabályokra fittyet hány, laza, semmit nem vesz igazán komolyan, így a nyelvhasználatát sem, ezért használ rövidítéseket. Ez idézheti a mostani tinédzserek nyelvhasználatát, használhatja az ok kifejezést (a like-ot azért nem mert ugye az a facebookból jön, a te világodban pedig feltételezem nincs Zuckerberg, hogy feltalálja), de akkor más esetben is jelenjen ez meg, akár a saját szóalkotásaidat is rövidítve használja.
Hamburger példa: feltételezzük, hogy az egyik karaktered a fogyasztói társadalom reprezentatív alakja, aki a mi világunkban egészen biztosan hamburgert zabálna. Viszont ez a te világod, nyugodtan átalakíthatod, hogy sokkal autentikusabbnak hasson. Pl. valamelyik könnyen elérhető varázslény húsából készül, amihez egy bizonyos népcsoport kotyvaszt szószt, a fiatal értelmiségi réteg barbár dolognak tartja a fogyasztását. Ha viszont azt akarod hangsúlyozni, hogy ez olcsó étel, akkor először gondold végig hol élnek a szereplőid, fennsíkon, akkor ott sok a szántóföld, rágcsálhat búzakalászt vagy káposztalevelet, ha étterembe betérve esznek, akkor meg kovászos cipó, káposztalevessel, ha tenger mellett élnek, akkor valami egyszerű, mocsár ízű hal, étterembe pirított halfej stb. Engedd el egy kicsit a képzeleted, hiszen fantasyt írsz :)
Közelről sem állítom, hogy ezek a példák jók lennének, mert nem azok, egy regénybe legalábbis nem, de szemléltetik mire gondolok, mindig legyen célja annak, amit éppen beemelsz a történetbe, nem kell, hogy az olvasó tudja, de te magad mindig tudd! Ennek az a pofonegyszerű oka, hogy ha te nem hiszed el, hogy a regényed egy valódi világ, valódi sorsokkal és emberekkel, ellenségekkel, szörnyekkel, akkor az olvasó sem fogja.
Köszönöm a véleményeket!
(Azért örülök, hogy a legtöbben a hamburgeren akadtatok fent, mert azt nem terveztem használni, csak felhoztam, hogy ne legyen, csak egy példám.😅)
Nem szükséges ilyen szempontból a "történelmi hűség", hiszen fantasyt írsz, nem történelmi regényt.
Ami fontos, hogy ne lógjanak ki az ilyenek a környezetből, bemutatott kultúrából, érzékeltetett atmoszférából. Azaz a mű világán belül hitelesek legyenek.
Pl. ha az egész környezet teljesen középkori jellegű, olyan módon is beszélnek a szereplők, csak néha benyögnek egy "OK"-t, az azért kicsit furcsa lehet (főleg ha amúgy magyarul írod a könyvet, és nem angolul). De pl. ha sok szereplő rendszeresen, természetesen használja a párbeszédekben, akkor már mindjárt hitelesebb. Vagy ha mondjuk egy ilyen kifejezést mondjuk csak a parasztok/csak a nemesség/csak az xy vidékről való lenézett emberek használnak, az is érdekes lehet.
A lényeg tehát, hogy a saját világodból ne lógjon ki, illetve úgy egyáltalán, a saját világod legyen hiteles és nem utolsó sorban konzisztens is. Én pl. nem szeretem, mikor kritikákban vagy kommentekben felmerül az, hogy "Dehát kit érdekel hogy a szereplők össze-vissza teleportálnak a Trónok harca utolsó évadában, egy fantasyről van szó, emberek". Attól, hogy fantasy, igenis legyen jól felépített, konzisztens, logikus a világ működése.
Ameddig a történetbeli világ logikája működik, nem zavar.
Ha vannak parasztok, akik művelik a földeket, terelgetik az állatokat, valószínüeg lesz ott darált marhahús is.
Ha van gabona, akkor lesz kenyér is, tehát van hozzá hamburger zsömle is.
Az más kérdés, hogy Hamburg mint hely létezik-e, ez zavar-e.
Illetve, hogy ki az, aki megengedheti ezt az ételt magának, és milyen minőség lesz az a hús.
Mert pl a középkorban a húsos pite volt az utazók eledele, ami sokszor nyers ÉS romlott is volt, de mivel az utazók addigra tovább álltak, senki nem írt a TripAdvisorra szentenciát 😉
Gondolom a fantasyban sincs se hűtő, se ÁNTSZ, szóval ez a gyomorrontás is lehet a realizmus része.
A melltartó meg annyira nem más ám mint egy közékori stay (ez egyfajta fűző), csak az ugye hosszabb, meg állítható.
Milyen gyakran mossa a karaktered a ruháit?
Miért ne lehetne a divat mondjuk a regency stay, ha a ruhák szabása olyan? Ez gyakorlatban kb egy fűzős melltartó, és a gazdagabb nők simán hordhatnak ilyet.
Szóval mondom, ha észérvekkel van felépítve a világ, nem rúgod fel a saját szabályaidat, akkor működhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!