Mi a tartalmi különbség a New Adult és a felnőtt regények között?
Young adult = romantikus limonádé vagy pedig divatos dologgal (identitás, lgbt, elfogadtatás stb) foglalkozó történet, melynek tini lány a főszereplője.
Felnőtt regény = a karaktereknek a felnőttekre jellemző problémáik, célkitűzéseik, motivációik vannak; nincs a tini könyvekre jellemző cukormáz vagy optimizmus.
New adult = a young adult és a felnőtt közötti átmenet, amolyan hibrid. Realisztikusabb mint a YA, de nem annyira komoly, mint egy felnőtt regény. Általában huszonéves lány a főszereplője.
A meghatározás empirikus.
A YA tipikusan 18-22 éveseknek szól, szóval ha a könyv témája, nyelvezete, írói képei, stb alapján inkább ez a korosztály lehet célközönség, akkor ide sorolják be.
Ugyan így 28-30 fölötti korosztálynak szóló könyvek a közönséges felnőtt könyvek.
A kettő közé ejtik (22-28 éveseknek szólóan) a Na könyveket.
De éles határ kB sosincs. Olyannyira, hogy a YA és a NA sokszor szinonimaként szerepel.
Igen, a NA átmenetet képez a YA (tiniket érdeklő dolgok, romantika) és a felnőtt (komoly problémák és témák) között. A célközönség huszonéves, vagyis akik most kezdik a független életet.
De persze nincs éles határ, inkább csak marketing szempontból van a besorolás.
Nem tudom, az előzőket miért pontozták le. Gondolom a "Laura army" keze van a dologban, akik szerint a YA az irodalom csúcsa, és Isten ajándéka az emberiségnek.
Én is lepontoztam a válaszokat, ugyanis mindamellett, hogy nem a kérdésre válaszolnak, még teljesen fals dolgokat is állítanak a YA-ról. (aminek amúgy köze nincs a kérdéshez)
A Young Adult röviden csak ifjúsági irodalom. Nem lányoknak szóló, és nem "romantikus limonádé". Lehet az is, de nem feltétlenül. A Harry Pottertől kezdve az Éhezők viadalán át minden YA... a korosztály pedig 14-18 évesként van átlagban meghatározva, van, ahol 12-től veszik.
Viszont, mint írtam, a kérdésem arra irányult, hogy mi az a konkrétum, amitől már nem NA, hanem felnőtt regény. Ugyanis az NA is "hivatalosan" felnőtt problémákkal foglalkozik. Van, ahol azt említették példának, hogy az NA-ba esik az, ha önmagukat kereső fiatalokról (értsd: 18-30) közöttiekről szól, viszont más oldalon feltétlenül erős romantikus szálat várnak el az NA-ban. Nekem ezek nem olyan egyértelműek, hogy ha például az önmagunkra találás, a saját helyünk megtalálása központi problémája egy regénynek, de romantika maximum hangsúlytalan mellékszálként jelenik meg, akkor még mindig NA vagy már inkább felnőtt? Vagy mi van, ha a több nézőpontkarakter közül van, aki korosztályilag is és akár konfliktusban is mutat közösséget az NA átlagos karaktereivel, de van mellette olyan nézőpontkarakter is, aki "felnőttebb" problémákkal küzd? Akkor a regény összességében inkább NA, vagy felnőtt? Vagy hiba, mert nehezen targetálható így a célcsoport? Láthatóan mivel elég bizonytalan a besorolás, erre nincs válasz ennyi alapján.
Akkor leírom mégegyszer, lassan: nincs konkrétum. Ezek a célközönségre vonatkozó marketinges címkék, melyeket az utóbbi egy-két évtizedben találtak ki.
Ha látod hogy a neten is mindenkinek más a véleménye (és gondolom többen szakmabeliek), gondolom le tudod vonni a következtetést, hogy felesleges skatulyákat keresni.
A HP pedig nem YA, hanem gyermekkönyv. (Menj be akárhány könyvesboltba, és nézd meg, hogy az Alkonyat és a Szjg mellett vannak-e, vagy pedig a Percy Jackson és a Szellemállatok mellett).
És igen, a YA lányoknak való. A fiúk 12-13 évesen áttérnek a gyermekirodalomról a felnőtt irodalomra, a lányok viszont egy-két évtizedre leragadnak a YA/NA könyveknél.
Kedves 5-ös!
A HP első pár könyve Middle grade, az utolsók viszont egyértelműen YA kategóriába esnek, ezért a sorozatot is általában YA-ként szokták emlegetni szakma megítélésben. Hogy a könyvesbolt épp hová teszi, azt ők döntik el, és mivel a YA kategória alsó fele is még gyerekek közé tartozik, így simán tehetik a gyerekkönyvekhez, ha nekik úgy tetszik :) Attól még összességében nem lesz kevésbé YA.
Tudod, vitáknál érvek kellenének, nem lekezelő stílus, amivel csak magadat minősíted és a saját szavaid hitelességén rontasz.
"És igen, a YA lányoknak való. A fiúk 12-13 évesen áttérnek a gyermekirodalomról a felnőtt irodalomra, a lányok viszont egy-két évtizedre leragadnak a YA/NA könyveknél."
Wow, ez jó szexista kijelentést. Forrás? Mire alapozod?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!