Mi a baj velem, ha a kortárs díjnyertes prózákat pocséknak érzem?
Már sokadszorra fordul elő, hogy megnézem egy-egy irodalmi pályázat helyezettjeit, és általában szörnyűen rossznak érzem őket. Regényeknél is előfordul, novelláknál meg főleg.
Sokat foglalkozok írástechnikával, én is írok, de inkább csak hobbiból. Egyelőre nem nagyon pályáztam, azon az egy-kettőn, amin részt vettem, nem értem el helyezést, tehát nem vagyok rejtett zseni, ez biztos. (Nincs is bennem az a feltétlen érzés, hogy én jobbat tudok ennél, inkább csak nem érzem jónak őket, miközben helyezést nem szerzett pályaművek között szerintem kiemelkedőbbek akadnak).
De amikor elolvasom az első pár helyezettet, nagyon sokszor azt érzem, hogy nem hogy első helyet, de említést se érdemeltek volna. Sok esetben nem ugyanazt érzem problémának bennük, ez az adott műtől és témától is függ, de sokszor erőltetettnek és indokolatlanul elvontnak érzem őket. Nem látok bennük mondanivalót, csak hangulatkeltő mondatokat, amik még csak nem is feltétlenül atmoszférateremtőek, inkább csak hangzatosak próbálnak lenni (szerintem).
Mi a baj velem? Pocsék az ízlésem? Ezen lehet változtatni?
Sokat olvasok egyébként, elég szerteágazó ízlésem van.
Nem feltétlenül van veled baj, vagy az ízléseddel.
A legjobbakat feltételezve, reméli ilyenkor az ember, hogy nem a kapcsolatok diadalmaskodtak adott írásban.
Másfelől vannak olyan pályázatok, amiket nem is független szakmai zsűri bírál, hanem a kapott like-ok száma alapján dől el. Az ilyeneket én tudatosan kerülöm, mert független a tehetségtől, az számít, hogy hányan like-olták adott művet.
Kézműves pályázaton volt már a lakóhelyemen ebből balhé, és sértődés, mert volt aki már a szomszéd városokban is kampányolt, nyilvános csoportokban, ajándék sorsolást ígérve, aztán amikor mások is átvették ezt a stílust, és beérték a szavazatait bevágta a durcit, hogy milyenek már, és ő visszalép.
#1: Persze, a közönségszavazós pályázatokat eleve nem is számolom ide, most csak az átlagos, zsűrik által bírálta gondolok.
De akkor szerinted mi okozhatja ezt a jelenséget? Sajnos nincs közeli író ismerősöm, hogy megkérdezzem a véleményét, hogy ő is így érzi-e; adott pályázatnál pedig arcátlan dolog volna ezen "problémázni", főleg, hogy nem akarom elvitatni a győzelmet senkitől, csak hát ugye, nem értem.
Van egy barátom, aki az ilyen háborgásom kapcsán azt mondta, hogy szerinte bunda van a dologban, de nem lehet mindenhol bunda, az már teljesen irracionális lenne.
#2: Remélem, ezt szarkasztikusan szántad.
"de sokszor erőltetettnek és indokolatlanul elvontnak érzem őket. Nem látok bennük mondanivalót, csak hangulatkeltő mondatokat, amik még csak nem is feltétlenül atmoszférateremtőek, inkább csak hangzatosak próbálnak lenni (szerintem)."
Ez tényszerűen így van sok kortárs művel kapcsolatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!