Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Milyem, a mein kampf hoz...

Milyem, a mein kampf hoz hasonló könyvet ajánlotok?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 7. 19:14
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Az a "baj", hogy ellentétben a klasszikus baloldali és jobboldali ideológiákkal, a fasizmus nem a politológiából és az akadémikusok köreiből indult.


A liberális és a konzervatív ideológiák gyökereit a felvilágosodás korában kell keresni, lásd John Locke, Adam Smith, David Ricardo, John Stuart Mill, Thomas Hobbes, vagy Edmund Burke munkásságait. A szocialista, kommunista, anarchista ideológiák főképp a felvilágosodás után, a második ipari forradalom során fejlődtek ki, Karl Marx, Friedrich Engels, Pierre-Joseph Proudhon, Charles Fourier, Pyotr Kropotkin munkái alapján.


Namost a fasizmus alapvetően egy eléggé széles és nehezen definiálható fogalom, és az eredetéről nincs történelmi vagy politológia konszenzus. Roger L. Williams brit történész III. Napoleon idejére teszi a proto-fasizmus kifejlődését, a '48-as francia forradalom utáni rendőrállam kiépítése miatt. David Thomson brit történész az 1870-es évekbeli olasz Risorgimento idejére teszi a fasizmus ideológiai fejlődésének a kezdetét.


Az egyik első egyértelműen proto-fasiszta politikai figura Enrico Corradini olasz író volt. Az ő politikai munkásságában jelenik meg először a népközpontú, de anti-demokratikus nacionalizmus a baloldali szindikalizmus (a szocializmus egyik nem-marxista formája) szintézisével. Annak ellenére, hogy író volt, politikai elméletről szóló könyveket nem írt.


Franciaországban az első proto-fasiszta körök George Sorel és Charles Maurass munkásságai alapján alakultak meg. Sorel-t nehéz bármilyen ideológiával azonosítani, a korai munkássága inkább szocialista/szindikalista, viszont később inkább a Maurass-i nemzeti integralizmus ideológiájával szimpatizált. Mindkettejük munkásságát melegen ajánlom, ha a proto-fasizmusról szeretnél olvasni.


Az I. világháború után jelentek meg az első igazi fasiszta figurák, viszont ők is jóval kevesebbet írtak a politikai elméleteikről, mint a bal- és jobboldali társaik. Ha az olasz fasizmus érdekel, olvasd el a Fasiszta Manifesztót, mert nincs nagyon más, amit olvasni lehetne. Ha a nemzetiszocializmus érdekel, akkor ott van a már említett Mein Kampf, illetve annak második része, illetve talán a Cion Bölcseinek Jegyzőkönyvei, habár ez a mű hamisítvány, nagyrésze fiktív művekből van plagizálva.

2021. ápr. 7. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Röviden: a fasizmusRÓL sokan, sokat írtak, viszont a fasiszták a saját ideológiájukról nagyon keveset. Inkább a tömegmédia eszközeit használták az akadémiai irományok, esszék, és könyvek helyett.
2021. ápr. 7. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
Hungarizmus 1. a cél
2021. ápr. 7. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!