Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Milyen nehéz a forgatókönyvírá...

Milyen nehéz a forgatókönyvírást megtanulni?

Figyelt kérdés

2021. jan. 1. 22:44
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem nehéz, de sok időt kell szánni rá. Syd Field könyvei alapok. Olvass sok forgatókönyvet, nézz rengeteg filmet és írj is folyamatosan.
2021. jan. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Te szoktál írni? Tegnap elkezdtem... kis szünettel kb 4 óra alatt írtam két és fél oldalt. Ma felet kitöröltem, és írtam hármat olyan 3 óra alatt. Nem értem hogy repül így az idő :D
2021. jan. 2. 16:14
 3/7 anonim ***** válasza:
Szoktam. Egyébként azt tanácsolom, hogy addig ne írd újra a már meglévő oldalakat, amíg nincs kész a forgatókönyv. Tehát legyen meg a kellő helyeken az ii, az első és második fordulópont, midpoint, stb.. A kötelező olvasmányokhoz még hozzátenném Arisztotelész Poétikáját, és Egri Lajos-nak a drámaírás művészetét. Utóbbi különösen hasznos a karakterek megalkotását illetően, egyébként mindkettő alapmű. Ha gondolod elküldheted majd nekem a kész forgatókönyvet, és írok róla véleményt. (Azt javaslom először rövidebbeket írj).
2021. jan. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

"Tehát legyen meg a kellő helyeken az ii, az első és második fordulópont, midpoint, stb."


Ehhez a strukturához akkor is alkalmazkodni kell, ha sorozatforgatókönyvet írunk?

Voltaképpen egy 20-25 perc/epizód formában képzelem el.

Köszönöm az ajánlatot, majd mindenképpen elküldöm.

2021. jan. 3. 00:04
 5/7 anonim ***** válasza:
Struktúrához alkalmazkodni sosem kell, csak érdemes. Abban annyira nem vagyok képben, hogy sorozatoknál hogyan is működik ez, ahogyan én megfigyeltem, egy 10 részes évad esetében általában az első epizód az első felvonás (tehát annak a végén van az első fordulópont), az évad utolsó része pedig a harmadik felvonás. De azon sem lepődnék meg, ha egy 20 perces sorozat epizódonként is ragaszkodna a 3 felvonásos struktúrához. Járj utána ennek, biztos sok cikk született már a témában.
2021. jan. 4. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Én azt szoktam mondani, hogy a művészetben nincsenek szabályok, csak követendő példák!


Ha forgatókönyvíráson, avagy könyvíráson gondolkodol, akkor ugyanez a szabály érvényes. Én így már több mint 3 éve írok a fiókomnak, és van egy-két szerzeményem, amelyek ellenmennek mindazon szabályoknak, amelyek a legtöbb helyen, fórumokon ki vannak emelve. Főleg kezdőként azt tanácsolom, hogy ne "tanuld" a forgatókönyvírást, hanem a Te meglátásod, a Te gondolkodásmódod alapján vágj bele, persze tüzetesebben átgondolva, mert akkor nem lesz egy sablonos szöveg, amihez csupán a lelkesedésed kötődik.


Mióta én létrehoztam a saját technikámat írásra, párbeszédre azóta jobban kötődök a történeteimhez, a karaktereimhez, mert gondolataimban elmesélem a történetet(kivétel nélkül múlt időben írok), megszemélyesítem a karaktereket és létrehozom a cselekménysorozatot.

Elsősorban a hangulatomhoz kötöm az írást, hogy az adott történeti cselekvést, helyzetet a lehető legnagyobb beleéléssel(?) tudjam elmesélni. Én nem a papír előtt görnyedve kezdem el az írást, hanem az adott hangulathoz mérten, szinte bárhol. Fürdőkádban, este a 17-es villamoson, munka közben, stb. A fejemben megfestem a helyszínt, lefuttatom a párbeszédeket, és kameraszögeket változtatok, hogy filmszerűnek hasson, és hogy jobban emlékezzek a jelenetekre, a környezetre, ezáltal lehetővé téve a könnyebb és átláthatóbb írást. A párbeszédet kétszer-háromszor is felmondom magamban, mielőtt papírra vetem, ezzel is csökkentve a hibák lehetőségét.


Ez a technika közel nem egy profi technika, sőt ez még talán nem is annak nevezhető, viszont gyakorlás kíséretében működhet.


Remélem, hogy valamelyest hasznos volt ez számodra,

Sok sikert!

Zoltán

2021. jan. 6. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen! Szívesen olvasnék tőled. Köszönöm, hogy írtál!
2021. jan. 6. 21:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!