Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi tesz egy történetet jó...

Mi tesz egy történetet jó történetté?

Figyelt kérdés

igen, önjelölt regényíró vagyok :)

De!

Elsősorban magamnak akarom megírni a karaktereim történetét, mivel azok kidolgozottak, de már lassan 5-6 éve nem tudom őket egy épkézláb világba helyezni, történetet meg pláne nem. Legalábbis olyat, aminek van konfliktusa és megoldása, és egy kívülálló számára is izgalmas lehetne.

Nagyon zavar, mert úgy gondolom, hogy egy-egy fejezetet kifejezetten jól meg tudok írni, a karakterfelépítés és ábrázolás is jó, csak ezek a szépségek lógnak a levegőben, magát a történetet abszolút nem tartom érdemlegesnek...


Aztán el kezdtem onnan megközelíteni a dolgokat, hogy énmagam mit szeretek a kedvenc könyveimben, sorozataimban. És itt akadtam el, mert ezt sem tudom. Engem mindig is a karakterek, a személyek, a képi világ érdekelt, hapedig érdekes volt a világfelépítés, az pedig hab volt a tortán.


Most ezzel csak én vagyok így? Vagy másoknak is full mindegy, hogy miért dolgoznak a szereplők, a lényeg a hogyanon van?


Mondanátok konkrét példákat?


Itt az enyém Thor (1):

élik világukat, majd Thor csinál egy kis csetepatét, ami nagyobbra sikerül mint kéne, azért az apja elküldi a Földre, hogy megtanulja a leckét, Loki pedig sumákol egy keveset és él a lehetőséggel, hogy felülkerekedjen a testvérén, végül Thoré lesz a nő és a győzelem is, vége.

Ez engem egyáltalán nem hozna lázba, pedig az egyik kedvenc filmem, 2-3szor is megnéztem, pedig soha nem nézek újra egy filmet ( kevés kivétellel). Tényleg nem ezen van a hangsúly, vagy én közelítem meg rosszul? Én ebben a filmben az apró előreutalásokat szeretem (a csavarra), illetve a karakterek közti dialógusokat, meg azok megfestését (Loki pl nagyon árnyalt karakter)


2020. dec. 27. 13:06
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ha sikerül például az említett film cselekményét céllal, motivációval,személyes indíttatással feltölteni, az már jó irány.


A hogyanok szerintem isérdekesek, de ennél még inkább a miértek.

Pl.

Milyen Thor kapcsolata az édesapjával, mi a konfliktusuk, mit jelent az ő kapcsolatukban az a "csetepaté"? Thor meg akar neki felelni, vagy épp szembeszegülni vele? Milyen mozgatórgókat indítanak be az adott események és milyen változásokat idéznek elő az apjával való kapcsolatában?

És milyen "nőről" van szó? Ugye nem úgy akarja őt, mint az uzsonnáját, hanem érzelmileg, szellemileg is vonzódik hozzá? Miért? Hogyan kerülnek közelebb egymáshoz, hogyan nyeri el a szívét?


Szerintem a cselekmény előremozdításához szükséges konfliktus megtalálását is segíti, ha felteszed a kérdést, hogy az miért konfliktus az adott szereplő számára. Az ő személyiségét tekintve mi jelentheti számára a legnagyobb konfliktust?

2020. dec. 27. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem egy könyv cselekménye, szereplői és a világa felépítése is nagyon fontos. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy ha a könyvben már csak az egyik is kiemelkedő, akkor nyert ügyed van.


Olvastam könyvet, amiben a történet nem volt túl eredeti, de a cselekmény igazán szövevényes és érdekes volt, egy felesleges megmozdulás sem volt benne, a végén minden egyes dolog értelmet nyert.

Ezt igazán imádtam benne.


Ha egy könyvben a karakterek komplexek, emberiek (nem csak "gonoszak" meg "jók") akkor engem (és feltehetőleg másokat is) megvettél.


Az egyik kedvenc könyvemben a főszereplők teljesen átlagosak, nem sokat tudunk meg róluk, mégis a történet nagyszerűen van megírva. Szinte álomszerű, és ezért is olyan egyszerű elképzelni. Szerintem, aki jól, élvezhetően ír (nem csak átlagosan) az akármiről írhat, a történet és a karakterek nem számítanak. Én legalábbis szinte iszom a szavakat olyankor.


Másik példa JK Rowling Harry Potter-e. (Ami valljuk be kicsit túlértékelt, de nem akarok most itt háborút szítani. Meg egyébként is imádom, szóval aki már emelné a szablyát az kérem gondolja át mégegyszer.)

A karakterek elég jellemtelenek. Az "okos lány", a "buta de vicces barát", a "jó fiú" és nyilván a "főgonosz" akiben semmi emberség nincs és egyszerűen csak gonosz.

Irodalom tanár ide vagy oda, de nem valami kiemelkedő a stílusa.

Mégis a világ amit felépített az csodálatos, mégha mitológiákból és legendákból összekaparva hozta is létre.

2020. dec. 31. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod 2-es. Egészen sokat segített :) és egyetértek a harry potterrel kapcsolatban, de akkor nem görcsölök rá ennyire a sztorira, mert úgy gondolom a többi viszont egész jó. (Karakterek és a világfelépítés)


A stílusom szerintem sajna elég unalmas, de úgy sem ez az életcélom úgyhogy üsse kő. Csak le akarom írni őket mielőtt a sírba viszem...

2020. dec. 31. 22:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!