Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Elmagyaráznátok nekem, hogy...

Elmagyaráznátok nekem, hogy is működik ez a versírással kapcsolatos apró tényező? Lent.

Figyelt kérdés

Már írtam párszor verset, de akkor nem ügyeltem az efféle formalitásokra. De most egy - karácsonyi ajándéknak - szánt költeményt akarok írni a nagymamámnak és mindenre oda szeretnék figyelni. Először is a szótagszámok:

1. Egy versszak általában 4 soros, soronként mennyi a szám?

2. Hogyan kell ezt tagolni?


A másik a rím. Hogyan formáljam a szavakat ha mondjuk páros rímbe esetleg keresztrímbe akarok írni? Az ölelő rím az túl nehéz nekem, múltkor az egyik ismerősöm írt ölelőbe és elég nehezen értelmezhető lett de szép.^^

Segítsetek!

Példákat is mutathattok.


2010. aug. 4. 18:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Nézd, a szótagszám manapság már nem igazán számít mióta elterjedt a szabad verselés. Az ütemre kell odafigyelni inkább, de arra nagyon. Ami azt illeti szabad verselésben rímek se nagyon vannak inkább az alliteráció a jellemző.

Ütemre példa:

Távolban táncol, lelkem már lángol

Kiút a sötét elől

Csalfa remény ez míg odaérek

Hirtelen megsemmisül.


Éled a kétely bennem a métely

Kegyetlen keresztelő.

Szívbeli bánat hozta az átkot

Szerelmet szítja erőm.


Ha mégis konzervatívabb versre gondoltál, ügyelj rá, hogy a sorok között a szótagszám stimmeljen egy versszakban, a rímjeid pedig ne suták legyenek, hanem átlag 2szótagosak. Úgy lesz szép.


Ez konzervatívabb verselés:


Csontvázak kaparnak húsáért,

Pokol sarjai zúznák szét

Mi lelkéből megmaradt

Szenvedjen a föld alatt!


A rímeket nem formálni kell versíráskor, döntsd el, hogy az adott versszak mély hangvételű lesz-e vagy magas, és azokat részesítsd előnyben főleg a sorok végén, és adni fogja magát. Szóismétlést kerüld el, rímelésnél a szótagismétlés is suta.

2010. aug. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi, ügyelek majd rá!
2010. aug. 5. 10:36
 3/3 anonim ***** válasza:

A megoldás ott lapul a verseskötetekben. Ha nincs a könyvespolcon, nézd meg könyvtárban vagy interneten. Déry Tibort idézem: "Ha nem írhatnék, akkor folyton olvasnék. De ha nem olvashatnék, írni se tudnék."


Amúgy:

- egy versszak annyi soros, ahogy neked tetszik.

- egy sor annyi szótagból áll, amennyi neked tetszik.

- ha rímet akarsz, úgy formáld a szavakat, hogy rímeljenek.

- és a legfontosabb: olvass.

2010. dec. 4. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!