Mire kell figyelni, ha ilyen jellegű történeten dolgozok? Egyáltalán szeretnek az olvasók minden könyvben más karakter szemszögéből megismerni a történteket/konfliktust?
Szóval egy fantasy történetről van szó, amiben van két nagy konfliktus. Viszont ez a két esemény erősen kapcsolódik egymáshoz.
A tervem alapból az lenne, hogy 5 karakteren mesélem el a történetet. Mindegyik külön történet lenne (szóval ha úgy nézzük, akkor 5 különböző történet ami valamilyen formában összekapcsolódik) és bemutatja, hogy az adott karakter mivel járult hozzá ahhoz, hogy a közeledő krízis kialakuljon vagy éppen mit tett, hogy próbálják megállítani.
Aztán a legutolsó történet lenne az, ahol lezárul mindenkinek a története. Mit gondoltok így erről a koncepcióról ?
A válaszokat előre is köszönöm!
Abban az esetben is működhet ha a nagy történet szereplői mindegyikének, mondjuk külön könyve van ? Vagy esetleg az úgy már zavaró lehet, hogy nem egy helyen halad a történetük ?
Mert alapból valamilyen szinten találkoznak egymással a karaktereim meg utaznak is együtt pár napot, viszont utána különválnak. A végén pedig együtt dacolnak a rossz arcokkal :D
Itt az a nagyon fontos, hogy legyen értelme, hogy többen vannak. Baromi rossz tud lenni, ha a különböző karakterek ugyan úgy beszélnek, gondolkodnak, stb. Legyenek mind nagyon elhatárolhatóak. Itt nagyon pontosan ki kell találnod, hogy pontosan mik a motivációik, a szóhasználatuk, a humoruk (vagy annak a hiánya), minden ehhez kapcsolódó dolog.
Egyszer próbáltam olvasni egy könyvet, ahol két testvérről volt szó, de nem volt értelme, mert mindketten gyakorlatilag ugyan olyanok voltak. Nem is olvastam végig.
Hát alapból a szóhasználatukra és humorukra még nem igazán gondoltam. Viszont a motivációjuk és a jellemük már eléggé kiforrt az agyamban.
Például az egyik karakter a legegocentrikusabb mindegyik közül. Magának akarja a hatalmat és tesz néhány eléggé vitatható dolgot. Viszont ezt azzal magyarázza, hogy erős emberek kellenek ha a rossz arcokat le akarják győzni. Arra sajnos már csak későn jött rá, hogy minden cselekedete egy folyamatot indított be, aminek következtében ő "teremtette" meg a szörnyeteget, aki aztán szövetkezik a rossz arcú emberrel. Viszont előtte őt még jól elégeti a máglyán.
Míg más karakter meg teljesen önzetlen és segítőkész, aki amikor elkövet egy rossz dolgot, akkor teljesen romlottnak érzi magát.
Szóval ezzel csak azt akarom mondani, hogy a karakterek megkülönböztetésével nem hiszem, hogy lenne probléma.
Jó, hogy gondoltál ezekre, de a szóhasználatra, elbeszélésmódra is figyelj. A jellem meghatározza a beszédstílust, egy visszahúzódó, csendes karakter elbeszélésében nem a párbeszéd lesz a meghatározó, míg egy cserfes szereplőnél lehet, hogy alig jut idő a környezet leírására.
Amúgy igen, olvastam ilyet, ahol tetszett, és olyat is, ahol nem lehetett megállapítani, hogy több külön karakter mesél, mert mindenkinek ugyanolyan stílusa volt. A romantikus nagyregények között szép számmal vannak ilyenek is (több szál, több elbeszélővel) - talán a Darkula az egyik olyan, ahol tényleg nem sok különbség van a karakterek stílusa között, ennek ellenére élvezhető.
Viszont mind ezek, mind a modern, hasonló elven felépített történetek ritkán alkalmazzák azt, hogy ténylegesen ugyanazt a történetet ismételjék. (Az egy újabb bőr lehúzása ugyanarról a sztoriról.) Mindenki csak a maga részét, ahol pedig párhuzamosan halad a történet, ott váltogatva, mindig azt a szereplőt behozva, aki az adott szituációban a legérdekesebb nézőpontot adhatja.
Ez mostanában eléggé divat, sok regényben összesen 4-5 szereplő szemszögéből van bemutatva a történet úgy, hogy minden fejezetet más "mesél". Ettől függetlenül általában E/3-ban van, de néha E/2-ben.
Én, megmondom őszintén, ezt a megoldást annyira nem kedvelem, bár van amikor jó egyébként.
De főleg E!2-ben kifejezetten nehéz írni, és nem sokszor sikerül az íróknak jól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!