Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » A fantasyk miért mindig...

A fantasyk miért mindig elmaradott, "őskori" világban játszódnak?

Figyelt kérdés
Ha egy koboldokkal, goblinokkal, sárkányokkal, manókkal stb. teli világba mobiltelefonokat, vagy ha modern technológiát nem is, de pl. olyan épületeket tennénk, amik már 100 éve is voltak, akkor az már nem számítana fantasy-nak?

2020. júl. 4. 21:51
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
97%

Mert csak ilyeneket nézel/olvasol ezek szerint.

Harry Potter, Odaát, Hellsing, Bleach, Varázslótanonc, Percy Jackson, Neil Gaiman jó pár műve, stb. Csak hogy az ismertebbek közül említsek néhányat.

2020. júl. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

A Harry Potterben a varázslók világa elmaradott, régi érzést kelt.

Az Odaát az egy tévésorozat.

A Hellsing és Bleach megint más műfaj. *Szerkesztés: Ó, bocsáss meg, most látom, hogy nem írtam bele a kérdésbe, hogy konkrétan könyvekre gondolok, csak a címkékhez írtam oda.

Percy Jacksonban igazad van, az kivétel. Neil Gaimantól eddig csak az északi mitológiát olvastam, de nem szerettem

2020. júl. 4. 22:17
 3/20 anonim ***** válasza:
65%

Azért, mert az írók/olvasók fantáziáját ez mozgatja meg jobban.

Egyébként egyáltalán nem mind ilyen.


Bár fogalmam sincs, hogy neked a középkor mitől lesz őskor vagy elmaradott.


A Percy Jackson nagyon rossz példa, mert urban fantasy, ráadásul ya cancer.

2020. júl. 4. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem a fantasyk világa inkább kora középkori. Az ipari forradalom körül kezdett nagy léptékben változni a világ, de az meg már inkább steampunk stílus. Valahogy a kettő közé én nehezen tudnám beilleszteni a sárkányos-goblinos-varázslós hangulatot, mondjuk a Rákóczi-szabadságharc vagy a francia forradalom idejére.
2020. júl. 4. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
91%
Az Artemis Fowl sorozatban, bár az gyerekeknek íródott inkább, a tündérek, koboldok, lidércek éppenhogy fejlettebb technológiával rendelkeznek. Meg varázserővel is. Szóval van kivétel. Szerintem a fantasyhoz általában hozzátartozik a középkori setting. Ha nem középkori világban játszódik, akkor az egy másik alműfaj, pl. urban fantasy.
2020. júl. 4. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
91%

A fantasyhoz nem tartozik hozzá a középkori setting. A Zöldcsont saga pl. eléggé modern környezetben játszódik, mégis high fantasy.


Az urban fantasy a low fantasy egyik kategóriája, amikor a mi világunkba ágyazol bele egy fantasy világot.

2020. júl. 4. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
95%

A fantasynak van több vállfaja, attól függően hogy definiáljuk.


Van pl high fantasy, ami tényleg az a klasszikus pl kitalált történelem, az egész a politika körül forog, nincsen általános jó vagy velejéig romlott gonosz


Sword & sorcery történet ami kicsit fantasztikusabb, pl a Witcher, a dnd világa, ahol vagy a technológiát váltja ki a varázslat, vagy a technológia gyerekcipőben jár


Van space opera, ami fantasy elemeket ültet sci fi világba. Pl a régi Star wars, van jó lovag meg rossz lovag, van királylány, szörny ami elrabolja a királylányt. Ez egy klasszikus fantasy sztori, de az űrben.


Van városi fantasy vagy modern mítosz, pl Night Watch széria vagy a Good Omens.


Van kalózos fantasy, pl Black Sails, Princess bride


Weird west, dark fantasy, steampunk...

Aki azt hiszi a fantasy csak középkori nyugateurópa, az vagy nagyon begyöpösödött és csak a high fantasy meg a sword & sorcery jó neki vagy pedig nincs tisztában a történelmi korokkal.

2020. júl. 5. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

A fantasynak rengeteg alfaja van, amire te asszociálsz és körülírtál, az a legnépszerűbb, a "high fantasy".


Amit keresel az pedig valószínűleg az "urban fantasy" lesz.

2020. júl. 5. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Voltak itt már nálam nagyobb szakértők, akik kibontották a zsáner néhány lehetséges árnyalatát, velük javarészt egyetértve nem ismétlem őket. Azt gondolom, kedves kérdező, amit a topikban felvetettél, az a fantasyval kapcsolatos kézenfekvő sztereotípiát invokálja... félreértés ne essék, ez nem baj :))

Csak azt értem alatta, hogy ha az utcán (minden előtag nélkül) megkérdeznénk az embereket, mi jut eszükbe a zsánerről, erős fogadásom lenne ilyesmi válaszra.


De ha kedvet kapnál fantasyt olvasni, ami nem olyan, mint írod,

nézz körül esetleg ilyenek kapcsán is:

"flintlock fantasy" [link] -- nemrég találkoztam vele, Anthony Ryan "Draconis Memoria" sorozata egészen egyedülálló élménynek bizonyult...

"space fantasy" (én ezt a kifejezést jobban komálom, mint az űroperát, még ha nem is fedi esetleg mindenki fogalmai szerint a kettő egymást), és itt egy magyar szerzőtől ajánlanék, ha esetleg vevő vagy a vallás megjelenésére a sztoriban... On Sai: Szivárgó sötétség-sorozata :)

2020. júl. 5. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem őskori történetek, ilyet csak egyet olvastam, Robert Holdstock Mitágó-erdő című könyvét, a high fantasyk jellemzője, hogy az Aranykorban játszódnak vagy azt veszik alapult, ókort, középkort, de többnyire kitalált világban.

Amúgy van egy csomó urban fantasy, illetve vannak a viktoriánus Angliában játszódó fantasyk is, mint például Susanna Clarke Hollókirálya. Diana Wynne Jones jó pár portalfantasyja játszódik olyan világokban, amik a 19-20. századra hajaznak. Neil Gaimantól az Északi mitológia pont rossz példa volt, mert ő csak feldolgozta az északi Edda énekeket, de a Sosehol már egy egész különleges, misztikus, és modern világban játszódó dark fantasy. Sőt, vannak jövőben játszódó fantasyk is. Olyan fantasy is van, ahol már vannak tűzfegyverek, tehát nem is lehet középkori, és persze a vegyes tematikájúak, sci-fi-fantasy, steampunk-fantasy.

Olvass többet, tájékozódj!

2020. júl. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!