Egy saját regény kiadásához mi kell?
Magánkiadásban gondolkodom, de fogalmam sincs hogy megy ez, még sose csináltam ilyet, ezért lenne pár kérdésem.
Ehhez vállalkozónak kell lennem és ha igen milyen formában (egyéni vállalkozás, adószámos magánszemély)?
Milyen költségei vannak a magánkiadásnak?
Az eladásból származó bevételből mennyi/milyen adót kell fizetnem?
Még annyi, hogy nincs főállásom, ez gond lehet vállalkozás szempontjából (viszont egy kisebb tőkém van)?
Javaslom:
Ilyen oldalak,vagy konkrét kiadó tud választ adni.
De ha kész a könyv gondolom első lépés az isbn szám/levédés.
Hm,"olcsobb" az ebook terjesztés,akár saját oldalon is (többen is csinálják)/regenyeim.hu .../
Két (három) út van:
Vagy klasszikus módon, egy kiadónál jelenik meg a műved. Ez a legnehezebb, ugyanakkor ha összejön, a legjobb.
Nehéz, mert tényleg jól kell írni hozzá, hogy foglalkozzanak egy új, ismeretlen szerzővel. Viszont többet kihoz az írásodból, mert egy rendes kiadónál foglalkoznak a szöveggel meg a szerzővel, mondjuk úgy, rendbe teszik amit írsz. És ők intéznek mindent, a szerkesztéstől korrektúrán át a nyomdáig. Sőt, a terjesztést, marketinget is.
A másik megoldás a magánkiadás. Ehhez igazából csak annyit kell tenned, hogy keresel egy ilyennel foglalkozó céget, ahol megfizeted saját zsebből a kívánt szolgáltatásokat (lásd fentebb). Persze lutri, hogy mit kapsz a pénzedért, meg persze spórolhatsz is ezen-azon. Amin viszont általában elvérzik, az a terjesztés és a marketing. (Plusz elég vastagon szokott fogni a ceruza a nyomdaköltségnél is.)
Ennek olcsóbb verziója, ha papíron nem, csak elektronikusan adod ki a könyved.
Így látatlanból azt tudom tanácsolni, hogy magánkiadásra akkor költsd el a pénzed, ha elsősorban hobbinak tekinted, és nem bánod, ha nem jön vissza amit belefektettél.
Az adózás részéhez sajnos nem tudok hozzászólni, érdemes lenne szakembert megkérdezni. De mintha lenne valami speciális eset honoráriumra meg hasonló dolgokra.
"Vagy klasszikus módon, egy kiadónál jelenik meg a műved. Ez a legnehezebb, ugyanakkor ha összejön, a legjobb."
Én úgy tudom, hogy ezek a kiadók nem fizetnek valami jól, csak ilyen pár forintot eladott könyvenként (konkrétan kb. 40 ft-ot vagy annyit se), mivel mindent ők fizetnek ezért a hasznot is ők rakjál el.
A magánkiadásban meg mivel én fizetek nagyobb hasznot is kapok. Amit az 1. válaszoló belinkelt, az a magánkiadó pl: az első 500 eladott könyvért 20% jogdíjat fizet (könyvenként) az ezen felüli eladásokért meg 10%-ot könyvenként, ez egy 3 ezer ft-os könyvnél először 600 majd 300 ft könyvenként, ami szerintem nem rossz. Meg azt írja marketingezi és terjeszti is különböző platformokon.
Nos, egyrészt nem azt mondtam, hogy anyagi szempontból a legjobb. :) A fejlődésed, és a szöveg minősége szempontjából jobb első sorban. Feltéve persze, hogy nem csak a bevétel érdekel, és utána is írni akarsz.
A rövid válasz: a kiadott könyvek jelentős része ráfizetéses. Kicsit szerencsejáték, főleg egy első kötetes magyar szerzőnél. A kiadók sok címet adnak ki, így jó esetben összességében pluszban jönnek ki.
A hosszabb válasz:
Magyarországon egyébként sem az a jellemző, hogy példányonkénti tiszteletdíjban állapodnának meg. Ennek több oka van, egyik az, hogy általában a szerző is jobban szeretne fix, előre kalkulálható összeget, és inkább előbb, mint utóbb. Amúgy meg várhatna akár éveket, a bizonytalan összegre.
És igen, ők fektetnek bele, ha nagyon befut, akkor a plusz profit is az övék (a szerződés keretén belül, mert utána akár magad is kiadhatod újra). De ha befut, a következő kötetre már jóval előnyösebb helyzetből köthetsz szerződést.
De nézzünk kicsit a konkrét belinkelt oldalt:
Először is, nem térnek ki rá, hogy a korrektúrát, nyomdai előkészítést ők fizetik-e, vagy neked kell. Arról meg egyáltalán nem esik szó, hogy borító hogyan fog születni, vagy hogy irodalmi szerkesztő foglalkozik-e egyáltalán a szövegeddel. Pedig ezek is zsebbenyúlósak lehetnek.
A terjesztésről írnak többet, ahol az alap szintért is elkérnek 440-540e Ft-ot. Pedig ezért gyakorlatilag szinte semmi nem történik, eladott példányt aig fog produkálni.
A nagyobb csomag, amiben már van könyvesbolti terjesztés (de komoly marketing nincs) már 800-900e Ft.
Ennyi kiadásod biztosan lesz.
Ezzel szemben a bevételed 500 eladott példány után 300e ft, vagyis további kb 460 (összesen 960) kötetet kell eladniuk, hogy ne fizess rá. Alap csomagnál.
A kiemeltnél, ott már 1 666 eladott kötet kell, hogy ne legyen veszteséges. Neked. Ha a korrektort, tördelőt, borítót, netán szerkesztőt ők fizetik. Neked persze majd akkor fizetnek, ha el is adták a könyvet, hiszen a könyvesboltok csak bizományba vesznek át bármit is.
Ráadásul a legtöbb hasonló cég olyan szerződést kötött, hogy a megadott időszak végén a kinyomott, de el nem kelt példányokat neked kell megvenned. Akár(!) 50%-os kedvezménnyel.
Tudni kell még, hogy manapság egy átlagos kiadó egy átlagos könyvet 2000-2500 példányban szokott nyomni, amiből jellemzően nem mind kel el. Úgy, hogy nem csak egy bolthálózatban vannak jelen, a könyveiket kiemelt helyre is kitetetik (ez külön pénz), és csomót költenek marketingre, főleg új, ígéretes szerző bevezetésénél.
Ha ismeretlen kiadó, első kötetes szerző műve, különösebb marketing nélkül is elfogyna így 2000 példányban, akkor már 100e Ft bevételed lenne!!4
Várj, hogy a hagyományos kiadói úton is kapnál ennyit? Bizonytalankodás nélkül, és nem hónapok, évek múlva? Miközben a pénzed másra is költheted magánkiadás helyett?
Tudom, tudom. Az a fránya extraprofit ne lenne, amit zsebretesznek! Nem úgy, mint a magánkiadásos cégek.
7. Néztem az Álomgyár kiadót, de baromi drága, egy 300 oldalas terjedelmű könyv kiadása 1,3 millió ft körül van 1500-2000 példánynál.
Vissza sem jönne az ára szerintem...
Drága a könyvkiadás? Az.
Kockázatos? Az.
A kérdés, hogy a kockázatot egy kiadó vállalja, vagy a szerző. Ezen utóbbi cégek esetén a szerző. A cégek csak szolgáltatást nyújtanak, nekik nincs benne kockázat, ők mindenképp csak nyernek rajta.
Persze kicsit többre is jön ki, mintha összeadogatnád az egyes feladatok árát, szóval ha te szerveznél mindent magadnak, akkor kicsit kevesebbe kerülne. A különbség az ő profitjuk.
Végül eljutottunk oda, hogy magánkiadásban sem nagyon olcsóbb a dolog, de legalább kockázatos? :)
Az igazi kérdés az, hogy valaki annyira jónak tartja-e magát, hogy biztos a sikerében.
Ha nem, akkor ez egy hobbi, és nem érdemes azon aggódni, hogy csak viszi a pénzt, hanem feltenni a polcra a saját könyved és örülni neki. :)
(Mondjuk ha csak pár darab kell belőle, akkor a költségek jelentős része elhagyható.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!