Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Tanulható-e a sakk, és lehet-e...

Fizikakedvelő kérdése:

Tanulható-e a sakk, és lehet-e valaki jó sakkos, ha a legalapabb szabályokon kívül igényel módszereket?

Figyelt kérdés

A sakkot meglehetősen nagyra becsülöm. Nem véletlen örvend ekkora népszerűségnek. Teljes mértékben a logikára és az odafigyelésre épít és a játékos már a játszás tényével is elismerést nyerhet. Ennek ellenére nem tanultam sakkozni,nem is nagyon játszottam. Az alapszabályokból kiindulva(értsd a bábok menetmódja) nem sikerült még különösebben győzedelmeskedni. Ezzel szemben voltak osztálytársaim,akik mintha szimplán ezt tudva győzedelmeskedtek. Tehát kérdéseim a következőek:

Lehet-e a sakkot tanulni?

Érdemes-e ha nem voltam képes eddig győzedelmeskedni?

Válaszokat előre is köszönöm!



2018. nov. 23. 21:30
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Hogyne lehetne! Sakk könyvek olvasása, memória/koncentráció fejlesztése, kombinációk tanulása, a tábla átlátása, döntéshozás, már lejátszott partik analizálása... és persze rengeteg gyakorlás.
2018. nov. 23. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Persze,hogy tanulható...ez nem készség,hogy születnek vele.


Ahogy egyre többet játszol úgy fejlődsz,mint a sportokban,ha nem csinàlod nem fejlődsz.


A sok meccs pedig sok ellenfelet jelent jobbakat,rosszabbakat.


Én kerületi sakk bsjnokokkal játszottam,volt olyan akit 4en tudtunk csak megverni egy 3órás meccsben.

Mégsem vagyok motiváció vesztett...csak kevesen játszanak velem :(

2018. nov. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Csodás! Hogyan érdemes elkezdeni?
2018. nov. 23. 23:24
 4/7 anonim ***** válasza:

Én mikor általános iskola 4. vagy 5. osztályába jártam, akkor ismerkedtem meg a sakkal, szakkörön. Előtte persze csak a bátyámmal és apámmal játszottam. Ők tudtak 1-2 megnyitást, a többit pedig kilogikázták.

Amikor elkezdtem tanulni, akkor azokat simán legyűrtem, akikkel egy csoportba jártam, mert tudtam 1-2 fifikát meg a bábuk mozgását. Persze, akik már jártak, azokat nem volt olyan könnyű.

Rengeteg versenyre elvitt a tanárom, mindig benne voltam a keretbe.

De nem is mondom tovább. Kb 10.-ben hagytam abba, de azóta is hív a tanárom versenyre. És még így is volt, hogy első helyet vittem el.


Kérdésedre térve...

Szerintem ott kezd ahol én. Játssz olyannal, aki tud valamennyire játszani. Ha semennyire sem értesz hozzá, akkor is pár nap alatt megtanulod, hogy mi hogy, merre megy, mozog.

Később mehetnek a különböző figuramozgások...mint például 2 bástyával matt adás, 1 királynővel, 2 futó és 2 csikós matt adás nem lényeg, mert még sosem kerültem abba a helyzetbe. Van még a paraszt bevezetése egy király segítségével. Mikor rosálhatsz, mikor nem.


Aztán az alap megnyitások. Legjobb/legegyszerűbb a spanyol megnyitás. Itt megvan egy forma, ebből pedig aztán úgy kombinálod, ahogy akarod.

Középjátékot/végjátékot pedig ki kell logikázni, oda nincsenek leírt lépések, helyzetfüggő...


Bocsi, kicsit hosszú lett.


Összefoglalva: valakit keress, aki tud valamennyire játszani, ismeri a lépéseket, tőle már rengeteg mindent meg tudsz tanulni, még ha nem is tanít téged.

Írj nyugodtan, amiben tudok segítek.

2018. nov. 24. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Természetesen leht sakkot tanulni. Sőtt, a sakk tipikusan egy oylan játék, amit tanulni kell, ha az ember jól akar játszani. Gyakorlatilag a világon senki nem nyer csak a szabályok ismeretével, ha az ellenfele akár minimálisan tanulta a sakkot.


Azt javaslom, hogy gondold végig elméletben, hogy hogyan is zajlik egy sakkjátszma, hogyan lehet győzni. Ha ez megvan, akkor ezt bontsd szét a hagyományos megnyitás, középjáték, végjáték szerinti tagolásra. Mi a cél az egyes szakaszokban? Használhatsz könyveket, internetet, kérdezhetsz fórumokon, de a lényeg, hogy a te fejedben álljon össze, hogyan folyhat egy parti.


Ezek után, ha ismered a célokat, akkor rátérhetsz a megvalósításra.


Szeritnem érdemes a végjátékkal kezdeni, kitapasztalni, hogy melyik helyzetekből lehet nyerni, melyek döntetlenek, melyekben veszít az ember, és mindez milyen módszerekkel érhető el. Ebben segítségedre lehet a youtube, ahol egyrészt sok tematikus videót találhatsz (pl huszár végjátékok, vagy bástya végjátékok), másrészt technikai videókból is sok van, ahol konkrét, de gyakori helyzeteket tanítanak meg (matt vezérrel, matt bástyával, király vs király+gyalog helyzet).


Ezek után jön szerintem a megnyitás. Ehhez youtube videókat ajánlok, angolul rengeteg megnyitásról van hosszabb-rövidebb ismertető. Válassz egyet, nézz meg 1-2 videót, aztán próbáld ki! Online rengeteg lehetőség van, keress egy szimptaikus oldalt (én a lichess.org-on játszom), regisztálj, és játsz! Próbálj ki több megnyitást, figyeld meg, hogy milyen állásokat kedvelsz, milyeneket nem.


Végül jön a középjáték. Ez a legnehezebb, leglassabban tanulható. Ha megvannak a kedvelt megnyitásaid, akkor lépten nyomon hasonló középjátékokban találod magad. Próbálj ki különböző ötleteket, gondolt át, melyik után miylen végjátékra számíthatsz. Itt is nagy segítségedre lehet a youtube, akár partik elemzésével, akár általános érvényű ötletekkel teli videókat találhatsz.

2018. nov. 24. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 jdfGabrella ***** válasza:
Szerintem igen.
2018. dec. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szia,tudok ajánlani egy weboldalt az a neve hogy www.lichess.org, ezen az oldalon tanulhatsz illetve játszhatsz másokkal :).Viszont regisztráció szükséges
2018. dec. 10. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!