A futónak mi a szerepe a susztermattban (sakk)?
Nem ismerem a szakszerű leírást, de a susztermatt valahogy így néz ki a wikipédia szerint:
világos gyalog az e4-re lép
sötét gyalog az e5-re lép
világos vezér a h5-re lép
sötét huszár a c6-ra lép
világos futó a c4re lép
sötét huszár az f6ra lép
világos vezér az f7re lép és ezzel mattot ad a sötét királynak
Nekem a világos futó lépése fölöslegesnek tűnik. Ahelyett, a világos vezér rögtön az f7re léphetne és ugyanúgy mattot adna. Akkor mi szükség a világos futóra?
Ahogy írták, a királlyal is épp úgy lehet ütni, mint bármelyik másik táblán lévő figurával. A futó szerepe, ha a király leütné a vezért, akkor sakkba kerülne a futó miatt, márpedig a királlyal csak úgy léphetsz sakk alatt, hogy az megszűnjön.
Ez lehet a sakkot adó másik figurájának a leütése, kilépés oldalra a királlyal (vagy előre, hátra, a lényeg, hogy már ne legyen sakkban), illetve másik figura lépésével a király és a sakkot adó másik figurája közé.
Röviden tömören:
Ha a susztermatt abból jön ki, hogy:
1. e4, e5
2. Vh5, Hc6
3. Fc4, Hf6
4. Vxf7#
abban az esetben 4. ... Kxf7 lehetséges lenne, ha nem lenne ott a "Fc4"
By the way a lényeg az, hogy két figura ellenőrizze az f7 mezőt, miután a következő lépésben az egyik figura f7-re való lépésével bemattolja a királyt. Ez csak akkor lehetséges, ha az ellenfél egyáltalán nem védi f7-et ÉS nem akadályozza, hogy két saját figura által ellenőrizve legyen ÉS az ellenfél király "be van szorulva a helyére".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!