Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Melyek a legkönnyebben és...

Melyek a legkönnyebben és legnehezebben kirakható Rubik kockák?

Figyelt kérdés
Az oké, hogy először a 2x2x2, utána a 3x3x3 stb., de ami az ilyen különleges fajtájúak közül van, azok közül melyiket lehet könnyebben kirakni, és melyiket nehezebben? (A különleges alatt értem pl. a piramis alakút.

2020. jún. 5. 22:09
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

1000+ ilyen 3 dimenziós kirakós puzzle létezik, remélem nem kell egyenként az összesnél leírnom :P A Rubik kocka gyűjtőfogalom igazából csak szabályos, oldalanként egyenlő számú kockából álló kockákra szokták mondani. Pl 7x7-es Rubik kocka, 13x13-as Rubik kocka stb.


3 fő kategóriára lehet őket szétbontani.


Vannak a rendes, hagyományos puzzle-ök, ide lehet sorolni a hagyományos 2x2, 3x3, 4x4 stb kockákat, de ide tartozik az általad említett pyraminx is, ide sorolható mondjuk a skewb, square-1 meg a 2x2x3. Itt a legfontosabb tulajdonság (kicsit leegyszerűsítve), hogy a core (mag) egyedi, külön meg kell tanulni kirakni emiatt, nem lehet egy az egyben átemelni egy másik puzzle módszerét.


A második kategória, az a "shape mod", vagy talán magyarul "alakváltó". Ezek fő tulajdonsága, hogy ránézésre ismeretlen lehet, de a mag egyezik egy másik puzzle magjával, viszont a mag körül lévő elemeket módosították valamilyen módon. Azaz ha ki tudod rakni az eredetit, az alakváltót is ki fogod tudni némi gyakorlással, próbálgatással, habár nyilván meg kell dolgozni érte. Ezek a legkielégítőbbek talán, mert az alapot képző puzzle megtanulása után ezek pont elég nehezek, hogy első pár alkalommal kihívást jelentsenek, de nem olyan nehezek, hogy feladd és online megkeresd a kirakást (persze van, amikor istentelenül nehéz, időigényes egy ilyen shape modification az eredetihez képest). Ide tartozik mondjuk a 3x3 esetén a hagyományos 3x3 mirror cube, 3x3 Fisher Cube, 3x3 Ghost cube, Mastermorphix, Axis cube stb stb. Vagy van olyan shape mod is, aminél összeragasztanak random darabokat, hogy abba az irányba ne tudd forgatni, pl Siamese, Latch cube, Uwe Meffert Bandage Cube stb.


A harmadik kategória, amikor vesznek egy hagyományos puzzle-t, majd leszedik a matricákat és ráraknak valami másfajta matricát, ezzel nehezítve (=sticker mod). Ilyen pl. a Sudokube, Maze cube, Shepherd's cube meg az összes képes puzzle (amin kép, fénykép van).


Azt is fontos megjegyezni, hogy az NxNxN (sima Rubik kocka típusú puzzle-ök) esetén egy 11x11x11-es nem lesz szinte semmivel sem nehezebb, mint mondjuk egy 7x7x7-es, csak időigényesebb. Ugyanez igaz mondjuk egy 17x17x17-es kockára, nehézségre szinte megegyezik egy 7x7x7-essel.


Az általad említett piramis alakú, azaz a Pyraminx, szinte ugyanolyan könnyű, mint egy 2x2-es, elég megtanulni 1 db nagyon könnyű lépéssorozatot hozzá, és igazából azzal már menni fog a kirakása is, csak persze picit gondolkozni kell hozzá.


Igazából itt kicsit elakadtam, mert nem tudom, mire vagy kíváncsi pontosan. Annyi féle van, nem tudom, melyiket mondjam.


Mondom az ismertebbeket, vagy amiknek van külön versenyszáma.


Megaminx nem olyan bonyolult, ha kezdő módszerrel megelégszel. Aki ki tud rakni egy 3x3-as kockát, ki fogja tudni rakni a Megaminxet is , mivel vissza lehet fejben bontani 3x3x3-as kockára, lehet használni ugyanazokat az algoritmusokat (értsd: forgatássorozat). Ha gyorsan akarod rakni, akkor nehezebbé válik, mert sokkal több szín van rajta, ami zavaró, ha csak 6-hoz vagy szokva, illetve ha az utolsó réteget mindig gyorsan akarod kirakni, meg kell tanulni egy halom új algoritmust a 3x3-hoz képest.


Rubik óra nem olyan nehéz, igazából magadtól is rá tudsz jönni a megoldásra némi játszadozást követően.


Skewb szintén nem olyan bonyolult, talán a pyraminx nehézségi fokozatával megegyezik, a 2x2x2-esnél picit nehezebb.


Square-1 elég bonyolult, mivel teljesen idegen szinte az összes egyéb ismertebb puzzle-höz képest, mégis versenyszám. Nehézségét többek között az adja, hogy teljesen más algoritmusok kellenek hozzá, teljesen máshogy vannak lejegyezve az algoritmusok, ami a tanulást is picit megnehezíti, illetve rakás közben egyszerre kell figyelned a két átellenes oldalt, ami nyilván összetettebbé teszi picit a mentális zsonglőrködést.


Hivatalos NxNxN versenyszámok közül pedig:

2x2-nél sokkal nehezebb a 3x3, annál még nehezebb a 4x4, ráadásul ott közép sincs, amire támaszkodni tudnál, fejben kell tartanod a színsémát, hogy melyik szín hol van egymáshoz képest egy kirakott kockán. Ez amúgy igaz az összes páros számú Rubik kockára, illetve néhány nem kocka formája puzzle-re, ahol a rétegek száma páros. 5x5 még nehezebb, mint a 3x3, talán nem akkor a lépcsőfok, mint 3x3 után a 4x4. 5x5 után van még a 6x6 meg a 7x7, de ezek már nem sokkal nehezebbek, ha tudod a többit. Többek között emiatt sincs hivatalos versenyszám a 8x8-asból meg a nagyobb kockákból, mert semmi újat nem hoznak be a képletbe.

Nyiéván van még pár versenyszám, de azok többsége 3x3x3-as kockával történik. Ezek közül talán a FMC vagy a multivak a legnehezebb. FMC-nél egy kockát minél kevesebb forgatással kell kirakni, a multivaknál meg 1 óra alatt minél több kockát kell memorizálni aztán vakon kirakni.


Hivatalos versenyszámokhoz a rekordokat itt megtalálod:

[link]

(általában van egyszeri rekord meg átlag rekord)


Ha még több típus érdekel, akkor itt tudsz kattintgatni:

[link]

2020. jún. 6. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Még esetleg az említésre méltó, hogy az egyik legnehezebb 3x3-as shape mod az sokak szerint a Ghost cube. Nekem megvan és tényleg elég nehéz, de meg lehet szokni. Néhány kirakás után megvolt 5 perc alatt is, de utána nem rakosgattam ki túl sokszor, viszont vannak emberek, akiknek megy 1 perc alatt is.

Például neki:

https://www.youtube.com/watch?v=FG9M5Vp2tzI

Itt ne felejtsd, hogy ez egy 3x3-as shape mod, azaz ugyanaz a mag, ugyanúgy ki lehet rakni, mint egy sima 3x3x3-as kockát, ugyanazokat az algoritmusokat lehet ugyanúgy használni. A sima kockának mégis 4 másodperc alatt van a világrekordja.


Illetve szerintem a legnehezebb 3x3-as sticker mod az a Sudokube vagy a Maze cube, főleg ha nem láttad kirakott állapotban, csak valaki összekeverve a kezedbe nyomja.

2020. jún. 6. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!