Mennyire bukik el egy sci-fi azon ha spiritualitást helyeznek el benne?
A Dűne inkább fantasy és scifi keveréke, nem csak vegytiszta scifi. Ugyanez a helyzet a Star wars-szal is. Azért nem működött, amikor tudományosan akarták megmagyarázni benne az erőt, mert az olyan volt, mintha azt akarnánk megmagyarázni Harry Potter miért tud varázsolni, míg egy mugli nem.
Ha csak scifiről van szó, akkor abba szerintem nem fér bele a "spiritualitás", aminek te nevezed.
Ha keveredik a fantasy meg scifi, akkor meg ne akard tudományosan megmagyarázni benne a varázslatot, szuperképességeket, stb. mert nevetséges lesz és ha ezt a szabályt betartod, akkor bármilyen fantasy elemet lehet használni.
szerintem teljesen jó ötlet volt a midiklorian.
logikailag is felépítették,mert minden köztársaságban született újszülött vérét elemezték és aztán megpróbálták elkérni a szülőktől.
és egyben keretet is szabott a képességeknek.
szóval szerintem egyáltalán nem bukott el,sőt rengeteg új elem köszönhető neki,a már említett újszülött téma és az ebből eredő konfliktusok a családokkal,külön erőérzékeny újszülött kutató jedi egységek és persze darth plagues kb egész munkássága.
Tisztázzuk, hogy azoknak a filmeknek, amiket ti ma sci-fiként ismertek, közük nincs a science fictionhöz. Mert mit is jelent a science fiction? Tudományos fikció, tudományos kitaláció, vagy ismertebben "tudományos fantasztikum". Tehát a történet általában valódi (vagy kitalált) tudományos elméleteken nyugszik és ezen tudomány társadalomra és az egyénekre való hatását hivatott bemutatni. Ilyen volt például Asimov, Philip K. Dick, Sztrugackij, Arthur C. Clarke, Stanisław Lem, Kurt Vonnegut, stb...
Tehát most attól, mert egy filmben van űrhajó vagy lézerpuska, még nem feltétlenül science fiction.
A spiritualitás szerepe, a lélek milyensége, a lét kérdése, isten és az ember kapcsolata, a teremtés, stb, pedig kifejezetten olyan témák, amikkel a science fictionben nem csak érdemes, de kell is foglalkozni.
A Star Warsba valahogy még beleillett az régi és a midiklorián sztori se zavart.
Amit gyűlöltem, az a Star Trek Deep Space Nine-ban a bajoriak vallásos rinyája, amikor részeken át meredező prófétákat kellett nézni.
#4-es szépen elmondja.
Én csak annyit fűznék hozzá, számomra az is kérdéses, hogy a Star Wras-t valaha bárki is sorolta-e a sci-fi kategóriába hivatalosan... A Star Wars inkább mese, mint tudományos fikció, inkább lehet akkor már fantasy-nak nevezni, mint sci-finek. Minden egyes része azzal kezdődik, hogy "Egyszer volt, hol nem volt..."("Réges régen, egy messzi-messzi galaxisban...) nagyon tudományos.
Ráadásul, amiket láttam riportokat azokban a készítőktől kezdve (Lucas-t is beleértve) a színészeken át mindenki próbálja magyarázni, hogy ez inkább tündérmese, mint sci-fi. Kimerem jelenteni Edgar Rice Burroughs Mars történetei (amiből, egyértelműen nyúlt többek között Lucas is) itt-ott még talán tudományosabbak, mint a Star Wars... de, kb egy szinten vannak, mégis inkább nevezném kalandregénynek, hiába adott alapot a sci-fi irodalomnak és merítettek ötleteket belőle egy csomóan.
A Star Wars nem klasszikus értelemben vett sci-fi, sokkal közelebb áll a fantasy műfajhoz.
A midikloriánok pedig a mai napig nem az Erő tudományos magyarázata, az Erő misztikumából se rombol le semmit, ezt rengetegen félreértik.
Nem feltétlenül ront el egy sci-fit a spiritualitás...
Elég például a Csillagközi Rombolóra gondolni vagy akár a spin-off jára a Capricára.
Ott pl az egész történet a köré épül hogy miután a Cylonok leatomozzák a földig mind a 12 kolóniát, a megmaradt túlélők (ugye akik a támadás idején bolygóközi utazáson voltak űrhajókon) miután összeverődnek elkezdik keresni a Földet mert hogy a bibliájukban az áll hogy anno volt egy 13.ik kolónia csak elveszett... volt is boncolgatva a Csillagköziben a téma hogy sokan csak bullshitnek tartották keresni egy olyan bolygót amire az egyetlen utalás csak a biblia szerűségükben van (asszem püthiai tekercsnek hivják vagy mi). Meg ott van Gaius Baltar akinek a csaja többször is Isten létezését akarta bizonyítani a történéseken keresztül. Na mindegy a lényeg h nagyon szépen ki van ott dolgozva a vallásosak és a tudományosak közti ellentét. Pl mikor megtalálják az első lakahtó bolygót több év után és felmerül hogy letelepedjenek e vagy ne, hiszen a Föld amit keresnek lehet nem is létezik hisz csak egy legenda az alapja. (és akkor az épp aktuális elnökválasztás arrol szólt hogy a letelepedés párti tudós alelnök kontra a vallásos addigi elnök aki a földet akarja megkeresni.) tehát még a politikára is kihat benne a vallás.
Aztán amikor a Capricában elkezdik kifejteni a Cylon vonalat abban előkerül hogy a Cylonok az egy igaz istenben hisznek. Míg az emberek több istenben (kb a római isteneket imádják) szval a mélyben vallási ellentét is húzódik a két fél között nem csak hogy az egyik gép a másik ember.
Ugye ott kiderül az is hogy a Cylonok abban hisznek hogy azért teremtette meg őket isten az ember által mert isten csalódott az emberiségben mert mindig ugyanazokat a hibákat köbvvetik el és nem tanulnak belőle és ezért pusztulniuk kell (legalábbis a Cylonok szerint) kicsit ugy tekintik magukat mint az isteni igazság és az ő nevében akarják kiirtani az utolsó embert is mert szerintük csak akkor lehet béke és igazság a világon.
És bizonyos szinten a robotoknak van igazuk szerintem a sorozatban hiszen És innen "MAJOR SPOILER...."
Mármint nem 100% hogy ez igy van de jó párszor láttam az összes részt és érdekelt a téma sokat olvastam utánna:D És az egész mitológiai történet valahogy ugy néz ki hogy:
.
.
.
.
Az emberek 12 törzsben éltek a Kobol nevű bolygón Phütia tekercsei szerint (a 12 csillagjegy törzsei csilalgképek alapján) viszonylag jó létben és nagy fejletségben. Később kiderül hogy Kobol urai megteremtették a saját robotjaikat (első cylonok) hogy kiváltsák az emberi munkaerőt de a Cylonok öntudatra ébredtek és harcolni kezdtek a szabadságukért. Végül békét kötöttek és a Cylonok elmentek egy bolygóra amit ötletesen Földnek neveztek el. De Kobolon rettegtek a Cylonoktol és atombombával szórták fel a Földet hogy elpusztítsák a Cylonokat. A túlélő Cylonok (5en) elmenekültek a hajójukkal benne a feltámasztási technológiával (ugye ezek gépek akik át tudják tölteni a tudatukat haláluk után uj testbe). Elmentek a Kobolra ők is és lényegében ők is atomot dobtak rá. (ebben az egyben nem vagyok biztos hogy volt pontosan de az biztos h az emberek akarták először kiirtani a cylonokat) a 12 törzs egy Ark (bárka) nevű hajón új világ után nézet ahol a civilizációt újjá épithetnék és találtak 12 lakható bolygót 3 egymáshoz közeli rendszerben igy mindegyik csillagjegy törzse saját bolygót kapott.. (Caprica,Gemenon,Picon,Tauron,Scorpia,Leonis,Libris,Canceron,Aqwaria,Virgon,Saggitarion,Aerelon) És a semmiből ujjá kezdték épiteni a civilizációt. idővel homály fedte már hogy kerültek oda és csak Püthia tekercseiben volt pár homályos utalás az emberiség eredetére amiben ugye sokan nem hittek É Kobol egy ilyen mitológiai mennyország szerű funkciót töltött be a vallásban ahol mindenki boldog és jó lét van. 2000 év után a 12 kolónia hihetetlenül felfejlődött és sok milliárdos össz népességük volt már amikor is Danielle Graystone kisérletezni kezdett egy katonai célokra használható roboton ami kiválthatná a katonaságot persze másodlagos projekt meg a civil felhasználás volt a munkások kiváltására. Egy terror támadás után amit a robotjai sikeresen megakadályoztak végül zöld utat kapott és irgalmatlan mennyiségű Cylont kezdtek a Capricán gyártani. Végül a Cylonok fellázadtak. több évnyi csata után végül békét kötöttek és az emberek hagyták elmenni az összes Cylont a kolóniákról. Végül a Cylonok megtalálták az első 5 Cylont akik még a régi időkből maradtak Kobol utánrol és megtanitották az ujakat hogy emberi külsőt adjanak maguknak. átadták a feltámasztás technológiát majd elkezdődött a felkészülés. És mivel féltek hogy az emberek egyszer eljnnek hogy kiirtsák őket 40 évvel az első háború után visszatértek és leatomozták mind a 12 kolóniát. a maradék emberiség ujbol űrhajókon kereste az uj hazát (a 13ik kolóniát ami a föld) idővel meg is találják de csak egy nukleáris pusztaságot találnak.(ennyi maradt a régi Cylon világbol) majd később
találnak egy élhető scodálatosan szép bolygót amit végül elneveznek Földnek (mert a föld nekik mindig is egy álom volt amit kergettek de a Föld (vagyis az elképzelt paradicsom) mert annyira gyönyörü volt az uj bolygó ahogy ők a földet elképzelték. az űrhajókat belevezetik a napba miután mindenki leszált és nomád életmódot kezdtek szétszórva 40.000 ember a bolygón.
majd végefőcím vágás és 200.000 évvel később napjainkban mi vagyunk ezen a bolygón és videókat mutatnak robotokról amikkel napjainkban kísérleteznek a tudosok és felvetik a kérdést hogy az emberiség vajon tényleg soha nem tanul a hibáibol és ujra meg fogja alkotni a saját Cylonjait akik majd jol megprobálják elpusztitani őket vagy most majd másképp lesz?
Tehát mint látod nagyon jol meg tudnak a vallásos elemek és tudományos elemek férni egy sorozatban:) csak ügyesen kell csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!