Ha egy könyvről filmet készítenek, akkor a film miért nem szokott megegyezni teljesen az adott könyvvel?
Több oka is lehet. Elsőként leginkább az, hogy könyvben több idő van kibontani a szereplők jellemét, teret kaphat több mellékszál is, míg filmben másfél-két órába(átlagosan, persze, tudom vannak három órás mozifilmek is) kell besűríteni mindent.
Más médium, ami működik írásban, az nem biztos, hogy a vásznon is fog. Például az író stílusát nem biztos, hogy egy az egyben át tudnák vinni, vagy filmen túl vontatott lenne, ezért lerövidítik, vagy épp ellenkezőleg, kiegészítik dialógusokkal/akciókkal.
Ha amcsik készítik a filmet, akkor tipikusan asaját szájízük szerint járnak el. Például Hollywood utálja a sad endinget, így lett például az Inferno vége az, ami. (Félreértés ne essék, nem kizárólag a befejezést okolom a film szar mivolta miatt, de tény, hogy hülyeség volt megváltoztatni a végét.)
Jó példa erre a Hobbit, amit sikerült Hollywoodnak trilógiává kitolni.
A Hobbit című könyvben talán egy filmnyi történet van. Nem egy vaskos kötet, amiről beszélünk, és mivel gyerekkönyv, ezért gyerekeknek való hangvétellel íródott.
Nomár most Hollywood megcsinálta olyanra, hogy legyen a gyűrűk urának egy előzménytrilógiája. Ezért tele van olyan dolgokkal, amik köszönőviszonyban nincsenek könyvvel. Sőt sok ilyen dolog van benne. A filmes fő gonosz orkról egyetlen egy (szó szerint egy darab) említés hangzik el. Miszerint Bolg (aki a könyves fő gonosz) a gonosz kobold Azog (a filmes fő gonosz) ivadéka. Ennyi. Több említés nem is esik róla. Ahogy a törpök nagy csatáiról a múltban, Gandalf elvándorlásához a nazgúlok sírjához, és még hosszasan folytatnám.
Eleve a könyvben a törtpök azért mennek vissza a hagyhez, hogy onnét némi arannyal távozzanak. Nem volt ez a foglaljuk vissza őseink földjét című magasztos pátosz.
Tehát a Hobbitot szinte teljesen átírták, mondhatni három kötetesre bővítették. Mert az eredeti könyv alapanyaga alkalmatlan volt arra, hogy mozifilmet gyártsanak belőle, így a címen meg pár helyzeten és dialóguson kívül az eredeti műhöz nem nagyon van köze.
Egyes esestekben a költséghatékonyság is ok lehet-drágán lehetne egy jelenetet megvalósítani, inkább kihagyják.
Más esetekben lassúnak, unalmasnak ítélik a könyvet, és fölgyorsítják, mozgalmasabbá teszik a cselekményt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!