A Star Wars sci-fi vagy fantasy? Ti hova soroljátok? És miért?
Egyértelműen fantasy.
Science fiction: tudományos fikció. A Star Wars-ban (legalábbis az eredeti trilógiában) emlékeim szerint semmi ilyesmi nincs. Nincs természettudományos alapja semminek, és nem is próbálják benne tudományosnak hangzó szöveggel megmagyarázni a dolgokat.
Nagyon vékony a határ a két műfaj között.
Az űrutazás, robotok, és a fejlett technika mind-mind a Science fiction jellemzői.
Ugyanakkor jelentős szerepe van a misztikumnak, az erőnek, bár ezt a Baljós árnyakban kissé sikerült felborítani a midikloriánokkal.
A fő történetszál viszont a misztikumot dolgozza fel, ezért talán inkbb a Fantasy felé hajlik. De ha sci-finek tituláljuk, az sem helytelen.
"A sci-fi elemeket felhasználó fantasy altípust science-fantasy-nak nevezzűk és ma már a Star Warst is ebbe a kategóriába soroljuk."
Wikipedia
Eléggé egyöntetűen sci-fi.
A fantasy kifejezés talán ha 10 éve létezik,
és később soroltak bele, úgymond utólag filmeket.
Tipikus fantasy pl.: a Végtelen Történet.
Aztán például az olyan filmek, ahol tulajdonképpen mesebeli szörnyetegek, stb van (bár ezek bőven mehetnek sokszor a horror kategóriába is. (horror-fantasy).
Fantasy még a Harry Potter, a Gyűrűk ura.
Szóval a tipikusan meseszerű elbeszélések.
A sci-fi esetében sokan úgy szoktak fogalmazni, hogy "űrlényekről, földönkívüliekről" szóló filmek, idegen intelligenciáról szóló elképzelések. Ennek ehhez semmi köze. Játszódhat az őskorban is, vagy éppen bármilyen olyan elképzelt történet (ember-hibrid keresztezése, ahol fizikailag az eredeti űrlények meg sem jelennek, és egy deka űrhajó sincs a filmvásznon végig.
Olyan dolog ez, mint a horror/thriller. Hol a határ?
Vagy éppen a horrornak hányféle verziója van.
A fantasy a sci-fi egyik alfajtája, míg a thriller a horroré.
Előbb jól mondták, valahol a két műfaj között helyezkedik el, klasszikusan egyébként űropera a műfaja.
Viszont megfigyeltem, hogy az eredeti trilógia sokkal "fantasy-sebb", az alap népmesei motívumokkal (egyszerű parasztlegény bölcs varázsló támogatásával elindul és megmenti a világot a gonosztól), de az előzménytrilógia már inkább hasonlít egy rendes sci-fire a társadalmi és morális kérdések feszegetésével, plusz sokkal több tudományosnak tűnő elemmel bír (klónozás, midikloriánok stb.).
"Ugyanakkor jelentős szerepe van a misztikumnak, az erőnek, bár ezt a Baljós árnyakban kissé sikerült felborítani a midikloriánokkal."
Az égvilágon semmit nem borítanak fel a midikloriánok, csak sokan képtelenek értelmezni a Baljó árnyakban elhangzottakat.
Akkor nem érted hogy miről beszélek. A gond azzal van, hogy tudományos alapra helyezik az erő létezését a midiklorián szint mérhetőségével, holott az eredeti trilógiában vallásként beszéltek róla.
Ha Isten létezését képesek lennénk bizonyítani, az már nem hit lenne, hanem tudás. Elveszne a vallásos jelleg, a misztikum. Sokak számára pedig pont ez tette vonzóvá a Star Wars-t.
Egy szóval nem mondtam, hogy ez rossz (bár én ezt a részt kihagytam volna), amúgy szeretem a Baljós árnyakat.
Ezért igazán nem kellett volna lepontozni, szerintem semmi kivetni való nem volt a kommentekben.
"A gond azzal van, hogy tudományos alapra helyezik az erő létezését a midiklorián szint mérhetőségével, holott az eredeti trilógiában vallásként beszéltek róla."
A midikloriánok közvetítők az Erő és az Erőt használó lény között. A midikloriánok nem egyenlőek az Erővel, és nem is az Erő létezésének alapjai.
Az eredetiben sem vallásként beszéltek róla, hanem úgy, mint egy láthatatlan energiamező, ami átjárja az egész galaxist. Azonban Yoda Jedi visszatér-beli szavai is azt sugallják, hogy születni kell ahhoz, hogy valaki Erőérzékeny legyen, tehát benne kell hogy legyen az illető vérében a dolog.
A midikloriánok nem rombolták le a misztikumot, az Erő továbbra is megmaradt egy láthatatlan, mindent összekötő energiamezőnek. Azonban minél több midiklorián van valakiben, annál jobban érzékeny az Erőre is
Lehet hogy a "vallás" nem a legjobb szó, ez így valóban nem hangzik a filmekben. Arra céloztam vele, hogy a köztudatban már egy régi legendaként van jelen, amiben már csak kevesen hisznek.
"-Hiába oly büszkék a technológiai szörnyszülöttükre, egy bolygó elpusztítása eltörpül amellett, amire a mindenható Erő képes.
- A boszorkányosságai nem ijesztenek meg bennünket, Vader Nagyúr! A szánalmas babonái, amikben úgy hisz, nem segítettek, hogy elővarázsolja az ellopott tervrajzokat, s látnoki képességeivel sem találta meg a lázadók titkos táborát.
- Sérti a fülemet ez a hitetlen beszéd."
Az én logikám szerint, ha ismerjük azon mikroorganizmusok létezését, amely közvetíti az Erőt a jedik számára, egyértelművé teszi, hogy az Erő létezik. Tehát ha nem is teljes mértékben, de valamilyen szinten bizonyítható.
Annak ellenére, hogy maga az Erő láthatatlan, megfoghatatlan marad, a jedik misztériuma már közel sem olyan rejtélyes.
De ez az én véleményem (amivel azért sokan osztoznak, beleértve hivatásos filmkritikusokat is), ha te máshogyan látod, az a te dolgod, és nincs is ezzel baj. De azért engedd meg, hogy én más véleményen legyek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!