Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mi ez a zombi mánia?

Mi ez a zombi mánia?

Figyelt kérdés

Öcsém és batárnője zombi őrültek, az un tesóm meg vámpír őrült de már vagy 10 éve (szóval ő nem a tvájlájt generációs vámpíros). De igazából ez az új őrület érdekel engem. Honnan ered ez az élőholt mánia? ez a Zombi mánia?


Nekem pl személy szerint herótom van a zombiktól, de az öcsém és a barátnője (mindketten 21 évesek) megvesznek értük.

Én abszolút nem értek hozzá, teljesen laikus módon kezdtem el a zombiság mibenlétét kutatni és feltettem egy nagy kérdést?

Miért nincs a zombis filmekben járvány?

Mert ugye élőhalottakról van szó vagy mifenékről, így értelem szerűen meg kéne jelennie a pestis, kolera, dögvész, stb. járványoknak, ami az élővilágot pusztítja. de mint tudjuk ez nincs.

Vagyis akkor a zombi járvány, nem más, mint az emberekre ártalmas vírusos cseppfertőzés, mert ugye érintés útján terjed a zombi-kór.

De mi is ez a vírus?

Tudjuk azt, hogy vannak olyan élőlények, paraziták, amelyek megbújnak más szervezetekben, mint pl. a galandféreg, ill. a húsevő baktérium, amely belülről emészti fel a gazdatestet.

Az Ophiocordyceps nevű gombafaj Brazíliában és Thaiföldön fertőzi meg a hangyákat. Az állatok, miután “elkapták” a gombát, letérnek a bolyuk által használt ösvényekről, és alacsonyan lévő levelekre másznak fel. Teljesen kísérteties módon több fertőzött állat egyszerre, általában déli 12 óra körül beleharap a levél alján található fő érbe. Majd meghal. Majd az agyukból kinő a gomba, ami új hangyákat fertőz meg.

Az Apocephalus borealis nevű légyfajta méhekbe rakja a petéit. Mikor azok kikelnek, akkor megtámadják a méh idegrendszerét, amitől az gyakran elhagyja a kaptárt. A lárvák belülről falják fel méhet, aztán kikelnek, és újabb méheket fertőznek meg.

Egy igazi magyar vonatkozás zombi-jellegű állat a cinege. A madár imádja az agyat. A Bükkben kutató ornitológusok azt figyelték meg, hogy a cinegék telente olyan üregekbe járnak, ahol téli álmot alvó denevérek húzzák meg magukat. Ilyenkor (a téli álom közben) a denevérek eléggé szét vannak esve, így a madarak könnyen elkapják őket. Lyukat fúrnak a fejükbe, és kieszegetik a denevérek agyát.

Van egy vírus, ami a gyapjaslepke hernyóját támadja meg. Ha az állat elkapja a betegséget, elkezd felmászni a legközelebbi fára. Amikor felér a csúcsra, meghal. Ezután szép lassan szétrohad, és fa tetejéről a darabjai elég nagy területen szóródnak szét, ahol újabb hernyókat fertőznek meg.

Van egy Sacculina nevű állat (valószínűleg tengeri makk, de ebben nem vagyunk biztosak), ami bezombított rákok segítségével szaporodik. Azt csinálja, hogy feltapad egy hím rákra, telepumpálja a szervezetét ösztrogénnal, mire a hím rák fészket ás (mint a nőstények párzás után), ahová aztán a tengeri makk saját tojásait (petéit?) rakja le. Ha véletlenül nőstény rákra akaszkodik rá, akkor sincs baj. Először meddővé teszi az állatot, hogy ne tudjon petét rakni, majd az előző módszerrel ásásra veszi rá.

A húrféreg egy igazán aljas állat. Miután megfertőzi a tücsköt (vagy más rovart) elkezdi belülről elfogyasztani. Átveszi az irányítást a rovar idegrendszere felett, és öngyilkosságra kényszeríti. Konkrétan ráveszi, hogy ugorjon be valamilyen tóba, vagy pocsolyába, amibe a tücsök befullad, viszont a féregnek ideális környezet, hogy elhagyja az állatot és párt találjon magának.

A Cymothoa exigua nevű rák bemászik a halak szájába, és rátapad a nyelvükre. Először elszívja a vért, ami a nyelvbe jutna. Ezzel táplálkozik. Aztán mikor a nyelv vérhiány miatt leesik, a helyére lép, és a hal nyálát kezdi el fogyasztani.

Egy darázsfaj úgy szaporodik, hogy katicabogarakba rakja a petéit. Azok egy darabig falatoznak a katicán belül, majd egy ponton megbénítják a bogarat, alsó felére építik bábjukat, amiből kikelnek. A legérdekesebb, hogy a katicák negyede túléli a dolgot, és miután a darázs kikel, éli tovább az életét.

Egy másik darázsfaj pókokba petézik. A pók először nem érez semmit, szövögeti tovább a hálóját, pókoskodik, ilyesmi. Aztán a lárva átveszi az irányítást az idegrendszere felett, és rákényszeríti, hogy hálója helyett egyfajta bábot csináljon neki. Aztán a báb közepén megöli a pókot, és szép lassan elfogyasztja.

Van egy Toxoplasma gondii nevű egysejtű eukarióta. Elég peches kis lény, csak macskák beleiben bír szaporodni. Ez ugye azért probléma, mert szaporodás után a macska székletével együtt távozik, viszont így rosszak az esélyei, hogy a szarból megint visszakerüljön. Az történik, hogy mikor kisebb rágcsálók a macska ürülékéből falatoznak, megeszik az egysejtűeket is. Ezután a lény kicsit megváltoztatja idegrendszerüket, amitől a macska vizeletének szagát nem riasztónak, hanem kifejezetten vonzónak találják. Így aztán elég hamar összeakadnak a macskákkal. Azok megeszik őket, és így kerül vissza a szervezetükbe a Toxo, ami a belekben megint tud szaporodni.

Ez az egysejtű egyébként embert is meg tud fertőzni, egyes kutatások szerint viselkedészavarokat okoz, és különösen veszélyes a terhes nőkre.

Konklúzió: a zombik is egy hasonló parazitaszerű vírussal/baktériummal fertőzöttek (azért nem lehet más, mert cseppfertőzéssel terjed)

De ugye jön az ellenérv: elrohadnak ezek a zombik idővel.

Jön a kontra: a vírus valószínűleg a vérben található vassal táplálkozik, ezért asznak, rohadnak el a gazdatestek. Nincs megfelelő folyadék, azaz vérutánpótlásuk. A klasszikus zombis filmekben az agy a fő táplálékforrás, de az új zombik, rendre az ember hasfalát tépi fel és az ott található belsőségekkel táplálkozik. vagyis az elsődleges célpontok az agy és a máj, ami a test két legnagyobb vérfeldolgozó és tároló szerve.

Tudjuk, hogy a megölt zombik vére sűrű és fekete, akár a kiszáradásig alvadt vér, így ezen a ponton is helyt áll az elméletem, mert nem a test húsára mennek rá a zombik, hanem az agyra és a belső szervekre, ugyanis ezen szervek elfogyasztása után sokszor otthagyják a kiüresedett "héjat".

Halál: Tudjuk, hogy a zombikat a központi idegrendszer súlyos károsításával lehet elpusztítani. Ha a fejtegetés első felében említett parazitákra gondolunk, akkor levonhatjuk a következtetést: a vírusnak/baktériumnak elengedhetetlen a központi idegrendszer teljes kontrollja.

Tudjuk azt is, a Resident Evil óta klasszikussá váló elmélet szerint a zombi-kór eleve vírussal terjed, és a The Walking Dead óta, hogy minden ember hordozza a zombi-kórt, de csak a halál beálltával (legyen az természetes vagy zombik által okozott) azaz az agy leállásával lesznek zombik az emberek. Az agy leállásával a vírus átveszi az uralmat a központi idegrendszer felett (feltéve, ha az nem sérült), ezáltal zombit alkotva a már élettelen testből. Így a fentebb leírtak mind megfelelnek a valóságnak.

A Legenda vagyok c. film is egy érdekes dolog. igaz hogy az ott felsorakoztatott lények nem teljesen zombik, hiszen fényérzékeny, agresszív vírussal fertőzött lények, akik gondolkodnak, ami remek kiskapu a járványproblémát kiküszöbölendő teóriáknak elvetésére. De miért lényeges ez a film? Azért mert minden zombis filmre jellemző vonást felsorakoztat, de a „zombik” nem zombik, csak beteg emberek.

A The walking dead óta tudjuk, hogy a zombik nem reagálnak a fényre, de a szagokra és a hangokra annál inkább és hangokat is kiadnak magukból. Azaz a zombik valójában nem zombik, hanem élőszervezetek, melyek a vírus miatt képtelenek a látásra, és a fájdalom érzésére. A központi idegrendszer felett átvett uralom a látóidegek sérülésével és a fájdalomérzet eltűnésével megy végbe.

Ezért nincsenek járványok a zombis filmekben (a zombi-kórt leszámítva) mert nem élőholtak rohangálnak, hanem, élőszervezetek melyek egy parazitának adnak gazdatestet.

Megoldás a zombi-kór ellen: a központi idegrendszer roncsolása és a még „egészséges emberek megfelelő gyógyszeres kezelése, ami 3-4 generáció alatt a pestissel egyenrangúvá (azaz halálos, de már nincs) teszi majd a zombi-kórt.


Én erre jutottam és igaz hogy elkanyarodtam az eredeti kérdéstől, de nem tudtam megoldani a talányt amit az elején feltettem. Miért jók a zombik? :(



2014. jún. 12. 14:07
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mert tetszik nekik és kész..

Egyébként ne haragudj, de nem hiszem, hogy sokan el fogják olvasni a rövidnek nem nevezhető eszmefuttatásod, mint ahogyan én sem tettem...

2014. jún. 12. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem hova akarsz kilyukadni ezzel a részletezéssel, hiszen egy nem létező világ nem létező egyedeinek a mibenlétén gondolkozol.


Mostanság meg azért "divat" mert nagyon sok jó, igényes film és sorozat készült a témában.

pl. ott a The walking dead sorozat, The Walking dead játék, ami szintén nagyon jó, Zombi világháború, de még a Trónok harcában is vannak hasonlók (mások).

Amúgy régebben nagyobb divatja volt, Holtak hajnala, 28 nappal később, 28 héttel később, Resident evil, illetve nagyon jó paródiák készültek pl. Zombieland, Haláli hullák hajnala.

De szerintem a The walking dead miatt népszerű most nagyon.

2014. jún. 12. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 kovney12 válasza:
Én elolvastam és szerintem tök jó lett :) Most hogyha nem foglalkozunk ezzel az élő szervezet csak a parazita irányítja a testet dologgal, akkor lényegében az történik (már nem is tudom melyik filmbe láttam) hogy megáll az ember szíve amikor meghal és aztán kis idő elteltével újraindul (megvan szerintem a Holtak hajnala :) )és ha jobban belegondolsz ez egy "új élet" kezdete... innestől fogva kezd a vallásos téma felmerülni (leszámítva a buddhizmust és a hasonló hiteket amikben az a cél hogy megállítsák a reinkarnációt )... szóval elméletem szerint ezek a zombi-imádók vallásos emberek mert nyugtatóan hat rájuk az hogy a halállal nincs vége az életnek... vagy csak mindenkinek tetszik, hogy szétvert véres fejű érzéketlen agybetegek szaladgálnak mindenfele és gyilkolásznak... esetleg még az is felmerülhet hogy a zombik közt megvan az a csapategység ami az emberek közt soha nem lesz meg de ezt inkább hagyjuk mostmár :D
2014. okt. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!