A sorozatokat miért nem úgy adják le mint régen, hogy pl a Dallas-nál, Szomszédoknál egybe, folyamatosan, megszakítás nélkül ment le a 380 körüli rész?
Teljesen más korszakban és műfajban készültek a példáid, egészen más gazdasági szemlélettel és szerkesztési koncepcióval.
Egy folyamatosan írt-felvett-vágott teleregénynek nincs szüksége technikai szünetre, cserébe a történet sekélyes és önismétlő, és a büdzsé minimális.
Egy high concept sorozat leforgatása talán a legkisebb ráfordított idő (főleg a mai blue/greenscreen világban), annál hosszabb megírni és az utómunkát elvégezni rajta.
A szüneteknek pedig egyszer kulturális-gazdasági okai vannak, nem fognak premier részeket leadni a tévében, amikor az emberek nem tévéznek. Nyáron, a szabadságolások és nyaralások miatt, novembertől januárig a hálaadás és karácsonyi időszak miatt, februárig a különböző nagy díjátadók és amerikaifoci döntő miatt.
Azt azért tegyük hozzá, hogy a Dallast például 12 év késéssel kezdték vetíteni Magyarországon. Könnyű nem tartani szüneteket, ha már megvetted szinte a teljes sorozatot. Az USA-ban a Dallasban is voltak több hónapos szünetek (elvégre a színészeknek is jár néhány hét pihenés), egyszerűen itt le lehetett adni az egészet nagyjából egyben. A Szomszédokban ezt úgy oldották meg, hogy csak kéthetente voltak új részek, úgyhogy az megint teljesen más, de manapság ez a módszer nem nagyon jellemző.
Mostanában nyilván minél hamarabb szeretnék a TV csatornák vagy streaming szolgáltatók leadni a sorozataikat nemzetközi szinten, ezért igyekeznek minél inkább az eredeti vetítéshez igazodni. Ennek az az ára, hogy nem csak a vetítés, de a szünetek idejét is követniük kell a TV sorozatok esetében. A legtöbb sorozat vetítése az USA-ban kb. úgy néz ki, mint itt a tanév (hosszú nyári szünet, rövidebb téli szünet). A forgatás ehhez képest nyilván 1-2 hónappal korábban kezdődik és fejeződik be. De azért nem olyan sok szünet a színészek szempontjából az a 2-3 hónap, ha azt nézzük, hogy a többségük időnként pl. filmeket forgat vagy színházban játszik.
És manapság az is egyre gyakoribb, hogy olyan sorozatokat gyártanak, amik nem hetente jelennek meg, talán kevesebb epizódjuk is van, de legalább annyit kell rajtuk dolgozni, mint a heti sorozatokon. A Netflix sorozatok remek példái ennek. Általában 8-10 részes évadokat jelentetnek meg egyben, amiken előtte akár egy évet is dolgoznak, ha nem többet, főleg a különböző utómunkákkal egybevéve, ahogy az első válaszoló is írta. Aztán meg kell várni a premiert, hogy a nézettség függvényében lehet-e gondolkozni a folytatáson, azt a folytatás meg kell írni, stb. Nem egy rövid és egyszerű folyamat ez, de hidd el, nem az a céljuk, hogy elfelejtsd, amit néztél (bár az tény, hogy nagyon jót tesz a nézettségüknek, ha az emberek újranézik az előző évadokat egy új évad premierje előtt).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!