Írnátok nekem epizodikus sorozatokat?
A nem antológia, sorozatoknál általában szükségszerűen van valamennyi kapcsolat és átvezető szál az események között. Ha mindig ugyanazok a szereplők, akkor menet közben velük történnek dolgok, fejlődik a karakterük, kiírják őket a sorozatból, jönnek mások, ez pedig mindenképp ad egy háttér szálat a történetnek. Az epizodikusabb, gyengén szerializált sorozatoknál ez enyhébben jelenik meg. Az erősebben szerializált soroztoknál ez hangsúlyosabb, központibb szerepet kap (nekem úgy rémlik, hogy az epizodikusra hozott példaként említett X-Aktákban végig volt egy háttér szál arról, hogy minden sztori, amivel foglalkoznak egy nagy kormány összeesküvés része, amit nem tudom mennyire fűztek végül össze, mert nem néztem végig. de mintha végül nagyon is egy központi fő szálra kapcsolódtak volna a kezdetben teljesen különálló sztorik). Általában erre az erősebb háttér szálra szándékosan rá is erősítenek, hogy a nézőt minél jobban bevonják, rászoktassák a sorozatra, minél inkább folytatni akarja a nézését, de többnyire nem annyira erős ez a szál, hogy ennek ismerete nélkül élvezhetetlenek legyenek az egyes részek. Pont azért hogy ne veszítsék el sokan az érdeklődésüket menet közben).
Általában a jobb/régebbi sorozatoknak szokása önállóan is működő, kerek egészet alkotó epizódokat csinálni, amellett is, ha van egy fő szál, ami az epizódok során bontakozik ki. Már csak azért is, mert hagyományos téves sugárzásnál ezek befogadhatóbbak a véletlenszerűen a tévé elé leülő nézők számára, bárhol be lehet kapcsolódni és tudják élvezni, amit látnak. Az epizódikus lezártság segíti az élvezetet, a részek között átívelő fő szál segít hiányérzetet teremteni, rászokni, hogy legközelebb is akarja nézni, így növelhető a nézettség. ha viszont túlzásba viszik, elveszíthetik vele a nézőt, mint engem is az X-Akták.
Régebben is előfordultak, de ritkábbak voltak, inkább a streamingre jellemző binge watchinggal szaporodtak nagyon meg a végtelenül egybefolyó, egyetlen történetet sok epizódon keresztül elmesélő sorozatok. Ezek epizódonként önállóan kevésbé alkotnak egészet, így magában nem annyira élvezhető, erősen serializált sorozatok.
Nem véletlen, hogy az antológia sorozatokkal sci-fin kívül szinte egyáltalán nem probalkoznak a tévék, mert szükséges valamilyen állandó elem, kötődés a sorozathoz. Ha nincsenek állandó helyszínek, szereplők, akkor nagyon nehéz kötődései pontot találni a történethez. Sci-fi esetén elég annyi hogy valaki szereti a műfajt, elegendő kötődésű pont, hogy egy fiktív jövőben/jelenben játszódik a sztori. Bármilyen más műfajban viszont nem nagyon mernek bevállalni egy olyan sorozatot, ahol mindig más a helyszín, mások a szereplők, mások a sztorik és nincs egyetlen állandó hely sem. Pedig simán lehetne ilyen bűnügyi, romantikus, humor, akármilyen sztorikat is. csinálni. De nem teszik, mert ha találnak egy szereplő gárdát ami működik, akkor azt tovább akarjak használni, rájuk épül a sorozat.
Egyáltalán nem szerializált, antológia sorozatok:
Black Mirror
Outer Limits
Twilight Zone
Electric Dreams
Metal Hurlant
Epizódikusabb, gyengén szerializált sorozatok:
Seal Team
Agymenők
Jóbarátok
Hazudj ha tudsz
Shark - Törvényszéki ragadozó
JAG - Becsületbeli ügyek
CSI
CSI New York
CSI Miami
NCIS
Cobra11
Star Trek: Next Generation
Human Element
Erősebb központi szállal szerializált, de epizodikusan is fogyasztható sorozatok:
Sherlock
Castle
Dr Csont
Dr Who
Célszemély
Rejtély
Feketelista
Lost in Space
Így jártam anyátokkal
Master of None
Zöld Íjász
Babylon5
Profiler
Pretender
Star Trek: Deep Space Nine
Star Trek: Voyager
Star Trek: Enterprise
Erősen szerializált sorozatok:
Good Place
Upload
Flash
Jack Ryan
Altered Carbon
Designated Survivor
Star Trek: Picard
Star Trek: Discovery
Dead to me
Walking Dead
Trónok harca
The Man in the High Castle
Humans
Real Humans
Na végre! Köszönöm!
Pont olyanokat kerestem, mint amilyeneket a "Epizódikusabb, gyengén szerializált sorozatok"-ban írtál. Az volt csak a lényeg, hogy lehessen érteni a sztorit úgy is, ha előtte nem láttam egy részt sem. Pl. a The Shield esetében hiába van minden részben más konfliktus, mert fut benne egy nagyon fontos főszál is, így ha valaki csak egy részt néz meg (pl. a 3. évadból), semmit nem fog érteni.
Én a Shieldet elengedtem még a 3. évad előtt, úgyhogy szinte semmit sem értek abból, amire hivatkozol - ez igazolhatja is az álláspontod.
Mondjuk a Marvel/DC sorozatok egyébként is hajlamosak rá, hogy a saját világukon belül keresztbe-kasul utalgassanak, így sokat segít a világuk alaposab ismerete...
,-DDDD
Nagyjából a 90-es, 2000-es évekig szinte csak epizodikus sorozatok voltak. Ezekben csak nagy ritkán jelent meg egy-két dupla rész, vagy esetleg egész estés tévéfilm. Inkább 2000 után kezdtek egyre jobban összefüggőbb történetekben és másodlagos(?) sztori ívben gondolkodni. A csupán epizódokra darabolt egybefolyó történetmesélés meg a legutóbbi talán 10 évben lett igazán divat.
Bár egy-egy korszakalkotó kivétel akadt régebben is, pl. Twin Peaks már akkor erősen szerializált volt, amikor még a fogalom se nagyon létezett.
Szerintem azért az erősebb központi szállal szerializált, de epizodikusan is fogyasztható sorozatoknak is érdemes adnod egy esélyt.
A Sherlockot pl. szerintem kár kihagyni, ha szereted a krimiket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!