Kezdőoldal » Szórakozás » Filmek, sorozatok » Mit gondoltok a 13 Reasons...

Mit gondoltok a 13 Reasons Why sorozatról összességében? (SPOILERES KÉRDÉS)

Figyelt kérdés

Ezt egy beszélgetős kérdésnek szánom, érdekel a véleményetek, mert én találtam benne pár dolgot, ami miatt sokkal silányabbnak éreztem, mint az első két évadot, bár abban is vannak hibák. Összességében szeretem a sorozatot, nagyon fontos témára (bullying) és a következményeire hívja fel a figyelmet, csak néhány helyen szerintem eléggé mellélőttek.

Előre szólok: SPOILERES TARTALOM!!!

Ha összességében értékelem a sorozatot, számomra nagyon nagy csalódás. Az első évad tetszett, volt, hogy folytak a könnyeim. Szerintem egy igazán fontos témára hívta fel a figyelmet. A második évadtól Hannah karakterének szétzúzásával pedig zuhanórepülésbe kezdett az egész. A harmadik és negyedik évad a katasztrófa kategória szerintem. Ha eltekintünk a súlyos orvosszakmai hibáktól, amelyekről még a laikusok is tudják/tudhatják, hogy hibák (Clay pszichózisa, Justin betegségének egyáltalán nem valósághű ábrázolása).

A legnagyobb csalódás nekem, hogy szellemiségben, ideológiában is nagyon rossz irányba ment a 13RW. Én liberális vagyok. Elfogadom, ha valaki mást gondol. Ebben a sorozatban viszont már nagyon átestek a ló túloldalára, és itt nem az azonos nemű párokra vagy a Love Is Love témájú bálra gondolok, sem arra, hogy két bálkirály lett, sőt... az még tetszett is, hogy ennyire haladóak.

Más volt a gondom. Az, hogy Jessica semmilyen büntetést nem kapott azért, mert úgy beszélt az igazgatóval, hogy csak röpködtek a fuck-ok a szájából minden egyes alkalommal egy jó példa. Vagy az, hogy az iskolarendőrök ellen hogyan „léptek fel” a diákok. Vagy az, hogy Clay bármilyen durva dolgot tett, nem büntették meg, nem fektették be pszichiátriára, csak „simogatták”, kedvességgel próbáltak „segíteni” rajta. Azért mikor kiderült, hogy a téveszmék és hallucinációk mellett énidegen cselekedeteket csinál, amire retrográd amnéziája van, akkor nagyon komolyan el kellett volna gondolkodni (rájönni), hogy ön és közveszélyes, mert ezek pszichotikus tünetek, pszichiátriai kezelést igényelnek – nemcsak terápiás beszélgetést, hanem gyógyszereket is. (Aki nem hisz nekem, kérdezzen meg egy orvosismerőst vagy végzős medikust.) - Egyébként az AIDS szál is teljesen hiteltelen volt. Nem a 80-as években játszódik a sorozat, 2019-ben már (Magyarországon is) visszahozható egy előrehaladott stádiumú HIV-beteg, de akkor sem így, ennyi idő alatt zajlik le a betegség és nem ilyen sorrendben, nem így jelentkeznek a tünetek.

Ami viszont a legnagyobb csalódás volt nekem, hogy a végére a sorozat mindent relativizált. Úgy zárták le, azzal az üzenettel, hogy bár sok veszteség érte őket, sok barátjuk és ismerősük meghalt, ők örökre barátok maradnak és mindenki jól járt, happy end, pont. Azt üzeni a sorozat, hogy Zach, Jessica és Alex tette igazából nem annyira rossz, mert Bryce gonosz volt, és igazából az se baj, hogy Montyra kenték, mert úgyis meghalt és ő is gonosz volt.

A negyedik évad végén érzem azt, hogy pontos tükre a sorozat annak, amerre halad a világ. Nincs egy abszolútum az életben, lassan minden relatív lesz. Mint írtam, liberális vagyok, de számomra mélységesen felháborító, hogy a sorozat ezt így mutatta be. Konkrétan egy gyilkosságot relativizáltak, az írók „feloldozást” adtak a szereplőknek a bűnösség alól. Attól függetlenül, amit Monty tett, még ember volt. Egy megsértett, sok bántást átélt ember, akinek segítségre lett volna szüksége. Ahogy Bryce-nak is. Zach, Jessica és Alex pedig hagyták volna hidegvérrel meghalni, sőt, Alex végül nemcsak hagyta, meg is adta a kegyelemdöfést neki. Akkor ők mivel is jobbak Bryce-nál? Hol van a szeretet, megbocsátás, amiről prédikáltak? Hol van a kegyelem?

Ja, ez nem akkora bűn, mert szerintük Bryce „megérdemelte” a halált. Valaki rossz cselekedete nem mentesíti a másikat. Jessicáék semmivel se voltak jobbak. A mólón kellett volna azt mondaniuk, hogy igenis, ők jobb emberek, és mentőt hívnak Bryce-hoz. Vagy Zach-nek megállni 2-3 ütés után, nem pedig félholtra verni. Igen, tudom, hogy mit csinált a meccsen Bryce, de pont ez a lényeg. Ez még nem mentesíti a többieket. A sorozatot mégis azzal az üzenettel zárták le, hogy így végülis minden jól van úgy, ahogy van, mindenki boldog, a rendőrség is szemet hunyt, Winston is megbocsátott, mert végülis ez nem olyan nagy bűn. Az már csak hab a tortán, hogy Alexet dicsérték, hogy milyen jó ember... Na, ez a felháborító. Szögezzük le, hogy Zach, Jessica és Alex hidegvérrel megölték és hagyták meghalni Bryce-t. Pont. Teljesen mindegy, hogy Bryce mit tett korábban. Attól az ő bűnük még nem lesz kisebb. Alex legalább dühből, hirtelen felindulásból tette, meg is bánta, ezt elmondta Winstonnak. Jessica és Zach viszont teljes lelki békében hagyták volna meghalni novemberben a mólón félholtra verve. Mivel is jobbak ők Bryce-nál?



2020. júl. 3. 16:04
 1/3 A kérdező kommentje:

Bocsánat, rosszul fogalmaztam.

"Összességében szeretem a sorozatot" és "Ha összességében értékelem a sorozatot, számomra nagyon nagy csalódás"

A sorozat első évadát nagyon szerettem, és önmagában az egész sorozat sem rossz, de az utolsó két évad nagy csalódás.

2020. júl. 3. 17:54
 2/3 anonim válasza:

Amit leírtál mind igaz, de az ember szereti azt leszűrni a dolgokból ami neki tetszik.


Ezért is nekem a sorozatból a "happy end" maradt meg mert akkor arra volt szükségem hogy a dolgok azt sugallják hogy minden rendben lesz.


Így én nem igazán tudok rossz sorozatként rá gondolni, de megértem a dolgokat amiket leírtál

2020. júl. 27. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja, ''király'' dolog lett volna, ha tovább erőszakolnak és vernek másokat. Erre azt szoktam mondani: KI MIT ÉRDEMEL!
2020. szept. 16. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!