Egy hobbi fotósnak milyen színszűrőket érdemes
beszereznie, és azokat milyen esetekben érdemes
használni?
hobby fotósként felesleges színszűrőkre költened ... miért? mert van millió fotószerkesztő program, amiben utólag elvégezheted ... legfeljebb egy uv szűrőt vegyél objektív védőnek
2012. nov. 5. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
2/11 A kérdező kommentje:
egyrészt nem lehet mindent ps-el megcsinálni, ezt már egyszer megkérdeztem GYK-n és azt írták profik, hogy érdemes. Másrészt szürke szűrőt mindenképpen érdemes, mert azzal lehet hosszabb expoziciós idejű képeket készíteni nagy fényben. Szóval jó lenne ha nem irogatnál hülyeségeket, hanem inkább megvárnám olyan válaszaát, aki ért is hozzá. Előre is köszönöm.
igazad is van, bocs hogy élek és 40 éve fotózok jelenleg Canon EOS 5D Mark II-vel és számolatlan objektívvel (beírnám sorban a típusokat, csak nincsenek kéznél, meg nem akarom, hogy elsírd magad), néhány gyengébb kisegítő géppel (Fuji-k) továbbá néhány jó képpel, és nem ezen az oldalon megszerzett ismeretekkel
a gépet és az obikat csak azért írtam, hogy irigy legyél, ugyanis attól, hogy ezek vannak még nem leszek jó fotós
köszi, hogy megosztottad velem mire való a szürke szűrő, igazán kedves vagy, csak az arcod nagy, de az a te problémád
hogy a kérdésedre is válaszoljak ezek után: változatlanul tartom amit mondtam, de esetleg polar szűrőt beszerezhetsz ha szép tájképet szeretnél
2012. nov. 6. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 A kérdező kommentje:
Lehetsz jó fotós, és örülök is neki, de én a kérdésre szeretnék választ. Lehet hogy nem hobbit kellett volna írjak, de akkor átfogalmazom. Ha már van polár és szürke szűrőd, akkor mit szereznél be következőnek?
5/11 A kérdező kommentje:
vagy még másképp. Egy hobbi fotós szeretné, ha a lehető legtöbb esetben tudna fotózni, a lehető legnagyobb szabadsággal a beállításokat illetően. A polár jó ha vizet, eget stb fotózol, növeli a lehetőségeket. A szürke jó, ha fényes időben szeretnék hosszú expoziciós időt. Van-e más eset, amikor jól jönne egy szűrő, mert egyébként nem tudok fotózni vagy nem lesz megfelelő a kép. Pl. havas táj esetében érdemes-e használni valamit, vagy magashegységben ha jól tudom UV-t kell, stb.
ez egy jó és áttekinthető táblázat:
[link]
2012. nov. 6. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
még hozzátenném, hogy a polar szűrőt kivéve valóban modellezhető utólag mindegyik szűrő hatása ... a szürke szűrő más kérdés, mert ott igazából a kis mélységélességre utazol az erős fényben ha használod hosszú idővel, mert valószínűleg nem akarsz kis blendenyílást és ez már tényleg nem hobbi szint :)
az UV szűrőm pedig mindig fent van, arra rakom a következőt, mert olcsóbb cserélni sérüléskor, mintha az objektívet sérteném meg
2012. nov. 6. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
8/11 A kérdező kommentje:
Köszi, nagyon jó ez a táblázat, erre voltam kíváncsi.
Van mégegy szűrő, aminek a hatását nem lehet modellezni PS-el, ez pedig az átmenetes szürke szűrő. Segítségével nagy dinamikájú témát (pl. verőfényes napsütésben a kék ég, és ezzel együtt egy fa árnyékában lévő bármi) lehet gyönyörűen visszaadni. Bár ugyanerre alkalmas az ún. HDR technika is, ebben az átmenetes szürke szűrőt ki lehet váltani egy álvánnyal és PS-es. Ha nem hallottál még róla, mindenképp olvass utána! :)
2012. nov. 11. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
10/11 A kérdező kommentje:
de az átmenetes szűrő csak akkor jó, ha teljesen egyenes vonalú a horizont, nem? Ha valami kilód, az nem lesz jó. HDR technikának hol tudnék utánaolvasni?
Kapcsolódó kérdések: