Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Mit változtat az Objektív?

Rajmi97 kérdése:

Mit változtat az Objektív?

Figyelt kérdés
A fényképezőgépeken elöl az "Objektív"-nek mi a dolga? Mit változtat a képen? ( [link] )
2012. máj. 16. 19:45
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

[link]


Olyan, mint a szemed, az objektív tulajdonságain és képességein múlik hogy milyen lesz a fénykép (mennyi fényt enged be, milyen látószögű képet fogsz be, fókuszálás, rekeszelés, stb...).

A váz arra van, hogy a beérkező fényt az érzékelőről elmentse képként, és tárolja azt (nyilván nem csak ennyi a dolga, de az objektívhez képest másodlagos fontosságú).


Ha ennyire nem vagy tisztában a fényképezéssel, keress fel néhány fotós oldalt, az segít letisztázni sok mindent (google: fotós alapok).

2012. máj. 16. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
És az nélkül a fényképezőgép nem olyan jó? Mert azt is +ba kel venni a gépre rá nem? (És ha ráérsz leírnád h mi az a reteszelés?) :D
2012. máj. 16. 20:00
 3/16 A kérdező kommentje:
Nem lehet fókuszálni az nélkül?
2012. máj. 16. 20:01
 4/16 anonim ***** válasza:

Ráérek, meg el lehet mondani, nem az a probléma. Hanem hogy nagyon komplex, sok dologgal összefüggő kérdéseket triviális oldalról közelítesz meg. Olyan, mintha pár mondatos érthető és egyszerű válaszokat várnál, pedig ezekről oldalakat lehetne írni még röviden is. Viszont a neten lévő alapok leírása érthetően és illusztrálva mutatja be a dolgokat.


Ha nem veszel objektívet, akkor van egy vázad amivel nem tudsz mit csinálni (gondolom itt már a téma le van szűkítve a DSLR-világra), hiszen az objektíven áthaladó fényből, az objektív beállított tulajdonságaiból lesz kép. Az előző példával élve, ha a váz a test, és az objektív a szem, akkor objektív nélkül vak vagy, mert nem tudsz mivel képet csinálni.


Rekeszelés:

[link]

2012. máj. 16. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm. Egyébként tényleg azt hiszem hogy rövid a válasz de így keresgélek most és nem. Mi a külömbség ennek az objektive (már ha az az mert elégé zürzavarban vagyok most) [link] és ennek a nagynak [link] mi a külömbség
2012. máj. 16. 20:19
 6/16 anonim ***** válasza:

A legszembetűnőbb különbség: az első fix objektív, a második cserélhető.

A kompakt és bridge gépeknél az az objektív van, amit beleépítenek, azt kell kihasználod amit tud. Mivel tükrös gépekről szólnak a kérdések, annyira nem részletezem a kompakt objektív tulajdonságait:

egy nagylátószögű zoom objektívről van szó, 2.8 és 5.6 legtágabb rekeszértékkel a zoomtartomány két végén.


Tükrös gép esetén van egy vázad, és olyan cserélhető objektívet teszel rá, amilyet akarsz (és támogat persze).


A Sigma objektívnek itt van az adatlapja, már erről is le lehet sok értéket olvasni:

[link]


Sigma: márka neve

70-200: a legkisebb és legnagyobb gyújtótávolság mérete (a linkben találhatóak képek, hogy ez mégis hogyan képzelhető el), ami normál és tele tartománynak felel meg.

[link]


f2,8: a legtágabb rekesz értéke, ami egyben a fényerősséget is jelöli (minél tágabb lehet a rekesz, annál több fény jut az érzékelőre, annál jobban világosodik a kép, és lehet nagyobb a DOF

[link]


EX, DG, Macro, HSM - ezek már az objektív képességét jelölik.

Itt ki lehet bogarászni:

[link]

2012. máj. 16. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Tényleg nagyon szépen köszönöm :) Még azt szeretném megkérdezni, hogy te ezeket honnan tudod mind? És ez szerinted jó gép? Vagy mi az ami hiányozhat belőle? [link]
2012. máj. 16. 20:52
 8/16 anonim ***** válasza:

Végzett fotós vagyok.


A linkelt gép nem DSLR, úgyhogy megvannak a kötöttségei. Azt hiszem volt nemrég már ilyen kérdésed, csak félbemaradtak a válaszok. Ott volt kérdezve, hogy akarsz-e tanulni, akarsz-e saját elképzelést és beállításokat belevinni a képekbe, vagy a fényképezőre bízod és automatán használod (ami viszont kötöttséggel jár, mert a gép dönt - sokszor rosszul).


Ennél a fényképezőnél:

Nincs manuális élességállítás: tehát mindig a gép állítja be hogy mi legyen éles, nem tudod egy gyűrűvel állítani, hogy hova essen a fókuszálás, hanem mindig rá kell állni a témára, félig lenyomni a gombot és úgy eltalálni a tárgyat amit akarsz.

Egy ilyen élményről-lehetőségről mondasz le:

manuális fókusz gyűrűvel - http://www.youtube.com/watch?v=DJ1M83KRw1k

követő fókusz - http://www.youtube.com/watch?v=DCbAnLbJv24


nincs záridő- vagy rekeszelőválasztás, nem tudod te meghatározni, hogy mekkora legyen a záridő vagy rekesz mértéke, pedig ezeken múlik a kép. Bővebben itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__egyeb-kerdesek__27..


Csak mátrix fénymérés van, egyes helyzetekben ez nem elég.

Nincs kereső, tehát nem látod hogy milyen lesz a kép, helyette a kijelzőn fogja mutatni az előnézetet, amitől viszont nem lehet normálisan tartani vagy normálisan szögből fényképezni, mert magad előtt kell tartani hogy láss. Nem cserélhető az objektív sem, így be van határolva hogy csak az átlagos képkészítési helyzeteket használhatod ki (nincs specializálódási lehetőség)


Összefoglalva: ha nem akarsz önálló, saját elképzelést megvalósító képeket csinálni, hanem mindent a gépre bízol, mert automata módban használható a lényeges része.


Ebben az árkategóriában kb. ez várható el. Ha olyan gépet akarsz, amin te állítod be a dolgokat, akkor 150e forintnál kezdődnek a vázak, még legalább 70e forintnál kezdődnek az objektívek (vagy valamilyen belépő szintű gépek vannak 150e körül objektívvel, esetleg használtak 100 körül, és lehasználtak 70-80 körül kis kockázattal).

2012. máj. 16. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Értem. Hát gratulálok a végzettséghez. Igen korábban volt kérdésem ezzel kapcsolatban csak akkor olyan szinten beégetek, hogy inkább töröltem. Igazából úgy kezdődőt ez az egész fotós dolog, hogy vicből a telefonommal elkeztem fényképezgetni és mások véleménye szerint annyira jó képek készültek,hogy elkeztem egyre töbet csinálni sokan monták, hogy kezdjek ezzel valamit. És most ott tartok, hogy egy gépet akarok venni de sok mindent nem tudtam róla mostanáig köszönök mindent. :) Természet fotos irányába haladnék el [link] hasonlo dolgorol szeretnék hobbiként csinálni képeket. Mindig jókor jó helyen. Nem tudom, hogy ezzel kapcsolatban van-e szakma de nagyon tetszik. Szerinted milyen gépet vehetnék, ami ebben az irányban ideális. 100e FT alatt lenne jó. Mert még túl fiatal vagyok, nem dönthetek egyedül mindenben.És 100e lenne nekem jó, ami a max határ (Ahogy az emberek biciklivel ugratnek és ezeknek a fényképezése ez is tetszik). (15éves)
2012. máj. 16. 21:33
 10/16 anonim ***** válasza:

Három nagy kategória van:

Kompakt gépek - olcsó, alaptudású, szinte csak automata beállítással, kattintasz és kész a kép. Mivel a beállítás automata, a körülményektől függően a gép dönti el, hogy neki melyik beállításnál mi a jobb, és aszerint állít be valamit. Ez sok esetben kényelmetlen, mert felülbírálja a terveidet, és szélsőséges helyzetben már nem képes megfelelő képet csinálni. Ezért ezek átlagos képek készítéséhez jók, napfényben vagy jó megvilágítású környezetben. Kicsi az érzékelője, ezért nem is csinál túl jó minőségű képet. Az ultrakompakt gép pedig a még kisebb-olcsóbb-butább változat.


Tükörreflexes gépek - ez a másik véglet, ahol minden beállításra hatással lehetsz, a beállítási lehetőségek széles körűek és nagy tartományban mozognak, így egyre szélsőségesebb helyzetekben is képesek jó képet készíteni. Vázból és objektívből állnak, amiket külön is meg lehet venni. Az objektívnek fontos szerepe van, ezeket többféle célra és különböző minőségben gyártanak, így ha van egy vázad, akkor ahhoz olyan objektívet tudsz venni, amivel foglalkozni akarsz, mert más objektív kell makrózáshoz, vagy éjszakai felvételhez, természetfotóhoz is. Többféle kategória van, például a fix objektívnek 1 adott gyújtótávolsága van, a zoom objektív viszont egy adott tartományban használható. Ezen felül vannak rendszerobjektívek, amik egy adott márkához készülnek, és vannak más gyártók azonos leképzésű, de olcsóbb műanyag változatai is (a kép minősége is persze romlik velük, de lehet hogy emészthető áron tudsz beszerezni dolgokat) A legdrágább kategória ide tartozik, viszont egy rendszert kialakítani csak egyszer kell. Ha eldöntöd hogy Canon-párti leszel, akkor egy Canon vázat kell venni, és a rendszerhez tartozó többi eszközt már egyesével is be tudod szerezni (rendszerobjektív, rendszervaku, stb...). A márkákat össze is lehet házasítani egy adapter segítségével, és a régi filmes korszakban használt objektíveket is lehet a digitális géphez csatlakoztatni (ezek sok esetben szintén magas minőségű, még fémből készült eszközök, amiket ráadásul pár ezresért lehet beszerezni). A vázak is, és az objektívek is százezres értéktől kezdve a milliósig terjednek.


A harmadik kategória a Bridge (híd). Ez a két nagy csoport között egy hidat képez, mert megvan mindkettőből a képessége. Például még beépített az objektíve, de már lehet manuális beállításokat alkalmazni rajta.


Az általad linkelt gép is bridge, de a kisebb képességű fajtákból. Vásárláskor nehéz dönteni, mert részben be is vagy határolva, és a választék is nagy.

Mivel nem tudsz tükrös gépet venni, mindenképpen bridge lenne a megfelelő. Ha nézed a kínálatokat, akkor olyat keress, aminél van manuális fókusz, és van záridő-előválasztás és rekesz-előválasztás. Lehet, hogy nem tudsz majd sok értéket beállítani, de akkor is ott van a lehetőség, hogy te határozd meg a kép milyenségét a beállításokkal. A manuális beállítás az alapja a fotózásnak, ezért ha egy kisebb gépen már kitanulod és kitapasztalod hogy milyen hatást milyen beállítással érsz el, akkor tudsz tovább lépni a komolyabb fényképezők felé.


Konkrét gépet viszont nem tudok ajánlani, mert a választék hatalmas, és nekem nem is volt bridge gépem, hogy akár tapasztalati szinten tudjak róluk komolyabb dolgot mondani.

2012. máj. 16. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!