Elképzelhető hogy régóta és rendszeresen meditálóknak máshogy hatnak a pszichoaktív anyagok?
Ha ti rendszeresen meditáltok akkor mik a tapasztalataitok?
Pszichedelikus szerek hatására gazdagabb trippeket éltek át?
Jobban tolerál a pszichétek egyes drogokat pl alkoholt? Értem ez alatt azt hogy mondjuk kevésbé látszik meg rajtatok a bódulat.
Van bármi különbség a tudatmódosult állapotok megélésében a meditáció gyakorlása előtt és után?
A válaszokat köszönöm!
Egy lsd trip után 20 éven át szenvedtem szorongástól és pánikbetegségtől, rengeteg orvosnál megfordultam, míg rátaláltam a Gurumra,
Ő mondta, hogy ott követtem el a hibát, hogy összekötöttem a vallásos útkeresésemet a szerhasználattal, emiatt a kitágított tudatállapotomban az a tudás, amiért más útkereső egy életen át dolgozik, mintha a fejem felett kilyukasztottam volna egy lufit tele vízzel, rámzúdult az egész, és a tudatom nem tudta feldolgozni az információt, majd évek munkájával, rengeteg meditációval 50éves koromra elértem azt, amit az orvostudomány nem tudott, újra tudok mosolyogni és teljes életet élni, folyamatos szorongás és rettegés nélkül…
Vagy drogozz, vagy meditálj.
A kettőt ne leverd, mert szarul jársz.
Sadhguru beszél néha arról, hogy csak megéli tudatosan a szétesést, nem valami jó, nem is szereti. Megtanulta inkább a tényleges örömöt megélni, majd azt is, hogy meditációban teljes eufóriába (és sokkal-sokkal többe) tudjon fürödni időtlenül.
Nem tudom, mit higgyek, mindenesetre erősen elgondolkodtató.
A meditacio nem fogja az alap fiziologiadat maradandoan megvaltoztatni, maximum akut (rovid tavon). En probaltam sok fele relaxaciot, valoban jo, de amint kijovok belole, visszaterek az alaphelyzetbe, szorongas, ilyesmik.
Ez olyan mint a dinamikus/statikus nyujtas pl. cardio edzesnel: mozogva nyujtasz roviden. Nyilvan azert, hogy ne erjen serules, felkeszitsd a tested eroltetesre vagy a vegen a befeszult szoveteket kisimitsa, lazitsa.
Ha 2 honapja csinalod rendszeresen minden nap es hagytal regeneracios idot az inaknak, meg a az egyeb szoveteknek, akkor rugalmasabb, stabiliabb lesz a tested pontjai. Ha kihagysz 1.5 - 2 hetet (vagy lehet napokat) akkor mar erezni fogod, hogy azert nem ugy megy mint regen. En ilyen alapon hiszek, meg olvastam tanulmanyokat (szakpublikacios feluleteken) es tenykent fogom fel a meditacio/yoga hasznait. Regen en is olyan voltam, hogy "lof*szt a seggembe ha ezek hatnak" aztan utananeztem es tenyleg hatnak, de nem gyogyitanak, kezelnek. Ahogy a sport, ahogy a lovaglas, ahogy a kirandulas.
Az agyban levo receptorok ion csatornak erzekenyseget nem olvastam, hogy meditacioval meg lehet valositani.
Nem, de ha a tudatod beteg nem az agyad, azt meg lehet gyógyítani vele.
Pl esetemben az egész szorongásos, pánikbetegségnek az alapja a mérhetettlen halálfélelem volt, de szép lassan a meditációval gyökeresen megváltozott a hitrendszerem az egész dologról, már nem félek tőle, sajnos megvilágosodva nem vagyok, nem is leszek mert az se biztos, hogy hoszek a létezésében, de a halált mint olyat, már egy természetes dolognak látom, nem pedig egy természetellenes hibának a rendszetben, mint életem nagy részében, és láss csodát, már 4éve nem volt pánikrohamom, pedig előtte majd 20éven át teljesen ellehetettlenített az egészséges élettől.
Az eredeti kérdés így szerintem nem elég konkrét.
A "régóta rendszeresen meditáló" ugyanis tapasztalatom szerint nem jelenti feltétlen, hogy az illető felkészült. Sajnos sokan vágnak bele a meditálásba előzetes tudás és tapasztalat nélkül, mivel sokan tartanak meditációs foglalkozásokat meglovagolva a divathullámot (üzleti érzékből).
A lényeg, hogy a különbség a tapasztalatból fakad. De a tapasztalhatók megélését befolyásolja azok értelmezése, ami a tudástól azaz ismeretek előzetes megszerzésétől függ.
Más szóval pl.:
A jóga egy része a pózok gyakorlása (ászana).
Viszont jó ha azt megelőzi a jáma és a nijáma szerinti életvitel.
A kettő egymást erősíti, kölcsönösen fokozza az elmélyedést gyakorlásukban, megértésükben.
A szvádhjaja - (önképzés) az egyik nijáma. Ez a szakrális, transzcendens rendszerek megismerését jelenti. A jóga segít elmélyedni bármely ilyen rendszerben (ha úgy tetszik vallásban, hitben), de ezeket nem jó keverni a tanulás folyamatában.
Ezen rendszerek megismerése adhatja annak tudását is mi a meditáció, mi történik akkor velünk és mi ennek a célja.
A jóga nyolc tagját gyakorolva még a meditáció előtt szerezhetünk tapasztalatokat azaz személyes megéléseket a tudatállapotok mibenlétéről és változásairól.
Alap felkészülés nélkül belekezdeni a meditációba (főleg speciális technikákkal) már önmagában konckázatos - pszichológiai bonyodalmakat okozhat.
A tudatállapotokról gyűjtött tudás és személyes tapasztalatok azok, amik hatással lehetnek a pszichoaktív anyagok hatásának megélésére.
Tehát nem önmagában a meditáció, hanem a helyes tapasztalás annak mibenlétéről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!