Ezt miért csak így lehet?
Hogy valamit lehet-e bolt láncokban kapni az egy nagyon összetett kérdés.
A boltok maguk döntik el, hogy mit árulnak, mit nem. Sok lánc inkább a saját márkás termékekre helyezi a hangsúlyt és mellette csak a legszükségesebb nagy márkákat engedi be.
Nagyon komoly pénzeket kérnek érte, hogy egy cég termékét belistázzák valahova. Polcpénzt kérnek érte, hogy kitegyék a polcra, további pénzeket kérnek érte, ha polcvégre, vagy más feltűnőbb helyre akarod, hogy kitegyék, marketing támogatást kérnek rá, hogy bekerüljön az akciós újságba is, vagy plakátra.
Aztán az is komoly kérdés, hogy mikor fizetik ki a termékeket. Sok bolt lánc úgy működik, hogy a gyártó meghitelezi a terméket, lényegében bizományban odaadja és majd utólag elszámolnak, hogy mennyit adtak el belőle. Vagy ha kifizetik a leszállított mennyiséget, akkor is van, hogy csak 90 nappal később utalják. Addig viszont neked áll a termékekben a pénzed, mert te legyártottad, becsomagoltad, kiszállítottad, pénzt meg majd 3 hónap múlva kapsz érte - de addig még mennyit kell belőle leszállítanod, hogy folyamatosan pótold a fogyást belőle a polcon?
Nagyon kemény biznisz ez a kereskedelem.
Kisebb kézműves termékeket pláne nem könnyű nagy bolt láncokban árulni, mert sok esetben egyszerűen nem képesek annyit gyártani belőle a manufaktúrák, amennyi egy bolt láncba kellene. Gondolj bele, hogy egy nagyobb láncnak (legyen az Spar, Tesco, Penny, Coop, akármelyik) mennyi üzlete van ország szerte, mennyien és mennyit vásárolnak egy-egy üzletben.
Na meg az is egy komoly tényező, hogy ha a gyártó maga adja el a terméket, akkor a teljes vételár nála marad, amit te kifizetsz a termékért és a gyártótól csak hozzád kell kiszállítani, miután megrendelted.
Ha egy bolthálózaton keresztül értékesítik, akkor a kiskereskedelmi árból, amit te kifizetsz érte levesz valamennyit a bolt, a forgalmazó, fizetni kell belőle a szállításért, marketingért, belistázás, meg amiket korábban írtam.
Élelmiszernél nem ismerem a konkrét számokat, de könyv és újság esetén ismert, hogy kb. 50%-át lenyúlja a terjesztő cég, könyvesbolt hálózat a piaci árnak. Nem véletlen, hogy akár 15-20% kedvezményt is lehet kapni könyvek árából, ha a kiadótól rendeled meg, mert akkor nem kell a könyvesbolt hasznát kifizetned, még így is jóval többet tudnak megtartani belőle, mint akkor, ha könyvesboltban veszed meg. Nem véletlen, hogy egyre többen adnak ki úgy könyvet, hogy inkább maguk értékesítik a saját webshopjukban, maguk hirdetik a YouTube vagy egyéb felületeiken, mert még akkor is több bevételük lehet belőle, ha kevesebbet adnak el, mint könyvesboltban (ami egyáltalán nem biztos, mert a könyvesboltok messze nem olyan hatékonyak a köjnyv eladásban, mint amikor egy népszerű szerző a saját könyvét hirdeti a munkája iránt aktívan érdeklődő közönségnek)...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!