Hogyan lehetne elkezdeni a videógyártást a youtube-ra? Származhat ebből bevételem?
Ez így nagyon általános, megfoghatatlan kérdés. Vannak dolgok amiket minimális befektetéssel meg lehet oldani (maximum egy jobb mikrofon kell, az sokat tud a minőségen dobni), a többi pedig saját eszközzel (pl. telefon kamerája) felveszed, vágod. Más dolgokhoz már konkrét (cél)eszközöket is be kell szerezni.
Inkább abban a tudatban érdemes elkezdeni, hogy nem garantált a befutás, és hogy csak hosszú távon vagy egyáltalán nem térül meg a befektetett pénz. És hogy nem fog két nap alatt 1000 feliratkozó és 50 ezres nézettség beesni, hanem a felfedezés és stabil nézőtábor akár több hónap vagy év alatt alakul ki.
Első nagyon jól írja. A bevétel termelés egy sokadik lépése a YouTube sikernek. Először csinálni kell, nagyon sokat és nagyon jól, emiatt nagyon sok embernek kell követnie, amit csinálsz és ha ezek már megvannak, ESETLEG utána jöhet TALÁN a pénz is. Viszont egyáltalán nincs garancia arra, hogy ha csinálod és akár nagyon jól is csinálod, akkor biztosan lesz is sok néző és bevétel is.
Ha pl. kevés embert érdeklő réteg témával foglalkozol, akkor a legjobb videóidat is lehet, hogy csak párszáz, vagy párezer ember fogja nézni és még ha nagyon sok néződ van, akkor se biztos, hogy lesz belőle komoly bevételed.
Ezért szokták azt mondani, hogy ne a pénz miatt csináld, mert a pénz egyáltalán nem biztos, hogy fog jönni és ha jön, akkor se biztos, hogy annyira hamar, vagy annyi jön, hogy emiatt megérje csinálni.
Csináld azért, mert csinálni akarod, nem tudod nem csinálni, élvezed, foglalkoztat, szereted csinálni, stb. Ha meg van a kedved, motivációd, lendületed, akkor egy idő után talán majd meg is fog térülni, hogy csinálod. De ha lelkesedésből, szórakozásból csinálod, akkor az sem baj, ha nem térül meg soha, hiszen élvezed.
Először mindenképp csak azzal kezdd el, ami már megvan. Egy telefon és néhány jó ötlet. Eleinte semmire ne költs, csak arra koncentrálj, hogy a meglevő eszközzel hogyan tudsz minél jobb minőségű és érdekesebb videókat csinálni. A technikai, kép és hang minőség is gyengébb lesz, de eleinte nem is ezért nem fogják nézni a videóidat, hanem mert még minden másban is totál tapasztalatlan vagy.
Egyébként a legnagyobb, befutott csatornák közül is rengetegen használnak telefonos felvételeket is, csak okosan kell csinálni.
Először meg kell tanulnod összeszedettem, kamerába beszélni, szerepelni, ki kell tapasztalnod, hogyan tudod megcsinálni azokat a videókat, amiket akarsz, stb. Az első 20-30-50-100 videód akkor is vacak lesz a későbbiekhez képest, hogyha nagyon jó technikával veszed fel. Most még te sem tudsz szerepelni, te sem tudod, mit hogyan kell/érdemes csinálni. Tippeket, tanácsokat lehet adni hozzá, hogy jobban menjen, de mindenképp bele kell jönnöd, amit egyedül gyakorlással tudsz elérni. Csinálni kell minél többet és a tapasztalatokból tanulni, fejlődni.
Persze közben is tudsz javítani a minőségen, pl. kitapasztalod, hogy a telefonoddal milyen fényviszonyok közt tudsz jobb minőségű felvételeket készíteni, mikor, hogyan használva jobb a videók hang minősége, stb.
Ha már túl vagy az első 20-30-50 videón és a beszéd, előadásmód, stílus, stb. már kezd kialakulni, utána lehet érdemes elkezdeni a technika fejlesztésén törni a fejed. Elsőként egy mikrofont érdemes venni, hogy a hang minél jobb, élvezhetőbb legyen. Ezt becsülik leginkább alá az emberek, pedig ezen múlik a legtöbb. Minél rosszabb a hang, annál kevésbé nézik a videóidat, akármennyire jó a kép.
Aztán lehet csak érdemes a képminőség javításán dolgozni. Ehhez is inkább fénytechnikát, lámpákat érdemes venni, mert a minél több fény mindig jól jön (főleg, ha beltérben forgatsz, nem a szabadban), jobb kamerára költeni csak ezek után.
Azért sem szabad eleinte technikára költeni, mert a gyakorlás során az első 20-30-50-100 videó elkészítése közben lehet, hogy azt fogod felfedezni, hogy te még mindig utálsz kamerába beszélni, még mindig nem tudsz értelmes mondatokat alkotni, unod a videók szerkesztését, vagy csak egyszerűen nincs ennyi időd és energiád, netán mondandód sincs hozzá, hogy 50-100 videót meg tudj tölteni tartalommal. Ha már az első 50-100 videót se győzöd idővel, kedvvel, témával, akkor folytatni se tudod és ha úgy döntesz, hogy mégsem csinálod tovább, akkor feleslegesen veszed meg a kezdeti kísérletezéshez a drága kamerát és egyéb dolgokat, miközben totál más dolgok miatt adod fel az egészet.
Mivel a YouTube algoritmusa pontosan tudja, hogy így működnek az emberek, eleinte semmit nem segít a videóid népszerűsítésében. Figyeli, hogy milyen gyakran, mennyire rendszeresen és mennyire kitartóan töltesz fel videókat. Ha ingadozást lát, hogy egyik nap/héten feltöltesz 5 videót, másik nap/héten egyet sem, aztán megint, akkor nem fogja magától ajánlani a videóidat, mert pontosan tudják sok milliós minta alapján, hogy akik össze-vissza töltenek fel videókat, azok nem lesznek kitartóak, nem fognak tartósan feltölteni. Ilyen csatornákat nincs értelme segíteniük népszerűvé válni, mert úgyis abbahagyják egy idő után. Ajánlják inkább helyettük a következetesen és folyamatosan feltöltő csatornákat.
Azt érdemes belőnöd, hogy hetente egy videót feltölts és ezt a heti rendszerességet következetesen tartani hosszú távon. Lehetőleg mindig ugyanazon a napon, ugyanabban az órában. Így van egy teljes heted a következő videót jól megcsinálni és nagyobb a rugalmasság benne, hogy ha valamiért nem érsz rá egyik nap, akkor másnap meg tudod csinálni. Ha a heti rendszerességet sem sikerül következetesen tartanod, akkor gyakoribb még esélytelenebb lenne. A napi rendszerességgel könnyebb felfuttatni egy csatorna követőtáborát, de a napi rendszeresség nagyon nehezen tartható hosszú távon. Annyira minőségi videókat se tudsz napi rendszerességgel csinálni és minél kevésbé jók a videóid, annál kisebb az esélye, hogy az emberek elkezdik követni a csatornádat miatta. A napi gyakoriságot sokkal könnyebben meglövi bármilyen váratlan dolog, egy betegség, áramszünet, meghibásodás, egyéb elfoglaltság, akármi. Heti gyakorisággal bármilyen meglepetés könnyebben átvészelhető és a rendszeresség tartható marad.
Közben persze saját magadnak is csinálhatsz próba videókat, vagy akár véglegeseket is elkészíthetsz előre. A legjobb az, ha tudsz előre dolgozni, így akár több hétre előre elkészítheted a videóidat, amit biztosan ki tudsz tenni a tervezett rendszeres időpontban, mert már jó előre kész van, te meg addig is dolgozhatsz a következő elkészítésén. Így ha hiányzik valami azt még fel tudod venni, dolgozhatsz a szerkesztésén, ha kell, akár az egészet újra felveheted, stb. Így szerencsés esetben akár 2-3 hétig is tudsz egy videón dolgozni, ha közben 2-3 már elkészült videó vár megjelenésre és sokkal jobb minőségű videókat tudsz csinálni.
Persze nem árt ehhez a munkafolyamatokat, meg azok adminisztrációját is kitalálni, mert így nagyon eltolódik, hogy melyik videó van még előkészítési fázisban (kitalálni a témát, megírni a szövegeket, felvenni a szükséges videókat), melyiknek dolgozol épp a felvételén és melyik az, ami most megy ki, vagy már épp kiment és azt kell megosztanod, kommentekre válaszolnod, stb. Egy idő után ezek elég komplex feladattá tudnak válni, hogy mindent nyomon kövess, ezért az adminsztrációját is ki kell találni, hogy mit milyen módon ütemezel és tartasz nyilván, mert ha nem egy szusszra készítesz el minden videót, hanem elnyúlik az előkészítésük, akkor nagyon kaotikussá válhat, hogy mihez mi hiányzik még, mit kell még felvenni, kitalálni, mi van kész, mi mehet ki, mi ment már ki, stb.
Kezdj el kísérletezni, ne félj hibákat elkövetni, azokból tanulsz!
Csak el kell kezdeni azzal, amid van. Ha érdekli a népet... Nos sokaknak nincs nagy igényük.
Nem igen veszik észre a teló VS x százezres kamera közötti különbséget.
Elkezded s lesz, ami lesz.
Reméljük értelmes tartalmat tervezel és nem közönséges dolgot videózgatsz.
Bevétel.
Ha ez az első, vagy a top 3 okodban szereplő pontok egyike, akkor bukta.
+ne feledd: youtube levonja maga részét, majd a maradékból is le kell adóznod. 🙃
Nem csak úgy dől a lé,ahogyan sokan tévhitben vannak.
Mulasztásért, be nem vallásért pedig szeretnek szép összegeket kiküldeni a NAV-tól, ha lebuksz/észrevesznek.
Származhat bevételed, de el is kell vele számolnod.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!