Miért van ennyi elbutult ember a közösségi oldalakon?
Az Internet általános elterjedése mindenki számára hozzáférhetővé tette, hogy saját gondolatait különböző felületeken szinte teljesen korlátlanul megoszthassa. Kommentek, blog bejegyzések, kérdések és válaszol, vagy akár önálló cikkek, nagyobb írások formájában is. Bárki bármit kitehet, a legtöbb esetben teljesen korlátozás és ellenőrzés nélkül. Ahol van valamekkora ellenőrzés/korlátozás, ott is általában csak a minimális ellenőrzésre szorítkoznak, hogy ne ütközzön az általános szabályokkal.
Ezzel a mindenki számára megnyílt lehetőséggel pedig mindenki más és más háttérrel, készségekkel és motivációkkal él, vagy visszaél. Van, aki magabiztosan állít butaságot, mert azt hiszi, hogy igaza van. Van aki tudja, hogy nincs igaza, de valamilyen pillanatnyi hangulatban, vagy elmeállapotban poénnak, vagy jó ötletnek tűnik számára - amit rajta kívül talán senki más nem képes úgy értelmezni. Mást meggyőzött ilyen vagy olyan állítás, amit máshol talált és nem nézett utána annak a helyességének. Merthogy a neten terjedő információkban nem szabad hitelesítés nélkül megbízni - viszont a hitelesítés egyre nehézkesebb (ahogy azt a netes idézetekről szóló Petőfi mém is megmondta).
A Wikipédia egy különösen furcsa képződménye a netnek, mert ott is bárki írhat bármit, szabadon beleszerkeszthet, hozzáírhat a már meglevő szócikkekbe és ugyanezekből a bárkikből más bárkik által válogatott adminok döntik el, hogy milyen módosítást fogadnak el és milyet nem.
Saját tapasztalataim alapján nagyon sok magyar nyelvű Wikipédia szócikk iszonyú hiányos és felületes az angol változathoz képest. Sok esetben egyértelműen látszik, hogy valaki elkezdte az angolt lefordítani, aztán elfogyott az ideje/megunta. Talán még egyszerűsített is dolgokon és azóta se nyúlt hozzá senki. (Én is jártam már így egyébként, hogy elkezdtem lefordítani, vagy megírni egy szócikket, aztán elfogyott az időm, energiám, érdeklődésem - más meg azóta se folytatta/fejezte be.)
Nagyon sok szócikkel találkoztam, amikben kisebb-nagyobb hibáktól egészen az orbitális butaságokig sok féle pontatlanság és hiányosság volt (és akár komoly helyesírási hibák is). Sok esetben javítottam is ilyeneket és sok esetben az adminok a tény alapú helyesbítést sem fogadták el. Még akkor sem, ha a javítás forrása hivatalos forrás, vagy az angol nyelvű Wikipédia szócikk volt. Inkább meghagyták a hibás, vagy hiányos változatot. Talán az is közre játszhat, hogy kevés admin van és rengeteg a módosítás, amit át kell nézni. Talán az adminok is felületesebbek, csak az őket jobban érdeklő módosításokkal foglalkoznak, vagy bizalmatlanok a módosításokkal és jobban hisznek az eredeti változatnak, vagy nem tudom, min múlik. Minden esetre mindenhol emberek dolgoznak a netes tartalmakon - sokan még csak nem is pénzért. Szóval a Wikipédia egyáltalán nem tökéletesen megbízható. Még jól dokumentált tudományos alap információk esetén sem mindig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!