Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Most tulandonképpen mi a mese?

Most tulandonképpen mi a mese?

Figyelt kérdés
Bármi, amiben hihetetlen dolgok vannak? Egy szuperhősfilm vagy a Star Wars is mese? Vagy mi alapján lehet egyértelműen eldönteni hogy mi az és mi nem az?
2021. máj. 1. 11:47
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ami valóság, az valóság, ami ktalált, az mese.
2021. máj. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A mesének van korrekt definíciója. Mese az, ami nem valós történetet mond el különféle varázslatos elemekkel tarkítva, amik a valóságban nem létezhetnek (sárkány, boszorkány, égig érő fa, stb.). Persze a mese alapja lehet valódi, megtörtént eset, de ahogy bekerülnek a valótlan elemek, már mese lesz belőle.

Felvetődhet a kérdés, hogy akkor mondjuk a Twillight vagy a Harry Potter mese-e. A válasz az, hogy akár lehetne is, de a mese definíció szerint rövid terjedelmű, rendszerint egy-két szálon futó történet.

2021. máj. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Vannak mesék, amikben semmiféle varázslatos elem nem fordul elő.
2021. máj. 1. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Mint például?
2021. máj. 1. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A Star Wars például egy mese.
2021. máj. 1. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hát, nem éppen...
2021. máj. 1. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Van ugye népmese, történet, regény, vagy novella, esetleg más irodalmi műfajok, elég nehéz pontosan meghatározni, mi is a mese, mert attól is függ, miképpen értelmezzük.

Hérodotosz nagyszerű munkát végzett, de művében nyakra főre előfordulnak meseszerű elemek, pl.: fej nélküli emberekről is beszámol, bár ilyenkor megjegyzi, ő is csak úgy hallotta a legendát, de ezért nem tartjuk őt magát történetírónak, csak a történetírás atyjának.

Vagy vegyük a Bibliát, én nem vagyok vallásos, de mégis egy értékes műnek tartom, amiből rengeteg folklórelemet, népszokást ismerhetünk meg az ősi időkből és attól függetlenül, hogy nem tartom a történeteket valóságosnak, mégis sok mindent igaznak fogadok el belőle, mert hiszen ha egy mai teleregény maradna csak meg több ezer év múlva, akkor el lehetne fogadni igaznak a kitalált történeteket az idő távlatában korunkra nézve, hiszen akkor már tökmindegy, hogy valóban megtörtént esetről szól e, mert a lényeg, hogy korunk jelenik meg benne, annak jellegzetességei, az életmódunk részletei és azok a lehetőségek, amelyekkel élhettünk, amelyek ránk jellemzők.

Így azt kell mondanom, hogy a regék, mondák is túlmutatnak a mesén, talán a népmeseszerű, de nem népköltészet által létrehozott történet a mese, vagyis egy műnépmese, aminek szerzője is van esetleg.

2021. máj. 1. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!