Mi a különbség a digimon és a digimon szelidítők között?
A digimonok a szörnyek, a digimon szelidítők azok akik szelidítik a szörnyeket ?
Csak tipp, nem láttam a digimont, de kb olyan mint a pokemon (asszem) úgyhogy nekem ez tűnik a leglogikusabb válasznak.
Nagyon sok Digimon anime van most már, amik - az első két sorozatot követően - különálló univerzumokban játszódnak. Nálunk amerikai verzióval az első két sorozat futott Digimon címmel, ezt követte német-japán változattal a Digimonszelídítők. Ezután nálunk még adásba került szintén német-japán változattal a Digimon Frontier is - "Digimonok: Az új kaland" címmel. (Egy régi szövegkönyves hiba eredménye volt a többesszámosítás.)
Az első két sorozat és később a Frontier úgyszólván "kötelező" világmegváltásról szól. A Szelídítőknél az a különbség, hogy teljesen más helyzetben mutatja meg az új világ szereplőinek helytállását. Nekem ezért a Szelídítők sorozata a kedvencem. Aztán a Frontier valamiben megint teljesen mást mutat. A többit nem láttam, de a Frontier-t követő Savers sorozat állítólag az első két sorozatot és a Szelídítőket egyesíti magában. Valamikor meg kéne néznem.
Felsorolom, hogy milyen sorozatok vannak.
~ Digimon Adventure / Digimon
~ Digimon Adventure 02 / Digimon II.
~ Digimon-Tamers / Digimonszelídítők
~ Digimon Frontier / Digimonok: Az új kaland
~ Digimon Savers
~ Digimon: X-Ros Wars
~ Digimon: X-Ros Wars II
~ Digimon: X-Ros Wars III
~ Digimon Universe: Appli Monsters
Mindezek mellett rengeteg mozifilm is készült. A Digimon Adventure Tri folytatásos nagyfilmjei az első két sorozatot folytatják az első sorozatból származó törzsszereplőkkel.
Az, hogy a Digimon az egész franchise neve. A Digimon szelídítők (Digimon Tamers) pedig a harmadik évad címe volt. Bár érdemes tudni, hogy a Digimonban minden évad egy-egy újabb történet újabb szereplővel, és míg az első két évad úgy-ahogy kapcsolódott egymáshoz a Tamers már egy másik univerzumban (a miénkben) játszódik, amiben a digimon egy anime és játék franchise neve, és a dolog még csak innen lesz igazán meta...
Mert igazából a Tamers egy meglepően komoly sorozat lett, amikor a 90-es évek végén megírták, akkor az éppen tomboló cyberpunk láz igen mély nyomot hagyott rajta, és az a rendkívül érdekes kreatív döntés született, hogy a részek többségét Chiaki J Konaka írta (aki horror író egyébként és olyan animéken dolgozott mint a Hellsing vagy a durván cyberpunk Serial Experiment Lain), aki elég merész választás volt egy 10-12 éves gyerekeket megcélzó sorozat írójának. De pont emiatt tartják sokan egy kvázi elfelejtett mesterműnek a Tamerst.
6-os! Tudsz példát mondani? Mert ha megnézed a Tamers úgy épül föl, hogy van egy blokk, az első részek, amikor Digimonok jönnek a világunkba, látszólag csak úgy, ez a bevezetése a sorozatnak, utána jön képbe a Hypnos és idővel megjelennek a dévák, aztán kiderül, hogy mit akarnak a dévák, vagyis kit akarnak, utána mikor elrabolják utánamennek a digivilágba a főszereplők, és innentől durvul be igazán a sorozat, a Beelzemon és később a Jeri illetve D-Reaper történet szállal. A lovecrafti elem a sorozatban egyértelműen a D-Reaper.
Abban igazad van, hogy itt-ott belassul a sorozat, és ma már talán nem kellett volna 51 részesre nyújtani -ha manapság készítenék valószínűleg 26 részes anime volna- de alapvetően jól felépített sorozat ez. Plána ha azt nézzük, hogy mennyire gyerekes volt a Tamershez képest a többi Digimon sorozat, ha valahol érzel benne hibát talán éppen az lehet, hogy Konaka aki alapvetően cyberpunk sci-fi és horror író néha behúzta a féket, elvégre mégis gyerekeknek csinálták ezt a sorozatot- még így is többen kritizálták, hogy túl rémisztő témákat boncolgat.
Én mindig úgy éreztem, mintha a sorozat végkifejletéig spontán módon dobáltak volna be elemeket a készítők. Például a Devák is, mert az elején csak céltalanul vagy egyfajta bosszúvágyból kezdenek el rombolni. Később jött az, hogy mi kell nekik. De az első Devák ész nélkül csak pusztítottak. Nekem ezek miatt olyan, mintha vaktában futott volna valahova a történet és így lett belőle valami. Ettől függetlenül azért szeretem nagyon, mert ez a sorozat egyedien kiválasztottság nélküli partnerkapcsolattal sokkal jobban rávilágít karakterfejlődésekre. Sokkal több érzelmet nyújt a többinél. Meg hát a végén már kb. pszihés hatású. :D
Viszont én a 02-sorozatot is eléggé sötétnek gondolom. Annak az elejétől kezdve van egy nyomasztó feeling-je Ken miatt. Illetve a Frontier-rel sem lenne gondom, de ott pedig tulajdonképpen a kölykök nincsenek annyira tisztában saját céljukkal vagy felelősségükkel. Mert nem az ő világuk és miért is harcolnak. Ez többször fel is merül kérdésként. Más körítéssel és a való világ bevonásával az is sokkal komorabb lehetett volna.
Előre szólok, hogy innentől spoilerezek, (és jó hosszú a válaszom, most így utólag írom ezt ide egy digimon Tamers rajongó ömlengése ez sok szempontból :-D) tehát ha valaki még tervezi, hogy megnézi a Digimon Tamerst, és idetévedt annak szóltam -bár kétlem, hogy egy elfelejtett húszéves anime még sok újoncot érdekel.
Szóval a 76-os válaszolónak! A dévákat az egyik digi isten küldte a való világba, hogy megkeressék a digitalizáció fényét, ugye ez volt Calumon, aki vagy helyesebben amit az egy másik istenség rejtett el itt, hogy D-Reaper nehogy hozzáférjen. A teljes történetet amúgy D-Reaper miatt indult el, ugyanis a négy istenség más véleményt képviselt azzal kapcsolatban, hogy miképp küzdjenek ellene, az egyikük -meg nem mondom már a nevét- úgy gondolta, hogy D-Reapert vagy ahogy ők hívták az "ősellenség" azért ébredt fel hosszú álmából, mert a digimonok túl sokat fejlődtek, így ha elveszi tőlük a fejlődést, azzal D-Reaper visszasüllyed a nyugalmi állapotába, ezért a digitalizáció fényét átalakította egy digimonná és titokban elküldte a mi világunkba. A többi istenség viszont erről nem tudott, sőt a legharcosabb istenség Zhuqiamon épp ellenkezőleg úgy gondolta, hogy minél többet kell, hogy fejlődjenek, hogy felvegyék a harcot az ősellenséggel, ezért neki kellett volna a fény, amiről ő csak azt tudta, hogy elveszett és a mi világunkban van.
A sorozat első pár részében azért is jönnek a digimonok mert vagy menekülnek vagy erősebbek akarnak lenni azáltal, hogy a való világban adatokat gyűjtenek, tehát más digimonokat ölnek meg és letöltik az adataikat.
A dévák viszont hasonlóan Calumonhoz nem igazi digimonok voltak, hanem ők a digi világban már elpusztított digimonok maradék adataiból lettek összegyúrva az istenek által az ő szolgálatukra, és mivel magasabb szinten voltak mint a legtöbb átjutó digimon ezért ezek nem is tudtak az elején átkelni. Csak miután a Hypnos, hogy eltakarítsa a Földről a digimonokat elkészítette a Shaggai programot (érdekesség, hogy a név Lovecraft egyik Cthulhu mítosz történetéből való), ami ekkor visszafelé sült el, ugyanis az örvényen keresztül a digi világból egy hatalmas energia löket jött, ami megnyitotta az átjárót a déváknak is, de ez csak 13. réaszben volt, tehát az első 12 valóban eléggé lötyögés volt sok szempontból. A dévák pedig azért törtek zúztak, mert a digi istenek megvetették az embereket, alsóbbrendű lényeknek tartották őket, akik csak arra valók, hogy őket szolgálják azzal, hogy egyre több és több adatot állítanak elő számukra, éppen ezért az emberek szolgálatába álló digimonokat is ellenségnek tartották, akiket ki kell irtani, mert árulók, tehát a dévák célja Calumon visszaszerzése mellett minél több ilyen digimon megölése volt, márpedig ha az embereknek ártanak, akkor tudták, hogy jönnek azok az emberek, akiknek digimon partnerük van, hogy megvédjék a világukat, tehát el tudják őket pusztítani, persze aztán a 24.?? részben Makuramon elrabolja Calumont, és akkor mennek utána Takato és kompániája a digi világba, ahol aztán a 35. résztől beindul az őrület és kitart a sorozat végéig.
Az a baj, hogy a Tamers nem egy egyszer nézős sorozat, rengeteg olyan apró elem van, ami itt-ott el van szórva, amit csak később veszel észre, és rakod össze a teljes képet. A többi Digimon sorozat sokkal-sokkal gyerekesebb.
Eleve az egész Digimon Tamers azt a kérdést teszi föl, hogy mi történne akkor, ha hirtelen mesterséges intelligenciák kezdenének materializálódni a mi világunkban egy mi általunk létrehozott, de mégis idegen világból, és miért is tennék ezt? Persze vannak benne töltelék epizódok, és itt-ott lassú a sorozat, de az alaphang az nagyon komoly egy 10-12 éves gyerekeknek szánt animéhez képest.
Meg úgy az egész történet fokozatosan lesz egyre komolyabb, eleve mikor képbe kerül a Hypnos mint szervezet, ami egyszerűen ki akarja irtani a digimonokat a világból, és a Hypnos eredetileg nem a digimonok ellen lett létrehozva, hanem egy polgári hírszerző szervezet, amit a japán kormány felügyelt és azért csinálták meg, hogy az amerikaiakkal tudjanak versenyezni egy kvázi kiberháborúban, csak aztán a digimonok lettek a fő szakterületük, és ha már itt tartunk a sorozat tele van utalásokkal a számítástechnikára eleve D-Reaper egy valódi program volt. Ezt nem találták ki, csak a valódit szimplán Reapernek hívták csak, és ugyanazon az elven működött mint D-Reaper, hogy bizonyos időnként ha sok adat gyűlt össze "felébredt" és letörölte azt amit feleslegesnek ítélt az akkori hálózatokról, amikre telepítették. Meg a sorozat vége is, alapvetően nem a gyerekek és a digimonjaik győzik le D-Reapert, hanem az ekkor már az oldalukra állt Hypnos emberei készítik el a Shaggai program egy változatát, amit Terriermonba töltenek, és az forgatja vissza az időt D-Reaper számára, így visszaalakul alapállapotába. De ezt a programot is csak azután tudják elkészíteni, hogy az ENSZ felhatalmazásával amerikai B-2-es bombázók speciális bombaterhet szórna ki a D-Reaper zónára, és az innen kinyert adatok alapján módosítják a Shaggait.
Meg aztán ott van persze az egész Jeri történetszál, amit nem is állok neki dicsérni, mert annyira szokatlan dobás volt egy ilyen mély depresszióval, halállal foglalkozó sztori egy gyereksorozatban.
Érdekes amúgy, hogy írod a 02-t mint sötét sorozatot, nos Konaka azon is dolgozott de ténylegesen csak egyetlen rész volt az övé teljesen, amúgy az egész Tamers úgy született meg, hogy a Digimon 02-t készítő csapat egy része egy sokkal komolyabb hangvételű sorozatot akart csinálni, és akkor kaptak egy saját évadot, és így lett a Tamers. Bár hozzáteszem, hogy még ennél is sokkal nyomasztóbb és realistább lett volna eredetileg, csak aztán emlékeztették Konakát, hogy ez mégis gyerekének készül pl. az eredeti vázlatokban Jeri apja a Jakuzának, a japán maffiának lett volt az egyik főnöke, ezt a szálat kivetették Konakával, szerintem érthető okokból.
Bár hozzáteszem azt, hogy pl. ez a jelenet hogy maradhatott benne egy délelőtt sugárzott gyerek sorozatban az máig rejtély
https://www.youtube.com/watch?v=Cc_Srg40mR0
bazz. ez még felnőtteknek is nyomasztó. Fogalmazzunk úgy, hogy nem ok nélkül nevezik sokan a sorozatot Neon Genesi Evangelion Lightnak.
Én személy szerint a többi Digimon évadot megnéztem egyszer -bár ott sem mindet-, de a Tamers volt az, amit vagy tucatszor láttam, és a mai napig messze kiemelkedik számomra, nálam a legmeghatározóbb sorozatélményem, pedig már elmúltam harminc éves.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!