Miért vannak túlértékelve az animék?
Nem mondom,hogy az animék rosszak,de túlértékelik őket.
Pl az,hogy az animefanok empatikusabbak meg hasonlók. Akkor,ha mindenki animefan lenne,nem lenne erőszak vagy mi?
Meg azt mondják,hogy sok tekintetben simán verik a hollywoodi sikerfilmeket,meg a Trónok harcát.
Persze,vannak összetett,felnőttes animék,de azért ez nagy túlzás.
Előző válaszomhoz hozzáteszem, hogy lényeges tényező továbbá, hogy míg a germán (, NY-Eu jó része, valamint USA fehérek, bár sokuk a keltákkal -írekkel- is keveredett, a kelta kultúra is hatott rájuk) lelkek átlaga sekélyes (persze a művészeik átlagára ez valamivel kevésbé mondható el, ám többnyire -anyagi okokból- a többség igényeit elégítik ki),
addig a japán lelkek átlaga viszonylag elvont, összetett, elmélyült, elvont, kontrasztos, változatos, tartalmas (ebből következően létezik mindenkor nem kevés olyan japán, akikre ez még fokozottabban érvényes, lásd: főleg a művészeik között).
Tehát ez is oka annak, hogy az animék közül a színvonalasabbakból miért van rengeteg, sőt arányában is elég jelentős mértékben.
További kiegészítésem pedig az, amit félig-meddig már érintettek itt mások is:
míg a germánok a sorozataikat pont, hogy a legalja tömegigények kielégítésére alkalmazzák többnyire, addig a japán művészek általában meg pont, hogy kihasználják a sorozat mint olyannak a hosszabb mivoltát -adott esetben- a művészi megvalósításaik teljesebbé tételére, a filmbeli másfél- két és fél óra hossz korlátosabb léehetőségeivel ellentétben.
Bár természetesen -mint én is említettem- ez nincs mindig így, Japán részről sem. Azonban %-os arányában jóval gyakoribb a minőség mind az anime mozik, mind pedig (pláne) az anime sorozatok tekintetében.
Többek között a pszichológiai és drámai tényező gyakrabban összetettebb / elmélyültebb, különlegesebb, változatosabb, konktrasztosabb / magyarázóbb, mint a germán (pl USA) alkotások.
De az se ritka, amikor a japán művész egyszerűen fejezi ki magát, mégis "ütősen", tehát szíven üti a nézőt úgy, ahogy a germán általában nem képes, a műalkotásaikon át. Japán anime alkotók sora váratlan váltásaival, és/vagy pedig fokozatos módon teszi sokszor mindezt.
Kb 5-35 éves korom között néztem hollywood-i és EU filmeket, tehát van kellő rálátásom a germán (többnyire tehát sekélyes) "művészetre". (A ritka kivételes germán zseniális filmek közül is ismerek néhányat.)
(Időbeli átfedéssel elkezdtem az utóbbi években animéket is nézni.)
Természetesen azt tény és való, hogy mivel a germán egy erőszakos nép, így az ő alkotásaik hamarabb kerültek be a nemzetközi köztudatba, és szélesebb körben váltak ismertté, mint a japánoké, vagy mint bárki másé, így nyilván vannak germán alkotások, melyek hatottak más népek művészetére, de ez a hatás elhanyagolható mértékű, pláne, hogy pl a japánok gyakran abból többet hoznak ki, illetőleg kiegészítik a saját stílusukkal, értékrendszerükkel, kulturális elemeikkel, sajátos érzelme- és gondolatvilágukkal, meglátásaikkal, láttatási módjaikkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!