Ha animéről van szó, miért szokták egyből kifújolni a (főképp ecchi-s) hárem animéket?
Többet is láttam, van olyan ami a kedvenceim között is van.(pl. Highschool DXD)
Nem védeni akarom, az ízlés sokat számít, de egyfajta durva, lehúzó általánosítást érzek ennél a műfajnál és az okát nem értem.
Tényleg ennyire undorító, botrányos lenne?
Nem undorító vagy botrányos, csak számomra értékelhetetlen, ha valaminek az az egyetlen értéke, ha hatalmas luficsöcsök lengedeznek, meg bugyik villognak percenként, és mindent túlszexualizálnak tök fölöslegesen, mindez béna poénokkal megspékelve. Bármit is próbáljon elmesélni az adott anime, az ecchi szerintem komolytalanná teszi, és élvezhetetlenül megszakítja a történet folyását. Számomra ez az animék rákfenéje. A tinik/fiatal felnőttek, meg a magányos perverzek, túltengő libidóval biztos nagyon élvezik. (Tisztelet a kivételnek.) Nem gyűlölöm ezt a műfajt, talán még kiemelkedő művek is akadnak, de számomra olyan érzés, mintha egy kád szarban kéne megtalálnom egy aranygyűrűt, szóval kösz nem, én inkább bojkottálom az egészet.
Másrészről a háremmel nincs semmi bajom, de sajnos többnyire kéz a kézben jár az ecchi műfajjal, szóval nálam ez is kerülendő.
Én pont fordítva gondolom. Szerintem attól, hogy egy anime ecchi, még lehet jó (pl. No Game No Life, Nanatsu no Taizai, Kill la Kill, Shokugeki no Souma - ezeket szerintem a legtöbb ember jónak tartja, pedig ezek is az ecchi kategóriába tartoznak).
Ellenben a háremből még valamire való alkotás nem született, akár fiút vesznek körbe lányok, akár lányt fiúk. Nem sok háremet láttam (körülbelül 5-öt összesen), de annyi épp elég is volt. Ócska poénok, jellemtelen főszereplő, klisés karakterek, semmi értelmes cselekmény/történetvezetés.
Kérdező, mondj csak egyetlen olyan hárem animét, ami szerinted labdába rúghatna a sok-sok nagyszerű nem-hárem anime mellett. Talán egyetlen egyet tudnál mondani, az Ouran High School Host Clubot, de azon kívül több száz hárem van... amik még a közepes szintet sem érik el. High School DxD, Sword Art Online, Nisekoi, Date a Live, School Days, Diabolic Lovers stb. Nekem nem ezek számítanak "jó" animének, nagyon nem.
Jó hárem: Clannad, Amnesia, Chaos Head, Overlord. Ez a 4 jut eszembe, sokkal többet szerintem nem is láttam. Ami még talán beleeshet a hárem kategóriába: Steins Gate.
Azt én is elismertem, hogy vannak jó ecchi-k, de annyi semmitérő szemetet találtam, hogy egyszerűen beleuntam a keresgélésbe, és inkább kerülöm a műfajt. Amiket írtál azokból a Nanatsu no Taizai-t, és a Kill la Kill-t láttam, azok tetszettek, mert nem voltak telenyomva idióta, céltalan perverz jelenetekkel.
https://www.youtube.com/watch?v=GLKhkxB02tQ
Konkrétan az ezekhez hasonlókkal van bajom.
A Clannad, Steins;Gate, Overlord nem hárem, nézd meg MyAnimeList-en hogy benne vannak-e a hárem kategóriában. Segítek: nincsenek. Ez olyan mintha a Konosubát le háremeznéd, csak mert 3 lány és 1 fiú a főszereplők, de ettől még nem lesz hárem.
Az Amnesia és Chaos Head meg minden csak nem jó.
"Többet is láttam, van olyan ami a kedvenceim között is van.(pl. Highschool DXD)"
Erre annyira nem lennék büszke. Nem bírom felfogni, miért ezt nevezte ki a közösség a "jó ecchi"-nek, mert elég tankönyvi battel-harem. A karakterdizájnok sem mutatnak jól, úgy általában a vizuális megvalósítás is teljesen felejthető, történetileg is elég bugyuta. De ez valószínűleg már örök rejtély marad.
De akkor játszom kicsit az ördög ügyvégjét is.
Az altesti humor is humor. Leslie Nielsentől kezdve, illetve még őelőtte is nagyon sok humorista és vígjáték színész és rendező használta. Mint a humor összes formája, ez is lehet eszköz és cél. És hogy mennyire hatásos (értékes), az csakis az implementáción múlik, hogy hitelteleníti-e egy téma kitárgyalását, vagy megakasztja-e vagy épp kiegészíti a cselekményt, nem pedig azon, hogy használ-e bizonyos eszközöket vagy sem. Azon múlik, hogy csak ráaggatják-e a cselekményre vagy beépítik abba. Emellett a szexualitás irodalmi klasszikusok alaptémája is, mint például Boccaccio Decameronja. A szexualitás az emberi természet elidegeníthetetlen része, szóval megtagadni nem érdemes. Egy egész műfaj elutasítása pedig prüdériára és beszűkült gondolkodásmódra vall, ami, pláne közben elismerve, hogy van azért jó, hitelteleníti az álláspontot.
Sajnos sokan felületesen nézik a műfajt, és pusztán mennyiségi szempontok alapján mérlegelik, hogy mi a jó ecchi és mi nem az, a minőségi szempontok helyett. Hogy benne van-e vagy sem, ahelyett, hogy hogyan használják, amikor benne van.
Így lesz pusztán mennyiségi alapon jó ecchi az amúgy minden szempontból középszerű Nanatus no Taizaiból, ami kizárólag öncélú fan service-t használ és rossz ecchi a HotD-ból, ami vizuálisan és narratív szempontból is képes azt kreatívan alkalmazni (noha ez nem jelenti azt, hogy minden esetben így tesz).
"A Clannad, Steins;Gate, Overlord nem hárem, nézd meg MyAnimeList-en hogy benne vannak-e a hárem kategóriában."
A Myanimelist kategóriáit nem venném szentírásnak. Tavaly év közepéig a Kill la Kill sem volt ecchi, aztán valószínűleg valameilyk adatbázis moderátor megnézte és úgy döntött, kiegészíti az ecchi címkével. Az animék közt ugyan kisebb a kavarás, bár bőven van mibe belekötni, például a történelmi és fantasy címkéket szinte teljesen felcserélhetőként alkalmazzák, de mangák aztán végképp teljesen ötletszerű, hogy mit milyen műfajokba raknak, ha nem valami kifejezetten népszerű darabról van szó, amit a közösség gyorsan kijavíttat.
"Egy egész műfaj elutasítása pedig prüdériára és beszűkült gondolkodásmódra vall, ami, pláne közben elismerve, hogy van azért jó, hitelteleníti az álláspontot."
Végül is csak kétszer írtam le, hogy azért kerülöm, mert olyan kis arányban vannak a számomra értékelhető alkotások ebben a műfajban, hogy nem éri meg a keresésre és válogatásra fordított idő. Végignéztem több mint 30-at, és még legalább másik 15-öt hagytam félbe. Ezek után én azt szűrtem le, hogy a műfaj legtöbb képviselőjénél az ecchi csak elvesz belőle, nem hozzáad, tisztelet a kivételnek. Elmondom még egyszer, én nem utálom a műfajt, nem is ítélkezem felette vagy a kedvelői felett, csupán olyan kicsi a közös halmaz az ecchi és az általam kedvelt animék közt, hogy én inkább kihagyom, akinek meg bejön az nézze, nincs ezzel semmi baj.
Persze, az altesti humor is humor, de amikor 13-25 részt akarnak e köré építeni, akkor az számomra nem sokat ér.
Neked szíved joga értéket és kreativitást látni abban, hogy diákok lövöldöznek kocsonya mellek közül, és töltények röpködnek diáklányok bugyija alatt és csöcsei közt, számomra egy megint csak komoly helyzetet hiteltelenített. Beleerőszakolt szexualitás, célja sincs sok.
Mindenki eldöntheti magának, hogy szerinte mi a jó anime, és mi az ecchi felhasználásának megfelelő módja. Én innentől kiszálltam, mert ennyire szubjektív témákon vitatkozni csak időpazarlás.
Hiteltelenít egy komoly helyzetet vagy te próbálsz komolyan venni egyet, amit eleve nem kéne? Bele van erőszakolva a lewd jelenet, amivel megakasztja a cselekményt, vagy eleve aköré van felépítve és ugyanolyan ütemben halad, mintha csak egy közönséges lövöldözős jelenet volna lassításokkal? Sok ponton egyáltalán nem használja különbül, mint a Kill la Kill, amire ismét csak azt írtad, tetszett. Ott persze talán a stilizáltabb látványvilág is segít a szádba rágni, hogy ne vedd komolyan, amit épp nem kell. Kíváncsi vagyok, ennél több átjön-e belőle, mert hát van minek.
Erről szólt a hozzászólásom, egyesek (mint te is) felületesen, mennyiségi alapon ítélkeznek. Miközben, amikor Meliodas épp Elizabethet gyúrja, akkor konkrétan áll a cselekmény a "Meliodas egy perverz" geg kedvéért. Semmit nem ad hozzá a történethez, semmi újat nem mond a karakterekről, még vizuálisan is a legfantáziátlanabb klisét követi. Ez az, amit utálsz, de ennél nem gond, mert mennyiségileg relatív ritkábban jelenik meg.
Egy vizuális műfajban a vizualitás a történetmesélés eszköze, mégis ez kapja a legkevesebb figyelmet. Legyen csini, mint egy Shinkai Makoto film, vagy stilizált, mint egy Yuasa Masaaki. Az, hogy (meta)tartalom szempontjából mit mutat és hogyan, már lényegtelen, mert az átlag néző ennyire nem merül bele és nem ez ragadja meg. Amíg nincs fatális hiba a rendezésben, ami komolyan kihat a cselekmény ritmusára vagy követhetőségére, addig "elég jó".
Te most komolyan azt akarod megmagyarázni, hogy a Highschool of the Dead jobb, mint a Nanatsu no Taizai, mert amíg Meliodas nem fogdossa elég "egyedi" módon a csaját, addig a HotD főszereplőjének olyan pózban kell gyilkolásznia a zombikat, hogy közben az arcában van a csaj lufimelle?
És az nem számít neked céltalan fanservice-nek, hogy dinnyekeblű csajok egy szál semmiben szambáznak, miközben bármikor meghalhatnak, dehát akkor is szexinek lenni a legfontosabb nekik? És szerinted egy olyan animét nem kéne komolyan venni, amiben a történet egy zombiapokalipszisben játszódik, ahol a főszereplők 5 centire vannak a biztos haláltól?
A Nanatsu no Taizai az ecchi része ellenére is élvezhető, mert nem gusztustalan és abszolút oda nem illő módon van a képünkbe tolva a szexualitás. A Highschool of the Dead rengeteg potenciállal rendelkezett és egy teljesen jó alkotást lehetett volna kihozni belőle, amiben középiskolás diákok az életükért harcolnak, egymásra vannak utalva, menekülnek, közben konfliktusok keletkeznek a reménytelenség-érzésük miatt stb. Ehelyett mi lett belőle? Egy fanservice áradat, amiben térdig gázolnak a vérben és a csöcsben.
Csak nem tudom megállni, hogy ne reagáljak.
"Ez az, amit utálsz, de ennél nem gond, mert mennyiségileg relatív ritkábban jelenik meg. "
Bullseye, ebbe nagyon jól beletaláltál, főként a mennyiséggel van gondom. És ez baj? Meglehet, ez az én fogyatékosságom, de a szememben nem javít a helyzeten, hogy milyen kreatívan tudják felhasználni, hogyha túl sok van belőle. Jóból is megárt a sok. Ahogy azt fentebb is említettem, nem szeretem ha az egész animét és a poénok nagy részét a perverzió köré építik, és azt sem ha szükségtelenül túlszexualizálnak valamit. Ez nem az amit én keresek, nem az én humoromnak való, ezért nem is nézem őket.
Lehet, hogy a HotD eleve nem a legjobb példa, mivel nem egy túl komoly hangvételű anime, viszont szerintem pont az ecchi/fanservice miatt nem az. Ha csökkentenék a lewd jelenetek számát, és olyasmi feszültségoldó helyzetekben használnák fel, mint például a fürdős jelenet, akkor nem bánnám.
A már említett lövöldözős jelenethez lehet, hogy nem adott volna hozzá semmit, ha csak közönséges lassításokat, vagy esetleg repkedő zombi testrészeket kapunk, de az én szememben el sem vett volna az élményből. Az ecchi viszont igen. Egyszerűen túl sokszor nyomják az ember arcába olyankor, amikor nem kéne. Túltolták és el lett bagatellizálva. Ez már ismételten csak személyes preferencia, erről nem az anime tehet, egyszerűen nem nekem való.
(Zárójelben megjegyezném, hogy én kevertem a Kill la Kill-t az Akame ga Kill-el. KlK-t nem láttam, szóval amikor azt mondtam, hogy tetszett, akkor az AgK-re gondoltam. Emlékeim szerint ott minden fanservice megfelelő helyen volt elsütve, és nem a feszült helyzetek közben kellett fizikát meghazudtoló módon mozgó melleket néznem.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!